Termal macun nasıl temizlenir sorusunu yanıtlamak adına son youtube videomuzda en iyi termal macun temizleme yöntemini sizlerle paylaştık. Videoda dikkat çekemediğimiz noktaların tamamına makalede yer vermeye çalışacağım. Eğer aşağıda anlatacağım yöntemleri denemek için yetkin bilgiye sahip değilseniz bir bilene danışın.

Merak ettiğiniz soruları videonun yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

EN İYİ TERMAL MACUN TEMİZLEME YÖNTEMİ

Klasik Termal Macun Temizleme İşlemi

İşlemci soğutucunuzu değiştiriyor veya termal macun temizleme işlemi yapıyorsanız videoda gösterdiğim adımlara ihtiyacınız yok. Normal bir ıslak mendil yardımı ile işlemcinizin ve soğutucunuzun altını iyice temizleyebilirsiniz. Bu işlem işlemcinizin yüzeyi üzerinde ki termal macunu iyice çıkartsa da, soğutucu tabanında ki termal macunu iyi bir şekilde temizlemeyebilir. Bu nedenle işlemci soğutucu tabanını temizleme işlemlerinde de kontak sprey veya izopropil alkolü bir mendile sıkarak temizliği gerçekleştirebilirsiniz.

Anakart veya İşlemci Soketine Termal Macun Bulaşması Durumunda

Böyle bir durum başınıza geldiğinde ve özellikle anakart soketine termal macun aktığında, bu termal macunu temizlemeden kesinlikle işlemciyi yerine takmayın. Intel soketlerde ve yeni gelecek AM5 sokette işlemci pinleri anakartta olduğundan dolayı temizlemeniz oldukça zor. Ancak kontak spreyi sokete doğru sıkarak burada ki termal macunun iyice akmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemi zaten videoda olabildiğince açık bir şekilde anlattık. Sizde oluşabilecek durumun küçük sıçramalar, damlamalar olacağını varsayarsak temizlemeniz kontak sprey ile oldukça kolay olacaktır.

Anakartın PCB veya soket çevresine termal macun damladığında yine izopropil alkol veya kontak spreyi bir mendile sıkarak yavaşça temizleyebilirsiniz. Ama dikkatli olun en ufak bir zararda anakartınıza zarar verebilirsiniz.

Ekran Kartı Termal Macun Değişimi veya Ekran Kartı Termal Macunu Tamamen Kuruduysa

Öncelikle ekran kartı termal macun değişimine aşina değilseniz ve eliniz yatkın değilse mutlaka bilen birisinden yardım alın. Çok uzun süre değiştirilmeyen termal macunlar kuruyabilir ve mendiller ile çıkmayabilir. Bu durumda kesinlikle keskin aletlerden yardım almayın. Ekran kartı PCB kartını tamamen çıplak hale getirdikten sonra termal macun olan kısıma kontak sprey sıkarak buradaki termal macunu temizleyebilirsiniz. Ayrıca yine izopropil alkol kullanarak önce termal macunu yumuşatıp, sonra mentil yada kulak pamuğu yardımı ile temizlik yapabilirsiniz. Tekrar ediyorum, bilmiyorsanız mutlaka bir bilene danışın!

Ekran kartı termal macun değişimi konusunda ModArt PC’nin çekmiş olduğu rehber videosuna göz atabilirsiniz.

Ekran Kartı Temizleme ve Thermal Macun Yenileme Rehberi

Kontak Sprey Zararlı Mı?

Kontak Sprey, izopropil alkol ve özel devre temizleme spreyleri bu işler için üretildiğinden bilgisayar parçalarınıza zarar vermez. İşlem sonrası parçalarınızın kuruduğundan emin olmanız yeterli. Zaten özel yapıda olduklarından hızlı bir şekilde kuruyorlar. Temizlik sonrası parçalarınızın kuruduğundan emin olmadan kesinlikle elektrik vermeyin, kısa devre oluşabilir.

Ekran Kartına Sıvı Temas Etmesi Durumunda Ne Yapılmalı?

Günümüzde satılan çoğu kasa modelinin üstünde 240/360mm hava boşluğu bulunmakta. Buda kasanın üstünden sıvı dökülmesi durumunda bilgisayarın içine sıvının gitmesi anlamına geliyor. Bu dökülen sıvı su, çay, kahve, kola, soda vb içecekler olabilir. Aynı zamanda sıvı soğutucu kullanıyorsanız, çok nadirde olsa sıvı soğutucunuz sıvı akıtabilir. Böyle bir durumda bilgisayarın güç bağlantısını olabildiğince hızlı bir şekilde kesin. Parçaları tamamen birbirinden ayırın ve tüm parçaların kurumasını bekleyin. Bundan sonra bileşenlerinizi iyice temizlemeniz gerekiyor çünkü ilk başta bir sorun gözükmesede su bile zamanlar parçalar üzerinde oksitlenme yapabilir ve bu daha büyük sorunlara yol açabilir. Tüm parçaları birbirinden ayırıp, sadece ekran kartı PCB’si kaldığında kontakt sprey veya devre temizleme spreyi ile tüm kartı temizleyin ki kartta kimyasal hiç bir sprey kalmasın. Dikkat çekiyorum, su bile kuruduğunda zamanla devrelerde oksitlenme yapabilir.

Bugün elimden geldiğince zarar gören bileşenlerinizi nasıl temizleyebileceğinizi anlatmaya çalıştım. Aklınıza gelen soruları yorum kısmından veya youtube kanalımızda bulunan videonun yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz. Mantıklı sorular veya atladığım noktalar olursa yazıyı güncellemeye devam edeceğim. Bu arada youtube kanalımıza abone olarak bizi destekleyebilirsiniz. 🙂

Önceki içerikWWE 2K22 Çıkış Tarihi 2K Games Tarafından Açıklandı
Sonraki içerikVALORANT 3.04 Yama Notları Duyuruldu

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin