REKLAMmonsters reloaded advertisement

AMD’nin “Raphael” kod adlı Ryzen işlemcilerinin şaşırtıcı bir şekilde LGA tasarımı sahip olarak yeni bir AM5 soketine geleceği haberi ve bu yeni modelin tasarımı internet üzerinden sızdırıldı. Bu, Zen4 masaüstü işlemcilerindeki pinlerin, temelde Ryzen Threadripper ve Intel masaüstü işlemcileri yaklaşımını kopyalayan pedlerle değiştirileceği anlamına geliyor. Bir çok anakart satıcısı, çeşitli nedenlerle bu değişiklik konusunda oldukça hevesli görünüyor.

Bugün ise Raphael için fütüristik CPU tasarımı ortaya çıktı. Entegre ısı yayıcı (IHS) tek tip bir şekle sahip olmayacak, aksine her iki tarafta iki oyuk olacak gibi görünüyor. Ancak AMD’nin IHS tasarımını neden bu kadar değiştirdiği bilinmiyor.

Aynı haber daha önce AM5 paketinin AM4 CPU’ların boyutunu koruyacak olan alt tasarımını ortaya çıkarmıştı: 40x40mm. Zen4 CPU paketi, Alder Lake’den (1600 mm2’ye karşı 1687 mm2) yalnızca biraz daha küçük olacak.

AM5 soketi için AMD CPU’ların, PCIe Gen4.0’ın yanı sıra çift kanallı DDR5 belleği desteklediği iddia ediliyor. Bu, Gen5 desteği olmayacağı ve en azından şimdilik Alder Lake-S‘ye özel kalacağı anlamına geliyor. Raphael CPU’lar, Zen3 CPU’lara kıyasla 4’lük bir yükseltme olan 28 PCIe hattına sahip olacak. AMD şu anda bu soket için 120W CPU planlıyor, ancak iddiaya göre 170W SKU’lar için de planlar var.

Son söylentilere göre AMD Raphael işlemcilerinin en erken 2022‘nin 4.çeyreğinde gelmesi bekleniyor.

Önceki içerikMore Esports Hakkında Maaş Krizi Çıktı
Sonraki içerikTürkiye Espor Futbol Ligi’nde 26. Hafta Maçları Tamamlandı!

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin