Witcher ekipmanları arasında kılıçlar, zırhlar, zincirler, iksirler ve yağlar gibi çeşitli eşyalar bulunmasına rağmen kask ve kalkan gibi eşyalar ise bulunmaz. Bu durumu daha iyi anlamak adına witcherlar için savaşırken önemli şeylere bakmalıyız.

Bildiğiniz üzere normal bir insana oranla çok çevik olan witcherların en büyük silahı hızlı hareket edebilmektir. Hem saldırırken hem de kendini savunurken bu hareket kabiliyeti çok önemlidir. Çünkü bir witcherın savaş esnasında rahat hareket edebilmesi hayati önem taşır. Kitapları okuyanlarınız anımsayacaktır ki savaş esnasında Geralt’ın ayak ve vücut hareketlerine bolca değinmiştir Sapkowski. Bu da bir witcherı hareketlerini kısıtlayıcı eşyalardan kaçınmaya iter.

Ağır zırhlar, fazladan yük veya hareketini kısıtlayıcı herhangi bir şey witcherı gelen saldırılara karşı istediği reaksiyonu gösteremeyeceğinden dolayı fazlasıyla savunmasız bırakacaktır. İki kılıcının da sırtında bulunmamasını buna örnek olarak gösterebiliriz.

Diğer yandan witcherların gözlerinin bir insandan çok daha iyi gördüğünü de biliyoruz. En küçük şeyleri dahi görüp bunlara tepki verebilme içgüdüsüyle yetiştirilirler. Haliyle bir witcher karşısındakinin hareketini net şekilde görmek ister ki ona göre reaksiyon verebilsin.

Örneğin meşaleli, ateş yanan yerlerde alevin harlanmasından, gölgeler oluşturmasından dahi etkilenerek düşmanın hareketinde yanılsamak yerine iksir içmeyi veya ay ışığı altında savaşmayı tercih ederler. Bu gibi küçük ama önemli şeyler ölümle yaşam arasındaki çizgiyi belirler.

Gelelim kalkan ve kask konularına;

Witcherlar canavardan gelen saldırıyı kalkan ile savunmaktansa o saldırıdan kaçmayı yeğler. Çünkü canavarların pençelerinin kalkanları parçalayacak, zırhları delecek kadar güçlü olduğunu biliyoruz. Bu nedenle kaçınmak en doğru harekettir.

Ayrıca gelen ağır darbeyi kalkanla savunmak vücudunuza ani bir şok dalgası yemeniz demektir. Bu da ilerleyen süreçte hareket kabiliyetinizde kısıtlamaya yol açabilir. Bir witcherın okları kılıcı ile, Quen veya Aard ile savunabilmesi varken kalkan kullanması da gereksizdir.

Saldırırken de bir elinizde kalkan bulunacağından dolayı etkili saldırıyı yapabilmeniz pek mümkün değildir. Witcherların saldırı biçimlerinden birisi de karşı saldırıdır. Önce gelen saldırıyı vücut hareketi ile savuşturur daha sonra hamlesini yapar. Kalkan bunun için uygun değil.

Kask ise yukarıda bahsettiğimiz üzere hem ağır bir zırhtır hem de görüş kısıtlayıcı bir etkendir. Witcherlar öyle hızlı hareket edebilmektedir ki kasklar bu hareket esnasında kafalarında bir o yana bir bu yana sallanacaktır muhtemelen. Bu da konforsuz bir durum oluştururdu.

Kaskların hem sesleri hem de görüşü kısıtlaması gibi bir dezavantajı da var. Hızlı hareket edebilen ve ani saldırılar yapabilen bir canavar varken kask takıp görüşünüzün büyük bir çoğunluğunu kaybetmek istemezsiniz. Witcherlar için görüşün çok önemli olduğunu bahsetmiştik. Diğer yandan canavarların dişleri kılıç gibi, pençeleri mızrak ve kanatları kasırga gibi olan güçlü saldırılarına karşı bu kaskların karşı koyabilmesi pek mümkün değildir. Öyle olsaydı Şövalyeler zırhlarını giyer canavarları rahatlıkla öldürürlerdi.

Toplayacak olursak witcherlar adına çeviklik daha ön planda olduğu için ağır ve hareketini engelleyici unsuru olan zırhlar, saldırılarını zorlaştıracak kalkanlar veya görüşünü kısıtlayacak kasklar giymek pek mantıklı değildir.

Kaynak: @GeraltofRivya / Twitter

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin