Steam pazarında AMD’nin başarısı dillere pelesenk durumda. Oyuncuların yeni gözdesi AMD ile alakalı tüm detayları ve sayıları paylaşıyor olacağım. Keyifli okumalar.

Dr. Lisa Su’nun devraldığından beri AMD’yi muazzam başarıya götürdüğü aşikar. Zen CPU mimarisi kesinlikle bunda büyük rol oynadı. Şimdi. Steam Donanım Araştırmasına göre, AMD’nin Steam’deki CPU payı 2020’nin çoğunda Aralık ayı hariç olmak üzere. %26,9 toplam Steam payına yükseldi.

Steam Arayüz

Geçen yılın kasım ayında, Steam Donanım Araştırmasına göre AMD’nin payı %20,5’e yükseldi ve bu %6,4 çok görünmese de, bu tek bir yıl boyunca kullanıcı sayısında büyük bir artış.

Normalde, bu tür geçişler çok yavaş gerçekleşir. Temel olarak, insanların her yıl yeni bir CPU satın almaması ve eski CPU’larını atması nedeniyle ve veri kümesi, otomatik ankete katılan tüm aktif sistemlerden tüm CPU’ları içerir. 8 yıllık (veya daha eski) çipleri çalıştıran bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar. İnsanların AMD çiplerini öncekinden daha fazla miktarda satın almış olması gerektiğini söylemek ne kadar doğru ise, sadece bir yılda oyun payında %6,4’lük bir kazanç ile mükemmel bir iş başardığı da doğrudur.

Rakip ağır bir yenilgi mi alıyor? AMD çok mu iyi?

Tabii burada aktif olarak rol oynayan bir çok element duruyor. Birincisi, küresel bir salgın olduğu ve tonlarca insanın oyun oynamak için PC parçaları satın alması ve AMD’nin en iyi değer seçeneklerine sahip olması ve 2020 boyunca bazı harika paketler sunması. Çoklu ve tekli çekirdekte işlemcilerin tamamının tatmin edecek düzeyde performans veriyor olması. İşlemcilerin yanında yeterli bir seviyede fan veriliyor olması. Bu saydığım sebepler gerçekten hatırı sayılır ve önemli artılar ancak işin birde rakip İntel boyutu da var. İntel maalesef henüz 7nm üretim sürecine geçemedi. İşlemcileri ile alakalı tekli çekirdek performansı avantajını kaybetti. Yazılım destekleri ile ayakta durmaya çalışan firma F/P alanında da son kullanıcı kitleye istediğini veremediğinden dolayı maalesef böyle hatırı sayılır bir değişim gözlendi. Bu bağlamda Oyuncuların Yeni Gözdesi AMD oldu.

Siz de konu ile alakalı görüşlerinizi yorumlar kısmından belirtebilirsiniz.

Haber kaynağı için bu link’e tıklayınız.

İlginizi çekebilir; Ryzen Controller Tool, Ryzen Dizüstü Bilgisayarına OC Desteği

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin