Bilgisayarlarla ilgilenen hemen herkes bir kez olsun darboğaz kelimesini duymuştur.Bilgisayarındaki kritik bir parçayı yükseltmek isteyen çoğu kişi darboğaz yaşar mıyım endişesine kapılıyor.Peki nedir bu darboğaz? Nasıl Önlenir?

Yüksek performanslı bir oyuncu bilgisayarına sahipseniz,yeni ekran kartı almanın ve Statik paketini açmanın verdiği mutluluğu az çok bilirsiniz.Yeni ekran kartı demek daha fazla fps, daha fazla performans ve daha iyi grafikler anlamına geliyor fakat bunları yanı sıra darboğaz riskinide düşünmek gerek.

Darboğaz Nedir?

Bilgisayarın tüm parçaları belirli görevleri yerine getirmek için programlanmıştır.İşlemci genellikle fizik hesaplamaları, Yapay zeka, mantık, animasyon yönetimi ve bunun gibi işlemlerden sorumludur.Ekran kartı ise dokular, ışıklar, gölgeler, geometrik şemalar ve bunların dışında gördüğünüz tüm görselleri işlemekle yükümlüdür.

Ekran kartının ihtiyaç duyduğu hesaplamalar işlemci tarafından yapılmadığı sürece bazı kareleri işlemekte başarısız olur. Bunu şu şekilde örneklendirebiliriz: Eğer karakteriniz karşıdaki karakterin kafasına bir bıçak fırlattıysa, işlemcinin bu hesaplamayı hızlıca yapıp ekran kartına bildirmesi gereklidir. Eğer bu durum zamanında gerçekleşmezse, ekran kartı bıçağın hedefe ulaşıp ulaşmadığını gösteremez ya da olduğundan geç gösterir.

Aynı durum tam tersi bir senaryoda da oluşur. Eğer İşlemci hesaplamalarını yaptıysa ve ekran kartı hala önceki işlemeyi bitirmediyse, işlemcinin bir sonraki adım için ekran kartının işlemesini beklemesi gerekir. İki senaryodan birinin gerçekleşmesi durumunda darboğaz meydana gelir ve donanım parçaları nihai performansını gösteremez.

İşlemci ve ekran kartı darboğazı nasıl kontrol edilir?

İlk olarak Bu siteden GPU Check’in darboğaz kontrol paneline girin, sonra First Combination yazan yerin altında sırasıyla kullandığınız ekran kartını,modelini ve işlemcinizi seçin,ardından Desired Quality Settings kısmının altında oyunları hangi ayarlarda oynamak istediğinizi seçin,daha sonra Second Combination yazan yerin altına sırasıyla mevcut veya satın almayı düşündüğünüz ekran kartını ve modelini, mevcut veya satın almayı düşündüğünüz işlemci modelini seçin,son olarak Compare seçeneğine tıklayın.

Öncelikle kontrol etmeniz gereken yer, CPU Impact on FPS (CPU’nun FPS’e etkisi) yazan kısım. CPU Impact on FPS kısmı, bilgisayarınızda bulunan işlemcinin ekran kartına ne kadar negatif etki ettiğini ve oynadığınız oyunlarda alınan FPS değerine olan etkisini gösteriyor. Buradaki sayı negatif oranda ne kadar artarsa, işlemciniz ekran kartınızın performansını o kadar negatif etkiliyor demektir.

 Darboğaz sorunuyla karşılaşmamak için nelere dikkat edilmeli?

Bilgisayarınızdan daha fazla performans almak istiyorsanız bir parça yenileme yoluna gidebilirsiniz. Örneğin işlemci veya ekran kartı yenilemeyi düşünebilirsiniz. Bu durumda dikkat etmeniz gereken önemli bir durum vardır. O da darboğaz sorunu yaşatmayacak bir seçim yapmaktır.

Bunun için yukarıda yer alan GPU Check sitesini anlattığımız adımlarla kullanabilirsiniz. Elde edeceğiniz FPS değerinin oransal olarak durumuna göz atmalısınız. Ayrıca seçim yaparken oyunları oynamak istediğiniz ayarları doğru seçmeye çalışmalısınız.

Bu ne demek? Orta ayarlarda oyun oynamak sizi rahatsız etmiyorsa yüksek kaliteli ayarı seçmek pek işinize gelmeyecektir. Ekran kartınızın veya işlemcinin darboğaz durumunu oynamak istediğiniz oyun kalitesine göre seçmeyi ihmal etmemelisiniz.

   

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin