Twitch’e rakip olarak çıkan Kick yayın platformu, ünlü Türk isimler ile anlaşmalar yapmaya başladı. Özellikle yayıncılar ile yaptığı %95 yayıncı %5 platform gelir paylaşımı ile çoğu yayıncının dikkatini çekmeyi başaran Kick.com bir çok ünlü isim ile anlaşma imzaladı.

Kick platformunda yayın açacak olan Türk Yayıncılar ve Kick.com kanal adresleri

Çağrı “Hype” Ergün – kick.com/Hype

Yağmur “Blush” Dilaveroğlu – kick.com/blush

Gözde “miafitz” Demiral – kick.com/miafitz

Ege “AR7” Arseven – kick.com/EgeArseven

Ercan “Trielbaenre” Bozkurt – kick.com/triel

Şükrü “Uthenera” Şentürk – kick.com/uthenera

Tolunay Ören – kick.com/tolunayoren

Nesrin Öztürk – kick.com/nesrin

Mazhar “GuGuCan” Kantaş – kick.com/gugucan

Mert “ABeautifulDeath” Öztürk – kick.com/abeautifuldeath

Serhat Akın – kick.com/serhatakin

Kick Platformunda Nasıl Para Kazanılır

Yayıncılar için Kick’in en önemli avantajı canlı yayın ödemeleri. Özellikle platformun abone gelirlerinin sadece %5’ini alması bir çok yayıncının dikkatini çekmeyi başardı. Bu oran Twitch’de %50-%50 youtube’da ise %70 yayıncı %30 platform şeklinde. Kick platformunun bir diğer avantajı ise Twitch platformunda “bit” olarak bildiğimiz gelir modeli benzeri “kicks” gelirlerinden hiç bir pay almaması. Yani Kick 2024 yılında çoğu yayıncının ana gelir kaynağı için çok iyi bir seçenek.

Twitch vs Kick

Twitch son dönemde yaptığı hamleler ile birçok yayıncıdan büyük tepkiler almıştı. Özellikle abone gelirlerinin düşmesi, gelirlerden alınan yüksek pay, yüksek video içi reklam ve bu reklam gelirlerinin az olması nedeni ile orta ve düşük seviye yayıncılar uzun süredir farklı platform arayışındaydı. Tabii farklı bir seçenek olmayınca zorunlu olarak Twitch.tv’de kalmak zorunda kalıyorlardı. Kick küçük ve orta seviye yayıncılar için özellikle sunduğu gelir modeli ile çok iyi bir kapı oldu. Ancak Kick’in daha küçük olduğunu, Twitch kullanıcı sayısının yayına yaklaşamadığını unutmayalım. Yani hali hazırda bir kitleniz var ise Kick iyi bir seçenek olabilir ancak sıfırdan bir kanal

Kick Sahibi Kimdir

Kick Streaming Pty Ltd şirketi, Stake.com’un kurucularından Bijan Tehrani ve Ed Craven ile ünlü Twitch yayıncısı TrainwrecksTV tarafından 2022 yılında kurulmuştur.

Şu an için Kick platformuna geçiş yapan Türk yayıncılar ve kanalları yukarıda belirttiğimiz gibi ve Kick.com üzerinde açtıkları yayınlarda oldukça iyi gidiyor. Siz Kick.com’un geleceği hakkında neler düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin