Iorveth’i ilk kez The Witcher 2: Assassins of Kings oyununda görmekteyiz. Kendisinin önemi oyun içinde aslında çok fazla. Hikayenin akışını tamamen etkileyecek bir bölümde bildiğiniz üzere Roche ya da Iorveth arasında bir seçim yapmak durumundasınız. Peki seçmek ya da yüz üstü bırakmak istediğiniz Iorveth hakkında neler biliyorsunuz?

Iorveth Kimdir?

Iorveth sadece son derece yetenekli bir okçu değil, aynı zamanda bir kılıç ustasıydı. Mavi Çizgili Kaptan Vernon Roche hariç, Yanan Gül Yoldaşlığı’ndan biri de dahil olmak üzere Kuzey’in birçok özel kuvvetinin komutanlarını yendi. Irkı ile her zaman gurur duymasına rağmen, Iorveth’in kıyafetleri elf ve insan kıyafetlerinin birleşimiydi. Hepsini bir kerede ele geçirmedi, aksine öldürdüğü insanların zırhlarındaki yararlı parçaları topladı. Iorveth ve Isengrim Faoiltiarna’nın (Demir Kurt olarak bilinen bu elf aynı zamanda Scoia’tael’in en önemli üyelerinden biridir.), Cintra’nın barışından sonra Hydra’nın Vadisinde Vrihedd Tugayı’nın katliamından kurtulan tek kişi olduğu iddia edildi.

Biyografisi

İkinci Kuzey Savaşı

İkinci Kuzey Savaşı’nın tamamı boyunca Iorveth, Nilfgaard İmparatorluğu ile ittifak kurdu ve Pontar Vadisi’ndeki Kuzey Krallıklarının birleşik kuvvetlerinin arkasından sürekli sorun çıkaran bir Scoia’tael ordusunu yönetti. Komutasındaki elflerden biri, Redanya Gizli Servisi tarafından yakalanan ve asılmak üzere Drakenborg’a getirilen Echel Traighlethan’dı. 2 Nisan 1268’de Kuzey ve Nilfgaardlılar arasında Cintra barışı imzalandığında, tüm Vrihedd Tugay subayları ve Scoia’tael liderleri müzakerelerde kararlaştırılanlara uygun olarak idam edilmek üzere toplandılar. Iorveth bir şekilde kaçmayı ve savaşın sonucundan memnun olmayan elflerden yeni bir ordu toplayacak kadar uzun süre hayatta kalmayı başardı. Iorverth ve Guerilla Savaşçıları birer birer Kuzey özel kuvvetlerinin çoğunu yendiler fakat Temerya’nın Mavi Çizgililerini yenmeyi başaramadılar.

Kral Katiliyle İş Birliği

Kasım 1270 civarında bir zamanda, Iorveth’e insan olmayanların arkadaşı olduğunu iddia eden gizemli bir kişi tarafından bir teklifle yaklaşıldı. Adam kralları kendi anlaşılmaz sebepleriyle öldürmek istiyordu ve Iorveth’in ordusunun gizli yolları ve silah depoları hakkında bilgiler istedi. Bu adam iddiasını desteklemek için Iorveth’e Demavend Başkanı, Aedirn Kralı, Dol Blathanna Lordu ve Pontar Vadisi’nin Hükümdarı olduğunu gösterdi.

Dört ay sonra Geralt, Triss ve Vernon Roche, Iorveth’le tanıştılar. Roche, elf’i tanıdığını ve birbirlerine karşı oldukça düşman olduklarını çabucak gösterdi ve hoş olmayan geçmiş deneyimlere işaret etti. Kısa bir süre sonra, Iorveth’in savaş sırasında kaybettiği ordusunu yeniden inşa etmeyi başardığı, elflerin emriyle Geralt’a ve Roche’a saldırdığı anlaşıldı.

Scoia’tael, Nilfgaard tarafından kullanılıp atılmak istendi.

Scoia’tael’in, Nilfgaard’la savaşta kullanıldığının ve barış görüşmeleri sırasında acımasızca kurban edildiğinin acı bir şekilde farkında olarak koşullar tarafından toplumun en uç noktasına itildi. Bunun bir daha olmasına izin vermemeye de kararlıydı. Adamlarına şiddetli bir sadakat duyuyordu. Hiçbiri Iorveth’e ihanet etmeyecekti ve bu onun lehine çok şey söylüyordu. Gerçekten de, yetenekli bir komutandı ve bir tilki kadar kurnazdı.

Iorveth 1272 baharında çoktan Aedirn’den ayrılmıştı. Nereye gittiği doğrulanmasa da en azından hayatının geri kalanını gittiği yerde güvende geçireceği biliniyor.

Bazı şeyleri özetlemek gerekirse Iorveth çok iyi bir lider ve çok tecrübeli bir askerdir. Ok kullanma becerisinin yanı sıra bir kılıç ustası da olması onu daha güçlü bir karakter yapmaktadır. Scoia’tael ordusuna karşı çok sadıktır ve askerlerinin de kendisine karşı sadık olduğunun farkındadır. Iorveth’e, Vernon Roche ile olan olayları dışında kitaplarda neredeyse hiç yer verilmemiştir. Fakat Iorveth The Witcher 2: Assassins of Kings oyununda çok kritik bir rol oynamaktadır. Açıkçası Roche ve Iorveth ikinci oyuna çok iyi yedirilmiş. Hikayenin akışı çok iyi gelişmekte ve oyuncuyu alıp götürmektedir.

İlginizi çekebilir; The Witcher Evreni: Orianna Kimdir ve Unutulmayacak Bir Gece

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin