İntel Yüksek Performanslı Bilgi İşleme Platformuna Yeni Destek Sunuyor. İşletmeler için seçilebilir bir konuma gelmek için İntel tarafı yazılım desteğini sürdürmeye devam ettiğini resmen duyurdu.

Ponte Vecchio kod adlı süper hesaplama uygulamaları için Intel’in ilk Xe-HPC grafik işlemcisi henüz kayıt yapmadı, ancak yaklaşan Xe-HPC tabanlı Aurora süper bilgisayarı için program geliştiricilerinin, bir ara kullanmak amacıyla kodlarını şimdi yazmaya ve test etmeye başlamaları gerekiyor. Yeni makine için yazılım geliştirmeyi etkinleştirmek amacıyla Intel, seçkin Aurora geliştiricilerine DevCloud’un Xe-HP tabanlı sistemlerine erişimini sağlamaya hazırlanıyor.

HPC sistem

Süreç nasıl işleyecek

Intel, hem ExaScale sınıfı süper bilgisayarlar için programlar tasarlayacak. Aurora geliştiricileri hem de veri merkezlerinde Xe-HP donanımını kullanmayı planlayan diğer taraflar için gerekli olan Linux. grafik sürücülerine Xe-HP desteği eklemeye hazırlanıyor. İlginç bir şekilde, Intel’in Linux sürücüleri Xe-LP ayrık ve entegre GPU’lardan ‘Gen 12’ olarak bahsederken, Xe-HP ‘Gen 12.5’ ​​olarak adlandırıldığını Phoronix rapor ediyor.

Mikro mimari bakış açısından, Intel’in Xe-HPC’si, süper hesaplama için uyarlanmış bir dizi yeni talimatı (ve muhtemelen veri formatını) destekleyen Intel’in Xe-HP mikro mimarisinin bir üst kümesidir. Ayrıca Intel’in Ponte Vecchio’su, Rambo önbelleği ve yüksek hızlı G / Ç gibi çok sayıda performans artırıcı özelliğe sahiptir. Intel’in tüm Xe mikro mimarileri (CPU’lar, FPGA’lar ve ASIC gibi) Intel’in oneAPI araç takımları kullanılarak programlanabilir. Bu amaçla, Xe-HPC, Xe-HP için yazılan kodu çalıştırabilir, bu nedenle ikincisi, birincisi için yazılım oluşturmak ve doğrulamak için bir geliştirme aracı olarak mantıklı gibi görünüyor.

Bizi neler bekliyor?

8 GB, Intel Kod Adları, Yeni VR
Argonne Ulusal Laboratuvarı’nın Aurora süper bilgisayarının Intel’in 7 nm üretim sürecindeki gerilemesi nedeniyle en az birkaç ay gecikeceği bir sır değil. Intel ayrıca geçtiğimiz günlerde, ilk Xe-HPC GPU’sunun geliştirilmesi tamamlanmış olmasına rağmen, çok yongalı işlemciyi hala fab’tan geri almadığını söyledi. Bu arada, yazılım geliştiricilerin hem Xe-HP hem de Xe-HPC donanımı için program yazmaya başlama zamanı geldi, bu nedenle Intel, Xe-HP’ye DevCloud erişimi sağlıyor.

Intel başkan yardımcısı ve Yüksek Performanslı Hesaplamanın genel müdürü Trish Damkroger, “Argonne ile yakın işbirliğimiz, Amerika Birleşik Devletleri’ne üst düzey bir liderlik getirmeye çalışırken Aurora konusunda muazzam ilerleme kaydetmemizi sağlıyor,” dedi. “Geliştiricilere donanım ve yazılım ortamlarına erken erişim sağlamak, araştırmacıların sistemin muazzam bilgi işlem kaynaklarından hızla yararlanmaya başlayabilmeleri için exascale yolunda hızlı bir başlangıç ​​yapmamıza yardımcı olacak.”

Argonne Ulusal Laboratuvarı, yaklaşan Aurora süper bilgisayarında kullanılacak birden çok programı test etmek ve doğrulamak için Intel’in Xe-HP donanımını kullanacak. Liste, füzyon ve fisyon enerjisi problemleri için moleküler dinamikler, aşırı ölçekli kozmolojik simülasyonlar, heterojen kataliz problemleri için hesaplamalı kimya ve yüksek ölçekte Kuantum Monte Carlo algoritmalarını kullanan karmaşık malzemelerle ilgili tahminler gibi karmaşık problemler üzerinde çalışan uygulamaları içerir.

Özet

Süreç ile alakalı İntel markasının elini taşın altına koyduğunu söyleyebiliriz. Artık daha fazla tercih edilebilmek adına, yazılım desteğinin işletmeler için gelmesi normal. Maalesef İntel tarafı 7nm üretim süreci ile alakalı çok fazla olumsuzluk yaşadı. Bu süreçte toparlanarak daha hızlı bir şekilde karşımıza gelmesi için bundan başka bir yolun olmadığının kendileri de farkında. Süreç ile alakalı dikkate alınması gereken en önemli husus. Durumun biz son kullanıcılara yönelik olmaması. Buna karşın bu tarz bir iyileştirme 11. Nesil işlemcilerin fiyatını da etkileyebilir. Süreçte İntel tarafının nasıl bir fiyat politikası uygulayacağı çok net olmasa bile şahsi çıkarımlarım bu yönde. İntel tarafı yeni işlemcisi ile beraber sektörde tekrar tekli çekirdek performansında liderliğe oturmak istiyor. Rakabet güzeldir. Her zaman söylediğim gibi…

İntel markasının yeni yazılımı ile alakalı detaylı bilgi için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir; RTX 3080 Ti veya RTX 3080 20GB 2021’de Gelebilir.

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin