Novigrad, Redanya bölgesinde bulunan bir özgür şehirdir, bu nedenle krallığın hükmü altında değildir. Kıta’daki en önemli limana sahiptir ve yaklaşık 30.000 kişilik bir nüfusu vardır. Bununla birlikte Kuzey’deki en büyük şehirlerden biridir. Her türlü malzemeyi işleyen, hazırlayan zanaatkârlara ev sahipliği yapan birçok fabrikası vardır. Ayrıca kentte çok sayıda banka, han, eğlence mekanları ve bir hayvanat bahçesi vardır. Ebedi Ateş’in fedaileri de şehri ateşleriyle aydınlatıp canavarlardan koruduklarını düşünürler.

Pontar Nehri’nin Kuzey Denizi’ne döküldüğü yerin kuzey yakasında bulunan Novigrad’da hem kalıcı sakinler, hem de geçici ziyaretçiler oldukça renkli bir toplum oluşturmaktadırlar. Şehirde Tapınak Muhafızları ve Tapınak Donanması haricinde bir ordu yoktur. Novigrad’ın en tanınmış amblemlerinden biri; kara, deniz ve nehrin açılmasını simgeleyen üç altın anahtarlı gümüş bir yüzüktür. Bunların dışında şehir surlarının ve Ebedi Ateş’in çeşitli motiflerinin kullanıldığı da görülür.

Novigrad, insanların Kıta’ya ayak basmalarından önce küçük bir Elf şehriydi. İnsanlar’ın Kıta’ya inişiyle şehir terkedildi ve hızla Redanya krallarının atası olan Sambuk’un kurduğu yeni devletin başkenti hâline geldi. Redanya Kralı Gururlu Vestibor döneminde ise Novigrad, Yedi Yıl Savaşları sırasında Temerya Krallığı tarafından fethedilerek Temerya’nın eline geçti. Bunun üzerine Redanya’nın başkenti Tretogor’a taşındı ve Novigrad, bir süre Temerya şehri oldu. Bu durum Kral Vestibor’un torunu Kral III.Radovid döneminde değişti.

Redanya Kralı III.Radovid, uzun müzakerelerin ardından Temerya ile uzlaşmaya vardı ve Novigrad Şehri’nin bağımsız bir şehir olmasına karar verildi. Novigrad’ın başına geçecek olan kişi bundan sonra Seçmenler Konseyi tarafından seçilmeye başlandı. Bu konsey ilerleyen yıllarda ırkçı ve dindar bir kuzeyli papazı olan Cyrus Engelkind’ı seçecekti. Oldukça görkemli bir şehir olan Novigrad’ın son derece tehlikeli olan bir de yeraltı dünyası vardır. Burada oldukça pis işler döner, bu pis işleri yönetenler de aynı zamanda kendi aralarında rekabet eden dört büyük suç patronlarıdır, şimdi bu suç patronlarına teker teker göz atalım;

NOVIGRAD’DAKİ SUÇ BARONLARI

Paçoz Wiley

Wiley, Novigrad’da bir arenaya, babasından miras kalan bir kumarhaneye ve bir sığınağa sahipken Oxenfurt’ta da bir eve sahipti. Wiley, hırslı biriydi ve kendisinin haricindeki üç büyük suç patronuyla olan ateşkesi bozarak onları öldürtmeye çalıştı. Wiley’nin bu küstahlığının çok özel bir de nedeni vardı; Redanya Kralı V.Radovid ona haydutça eylemler yapması için yetki vermişti. Radovid’in asıl amacı, Wiley’nin diğer suç örgütlerine saldırarak Novigrad’da büyük bir kaos çıkarmasını sağlayıp şehri ele geçirmekti. The Witcher 3’te de bunlar olurken, Witcher Geralt’ın eline Wiley’i öldürmek ya da affetmek üzere iki seçim hakkı geçiyor. Eğer Geralt, Wiley’i affederse Wiley, Radovid’den aldığı desteği yitiriyor ve elindekileri kaybederek fakirlik içinde berbat bir hayat geçiriyor. Eğer Geralt, Wiley’i öldürürse de, böyle pis işler yapan, Ciri hakkında da kötü şeyler düşünen bir adam dünyadan göçüp gitmiş oluyor.

Sigi Reuven

Sigi Reuven adlı bu suç patronu aslında, Redanya’nın eski istihbaratbaşı Sigismund Dijkstra’nın ta kendisiydi. Kral V.Radovid tarafından görevden alınıp sürülmüş, şimdi ise gölgelerden çıkmaya karar vermişti. Fakat politikaya dönmek yerine, Novigrad’daki hamamında pis işlere önderlik ediyordu. Wiley’nin kendisini ve diğer suç patronlarını öldürmeye çalışması üzerine Sigi Reuven, diğer iki suç patronu ile ortak olarak Wiley’e karşı iş yapmıştı. Tabii Sigi Reuven’ın planları bunlarla sınırlı kalmıyordu. Büyük amaçlarından biri de Redanya Kralı V. Radovid’i öldürmekti. Francis Bedlam Witcher Geralt, Ciri’yi aramak için Novigrad’a gittiğinde birçok dilenciyi yöneten “Dilenciler Kralı” olarak da bilinen Francis Bedlam ile tanıştı. Francis, Novigrad’daki dört büyük suç patronundan biriydi. Daha sonrasında Wiley’nin kendisini öldürmeye çalışması üzerine Sigi Reuven ile işbirliği yaptı.

Francis Bedlam, Novigrad’daki birçok dilenciyi, hırsızı ve serseriyi yöneten biriydi. Bunlar aracılığıyla şehrin her yerinden haberler alabiliyordu. Ayrıca Triss Merigold da dahil, Cadı Avı’nda öldürülmekten kaçan sihirbazların da saklanabileceği bir mekana sahipti.

Carlo Varese

Carlo Varese, “Satır” olarak da bilinen, Novigrad’daki bir cüce ekibine sahip, dört büyük suç patronundan biridir. Daha sonra Wiley’nin kendisini öldürmeye çalışması üzerine Sigi Reuven ile işbirliği yapmıştır. Bir cüce olmanın zorluklarını bu kentte fazlasıyla çekmiş ve çekecektir.

Kaynak: İnan Köse/Youtube

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin