Türk oyun sektörünün en önemli isimlerden biri olan Peak Games, Zyna adlı ünlü mobil oyun şirketi tarafından 1.8 milyar dolara satın alındı. Peak Games Türkiye’den çıkıp 1 milyar dolardan fazla değere satılan ilk teknoloji şirketi oldu. 

Peak Games Hakkında

İstanbul’da bir apartman dairesinde kurulan Peak Games, mobil bir oyun kuruluşudur. Sidar Şahin tarafından 2010 yılında kurulmuştur. Mobil oyun alanında Facebook gibi ortamda uygulamalar çıkartmış ve genel olarak bulmaca oyunları geliştirmektelerdir. 1.8 milyar dolara ZYNGA adlı Amerikan video oyunu şirketine satıldığında, Türkiye’nin ilk milyar dolarlık girişimi yani “Unicorn Girişim” adını aldı.

Peak Games’in Bazı Oyunlarını da size göstermeden geçmeyelim:

Bunlar, Toon Blast, Toy Blast, Lost Bubble ve Lost Jewels.

Peki Anlaşma Tam olarak Neyi Kapsıyor?

Edinen bazı bilgilere göre satın alım 100 milyon dolarlık nakit karşılığında gerçekleşti ve anlaşma sadece Peak Games’in kart ve okey oyunları geliştiren bölümünü kapsıyordu. 1.8 milyar dolara alınmış olan Peak Games’in %22’lik bir hissesi oyun kuruluşunun CEO’su olan Sidar Şahin’in elinde. %44’ü Avrupa Merkezli olan Earlybird, %20’si ise Hummingbird firmasının ve küçük hisseler bulundurulan bazı isimler daha…

Peak Games’ten Teşekkür

Günlerdir konuşulan vebir o kadar da ilgi ve destek gören Peak Game kendi sitesi üzerinden küçük bir teşekkür yazısı yazıp, herkese destekleri için saygılarını iletti. Yazılan yazı ise şöyle;

Merhaba,

10 yıl önce yanımıza hayallerimizi de alarak yola çıktık.

Dünyanın her yerinden milyonlarca insanın hayatına dokunan bir teknoloji şirketi olmak, bu hayallerden sadece birisiydi.

Bugün global mobil oyun pazarının en büyük şirketlerinden biriyiz.

193 ülkede yüz milyonlarca insanın hayatına dokunuyoruz.

Ve daha yeni başlıyoruz…

Biz Türkiye’de doğmuş bir takımız ve ülkemizin müthiş insan potansiyelini bütün dünyaya bir kez daha göstermiş olmaktan gurur duyuyoruz.

Zynga ile yaptığımız anlaşmanın hem ülkemiz hem de bizim için yepyeni başarıların habercisi olduğuna inanıyoruz.

Peak olarak İstanbul’dan çalışmaya, üretmeye ve elbette daha büyük hayaller kurmaya devam edeceğiz.

Heyecanımızı paylaştığınız için çok teşekkür ederiz.

Sevgiler,

Peak.

PEAK’in Ceo’sundan Sözler

Peak Games’in kurucusu Sidar Şahin bu başarılarının ardından şöyle seslendi: “Türkiye’de anne babalar çocuklarına inansınlar istiyorum. Sevdikleri işi sürekli ilerleyerek yaptıkları sürece başarabileceklerine inansınlar. Çocuklar da gençler de kendilerinin başarabileceklerine inansınlar. Çünkü her şey inanmakla başlar”

Strateji Direktörü Ömer İnönü ise bu konuda: “Bu gerçekten gurur verici. Büyümemizi, ilerlememizi ve yarattığımız etkiyi daha da artırmak adına, stratejik bir ortak ile güç birliği yapmak için en doğru zamanı bekledik. Bize olan yaklaşımları ve güvenleri ile gerçekten uzun bir yolculuğa çıkabileceğimize inandığımız Zynga’nın bu stratejik birliktelik için en doğru şirket olduğuna inanıyoruz. Ülkemiz için büyük önem taşıyan bu imza, Peak’i Türkiye tarihinin en değerli şirketleri arasına yerleştiriyor.”

Türkiye, oyun sektörü açısından gelişmeye devam ediyor, ve başarılarına başarı katıyor. İleri ki nesilde ve zamanda daha büyük başarılara imza etmek dileklerimizle böyle haberleri daha çok görmek isteriz. Oyun sektörü bizimle büyüyecek. Vazgeçmeyin, devam edin. Daha fazla teknolojik başarı yazmak umudumuzla.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Twitch Rivals Valorant Turnuvasının Detayları Belli Oldu

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin