Jon Peddia Research (JPR Center) adlı araştırma merkezine göre AMD, (2013’ten itibaren alınan verilere göre) bu zamana kadar tamı tamı yarım milyon adet grafik kartı sattı. Yani toplam piyasanın %22’si.

AMD (Advanced Micro Devices) Nedir, Kimdir?

Kısaca söz edecek olursak, AMD dediğimiz kuruluş, 1967 yılında Jerry Sanders tarafından kuruldu. Cpu (Central Processing Unit / Merkezi İşlem Birimi) üzerinde yıllar boyunca yeni nesil işlemciler çıkartıp, en büyük rakibi olan Intel ile bir teknoloji savaşı içerisine girmiştir. Hatta bu rekabet zaman zaman mahkemelere dahi taşınmıştır. Son olarak 2009 yılı Kasım ayında Intel AMD’ye 1.25 milyar dolar ödeme yapmak  zorunda kalmıştır. Ayrıca 2011 yılında, 8.429 GHz’lik işlemci frekansıyla daha önceden Intel’e ait olan dünya rekorunu kırmayı başarmıştır. Bu rekabet ise hala devam etmektedir.

AMD, daha sonra 2006 yılında, ATI şirketini satın almış ve GPU ( Graphic Proccessing Unit / Grafik İşlem Birimi) piyasasına girmiştir. Bu sayede Nvidia ile rekabete başlamıştır. Bu satın alımdan sonra AMD, mikroişlemci piyasasında ikinci sıradayken, Nvidia ile birlikte grafik işlemciler piyasasının da en büyük iki isminden biri haline gelmiştir.

Piyasayı Kavuruyor

İşlemci pazarının yanı sıra grafik piyasasına adımını atan AMD, 2013 senesinden itibaren rağbet görmeye başlamış ve çıkarttığı “new gen” işlemcilerle ilgi görmüştü. Sonuç olarak ise, 2013 yılından itibaren tam olarak 533 milyon grafik kartı sattı. Peki bu sayı bize teknik olarak ne söylüyor? Bu satış sayısı bize AMD’nin, Intel ve Nvidia’yı solladığını gösteriyor. Piyasadaki pay pastasında tam olarak liderliğini ilan etmiş olmasa da, kim bilir? Belki o da olur.

Piyasa’da Pay Pastası Ne Durumda?

Belirttiğimiz piyasanın toplamı şu şekilde; Nvidia Ekran kartları %16, AMD %22 ve Intel ise %62’lik bi pastada yer alıyor. Intel’in bu rakama ulaşmasının başlıca nedeni ise tüm işlemcisinin entegre ekran kartı olmasından dolayı gayet normal.

Arz-Talep olarak baktığımızda AMD, gelen taleplerde Nvidia ve Intel’i açık ara geçiyor. Jon Peddia Araştırma Merkezi’nin verdiği bilgilere göre AMD’nin satışlarının %36’sı grafik işlemci olarak yapılıyor.

Grafik İşlemci Piyasasında Düşüş Var

2020 yılının ilk döneminde başlayan periodunda, grafik işlemci talebinde bir hayli azalma olduğunu söylememiz gerek. Bundan en çok etkilenen %16.2’lik düşüşle Amd olsa da, salgın sebebiyle tedarik sıkıntısında sorun yaşanması da zaten olasıydı. Umarız en yakın vakitte dünya da piyasa eski haline döner diyoruz!

Bu rekabetli ortamı alevlendirmeden, makaleyi sonlandırıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Days Of Play PlayStation İndirimleri Başladı

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin