Şu anda LDLC için oynamakta olan Space Soldiers takımının eski kaptanı Engin “Maj3r” Küpeli ile röportaj gerçekleştirdik.

Gamerbase: BIG takımı XANTARES’in takıma ilk girdiğinde bomba atmayı bile bilmediğini bu yüzden ona her şeyi baştan öğretmeleri gerektiğini belirtti. Seninle birlikte Space Soldiers için oynarken taksiksel anlamda nasıldı? Düşüşte olan performansı hakkında ne düşünüyorsun? Sence neden Space Soldiers’da oynarkenki kadar iyi performans gösteremiyor?
Maj3r: Dürüst olmak gerekirse XANTARES iyi bir flash’ın nasıl atılabileceğini biliyor, bu konuyu abartıyorlar. Özgür bir oynayış stili var ve belki de bu yüzden takım oyununda çok iyi değil ama bu oyunun nasıl oynanacağını biliyor. Takımın lideri oyuncuları en iyi oynayabilecekleri şekilde kullanmalı. Kendisine T tarafında geniş bir oyun alanı veriyor, entry fragger ve lurker arasında değiştiriyordum. XANTARES’i pitbull’a benzetebiliriz, ona özgürlük vermeniz gerekiyor. Eğer bir şey yapmaya zorlarsanız iyi bir sonuç elde edemezsiniz. Bence performansının düşüşte olmasının iki sebebi var:
– Takım içi iletişim sorunları (İngilizce, Almanca)
– BIG’in tamamiyle takım oyunu, düzen ve disipline dayalı net bir oyun stili var. Takımdaki oyuncular bu düzene göre oynuyor ancak XANTARES’in bu şekilde oynama alışkanlığı mevcut değil, bence bu sebeple BIG’de taşlar henüz tam olarak oturmadı.
Ayrıca BIG’in yavaş bir oyun sergiliyor ancak XANTARES şu anlık aşırı derecede agresif bir oyun sergilemeye alışık bir oyuncu. Bu iki oyun stili birbirinden tamamen farklı, birbiriyle uyuşmuyor.

Gamerbase: Geçtiğimiz yaz tüm Space Soldiers oyuncuları organizasyonu protesto etmişti. Bu protestonun sebebi neydi? Ne gibi sorunlar yaşadınız? Bize neden organizasyondan ayrılma kararı aldığını anlatabilir misin?
Maj3r: Detaylara tekrar girmeye gerek yok, bize verdikleri sponsor ve bunun gibi diğer sözleri gerçekleşmedi. Aydın ailesi ve çalışanları harika, dürüst ve çok iyi insanlar fakat Space Soldiers esporda amatör bir organizasyon. Bünyamin Aydın kendi işleriyle oldukça meşguldü (Les Benjamins ile) ve onun yerine organizasyonu büyütmek için görevlendirdiği kişiler esporun içinden değildi, espor hakkında herhangi bir şey bilmiyorlardı. Yine de güzel bir deneyimdi, oyuncularla ve organizasyonla iyisiyle kötüsüyle güzel zaman geçirdik.

Gamerbase: XANTARES, Avrupa Minor’a katılmadan hemen önce Ex-SS’den ayrılmıştı. Takımdan ayrılacağını biliyor muydunuz yoksa bu sizin için kötü bir sürpriz mi oldu?
Maj3r: Kötü bir sürpriz oldu, Minor kapalı elemeleri için İstanbul’dan Prague’a 24 saatlik bir araba yolculuğu yapmıştık. Minor için slot kazandıktan sonra İstanbul’a geldik ve birkaç gün sonra bir Teamspeak konuşmasında takımdan ayrılarak BIG için oynamak istediğini belirterek bizi şok etti. Bunun ardından kendisiyle uzun uzun konuştuktan sonra ayrılmak istemesinin sebebinin takımın bir yıldır T1/T2 seviyesinde takılı kalmış olduğunu düşündüğünü, takımın kendini geliştiremediğini düşündüğünü öğrendim. Can’dan yaşadığımız zorlu süreç sebebiyle bunu Minor turnuvadan sonra yapmasını ve takıma son bir şans daha vermesini istedim ancak Major’da kesinlikle oynamak istiyordu ve BIG de o sırada challenger olduğundan kesin olarak Major’da oynayacağından bunu kabul etmedi. Bizimle Minor’da oynamış olsaydı BIG ile birlikte Major’da oynayamazdı. Bana “Ayrılıyorum Engin çünkü takım kendini geliştiremiyor ve ben dünyanın en iyi takımlarında oynamak istiyorum.” dedi. Mousesports, FaZe gibi takımlardan teklif almıştı ancak BIG’in kendisi için bir aile olacağını hissediyordu. Söylediği bu şey beni çok üzdü… Kendisine gelecekte başarılar diliyorum. Güzel günler geçirdik kardeşim, iyi olan anıları hatırlayalım 🙂

Gamerbase: Şu anda LDLC takımı için oynuyorsun. LDLC hakkında ne düşünüyorsun? LDLC’yi Fransa’nın en iyi takımlarından biri olarak değerlendirir misin?
Maj3r: Evet şu anda LDLC için oynuyorum. Henüz iyi bir durumda değiliz, bunun sebebi en baştan başlamış olmamız ancak çalışarak iyi bir takım olmaya çalışacağız.

Gamerbase: Calyx’in Windigo için oynaması hakkında ne düşünüyorsun? Sence Windigo ile iyi sonuçlar elde edebilir mi? Calyx ve Paz’ın LDLC’de yer almasını ister miydin? Fransız ekibi tamamlamadan önce onları takıma eklemeyi denedin mi?
Maj3r: Buğra’ya Windigo ile birlikte iyi şanslar diliyorum, çalışarak iyi bir uyum sağlayabilirler. Paz kardeşimin her takımda yanımda olmasını isterdim. Çok yetenekli bir oyuncu, oyunu çok iyi okuyabiliyor. Sahip olduğu aim ve zekayla dünyanın en iyi oyuncusu olabilecek potansiyele sahip ancak bunun için çok çalışması gerekiyor!!! Panda maalesef tembel. LDLC Fransız bir kadro istiyordu, uluslararası değil.

Gamerbase: Fifflaren, NiP hakkında bazı şok edici bilgileri açığa çıkardı. Fifflaren’ın Söyledikleri hakkında ne düşünüyorsun? Oynadığın herhangi bir organizasyonla bunun gibi sorunlar yaşamış mıydın?
Maj3r: NiP konusunu takip edemedim bu sebeple bu konuda yorum yapamayacağım.

Gamerbase: Turkey5 hakkında ne düşünüyorsun? Sence bir gün Space Soldiers’ın Türkiye’yi temsil ettiği kadar iyi bir şekilde Türkiye’yi temsil edebilirler mi? Gelecekte Türkiye’ye geri dönme ve Türk bir takım için oynama planın var mı?
Maj3r: Onlar benim ailem, en içten şekilde Space Soldiers’da bizim olduğumuz kadar başarılı olmalarını diliyorum. Can Polat çok iyi bir lider, yönetici ve koç. Can Polat’a ve kendilerine güvenerek bir bütün olarak oynarlarsa başarırlar. Tüm maçlarını izliyorum ve hiçbir şüphem yok. Bunu başarmak için gerekli potansiyele sahipler. Bana gelirsek, küçük kızım ve başka sebeplerle zorlu bir karar alarak onlardan ayrılmak zorunda kaldım. Elbette bir gün Türkiye’ye gelerek Türk bir takım için oynamak isterim.

Gamerbase: Bebeğiniz Defne ile birlikte daha mutlu olmanızı diliyoruz. Türk espor severlere söylemek istediğiniz bir şey var mı?
Maj3r: Röportaj için size ve vakitlerini ayırarak okudukları için tüm takipçilere teşekkür ediyorum.

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin