xbox veya playstation
REKLAMmonsters reloaded advertisement

Siz değerli takipçilerimize bugün yeni nesil konsollar hakkında çeşitli bilgilendirmelerde bulunacağız. Bildiğiniz gibi yeni nesil konsolların tamamı artık piyasaya çıktı. Özellikle PlayStation tarafında bir stok sıkıntısı olsa da ulaşmak çok zor değil. Dolayısıyla oyun severler artık hangi konsolu tercih etmeliyim sorusunu düşünür oldular. Bugün sizlere konsol seçimi konusunda yardımda bulunacağız. Lafı fazla uzatmadan konuya geçelim.

Eski nesil konsol almalı mısınız? Bu soruyu şu anda bazı oyun severler düşünüyor olabilir. Şu anda hali hazırda çoğu eski nesil konsolun ikinci el ticareti bile bu kadar canlıyken almanız sizin için kısa vadede mantıklı olabilir. Fakat uzun vade için düşünüyorsanız kesinlikle ama kesinlikle eski nesil konsol almamalısınız. Çünkü eski nesil konsolların yeni nesille arasındaki donanım farkı oldukça fazla durumda. Bir de üstüne güncel oyunlar eklenince, eski nesil konsolların uzun vade için bir avantajlı durumu olmuyor.

Eski nesil konsol olayını çözdüğümüze göre artık yeni nesil konsollara odaklanabiliriz. Öncelikle yeni nesil konsolların avantajlarına ve dezavantajlarına bakmamız gerekiyor. Ardından herkesin kendi önceliğine göre bir konsolu tercih etmesi daha doğru olacaktır. Çünkü konsollar, özellikle ülkemizde aslında birbirinden farklı kişilere hitap ediyorlar.

PlayStation 5 mi ? Xbox mu ?

Desteklenen Çözünürlük

Nihayetinde biz bir oyun konsolu alıyoruz. Dolayısıyla oyunu nasıl oynayacağımız bizim için önemli olacaktır. Bu bağlamda PS5 bize 1080P ve 4K çözünürlükte 120 Hz desteği vaat ediyor. Fakat Xbox cephesinde ise durumlar biraz farklı. Xbox cephesinde 1080P ve 4K çözünürlüğe ek olarak 2K çözünürlük desteği de sunuluyor. Tabi Xbox Series S’in maksimum 2K çözünürlük sunduğunu belirtmekte fayda var. Yani sizin amacınız eğer 4K oyun oynamaksa, Xbox Series S konsolunu şimdiden aklınızdan silin.

Donanım Gücü

Donanım gücü olarak Xbox Series S dışındaki 3 konsol (PS5, PS5 Digital Edition, Xbox Series X) birbirine oldukça yakınlar. Bu yüzden bu konuda herhangi bir avantaj veya dezavantaj söylemek mümkün değil. Fakat Xbox Series S diğer üç adet konsoldan daha düşük bir güce sahip. Dolayısıyla eğer amacınız ilerde çıkacak güncel oyunları da yüksek çözünürlükte yüksek Hz değerinde oynamaksa, Xbox Series S bu ihtiyacınızı ilerde ne kadar karşılayabilir bu konuda emin değiliz.

Hızlı Teknoloji SSD

Bize göre yeni nesil konsolların eski nesil konsollarla arasında ki en büyük fark SSD bulundurması. Öyle ki artık yeni nesil konsollarda bekleme süreleri oldukça kısalmış durumda. Sadece bu fark bile yeni nesil konsolları çok öne taşıyor. Fakat konsolların şu anda bulundurdukları depolama alanı, oyun indirdikçe size ileride yetersiz gelebilir. Buna çözüm olarak Microsoft’un Xbox için üreteceği özel teknoloji SSD’leri cihazın içine yerleştirebilirsiniz. Sony bu bağlamda bizi daha özgür bırakmış. İstediğiniz özel firmanın M2 SSD ürününü PlayStation 5 cihazınıza yerleştirebiliyorsunuz.

Gamepad

Bu iki konsolun kendine has başka bir yanı ise tasarladıkları gamepad oluyor. Eski nesile göre gamepad konusunda Sony oldukça iyi bir iş çıkarmış ve bu neslin gamepad kazananı olmuş diyebiliriz. Çünkü Xbox, eski nesille neredeyse aynı özellikleri olan bir gamepad tasarlamış gibi gözüküyor.

Resim:Sony/Xbox

Fakat Sony birbirinden farklı özellikleri gamepad konusunda kullanmaktan çekinmemiş. Konsol dünyasına zaten hali hazırda olan Dualshock teknolojisini sokan Sony, bu kez bu teknolojisini geliştirmiş ve daha etkili bir titreşim özelliği kullanmış. Öyle ki oyunda hareket ettiğiniz zemin bile değişse bunu hissedebilir durumda oluyorsunuz.

Tepkisel tetik dediğimiz teknoloji ise özellikle FPS türü veya yarış türü oyunlarda çok daha zevk almanızı sağlayacak bir mekanizma sunmuş. Örneğin farklı farklı silahlarla ateş ettiğinizde, silahtan silaha fark eden geri tepme hissiyatını artık sizde farklı şekilde hissedebiliyorsunuz. Veya örnek olarak bir oyunda ağır bir nesneyi tetikle itiyor iseniz, tetik size direnç uygular konuma gelebiliyor.

Tüm bunların yanında Sony hareket sensörü ve hoparlör entegre etmiş cihaza. Cihazın konumu veya duruş pozisyonu gibi bilgileri gönderebiliyorsunuz bu hareket sensörü sayesinde. Ayrıca hoparlör sayesinde de oyundaki sesleri veya sesli konuşma yapıyorsanız arkadaşınızın sesini gamepad yardımı ile alabiliyorsunuz.

Oyunlar

İşin asıl kızıştığı yere gelmiş bulunmaktayız. Yeni nesil konsollardan hangisini tercih edeceğiniz konusunda bize kalırsa en önemli iki maddeden ilki oyunlardır. Bu konuda cepheler birbirinden oldukça ayrı bir konuma geliyorlar. Sony, kendine özel (exclusive) oyunlar konusunda kendisini ispat etmiş bir firma olarak karşımıza çıkıyor. Fakat Microsoft’un en büyük sorunu da kendine özel olan oyunlarının çok tutmamış olması. Eğer siz PlayStation tarafının özel oyunlarını oynamak için konsol alacaksanız zaten başka bir seçeneğiniz bulunmuyor.

PS5 – Spiderman Miles Morales

Microsoft kendine özel ürettiği oyunlar konusunda ki eksikliklerini bildiği için bu tarafta önemli adımlar atmaya devam ediyor. Örneğin geçtiğimiz sene Bethesda’yı kendi bünyesine katması bunun bir göstergesi. Bu yüzden Microsoft bu yönde kendi elini güçlendirmeye devam edecektir. Özellikle geçtiğimiz aylarda duyurulan Elder Scrolls 6 gibi bir oyunun Microsoft cephesine özel çıkacak olması şimdiden rekabeti kızıştıracak gibi gözüküyor.

Fakat tüm bunların yanında bir başka konu daha var. Zaten Xbox’a çıkacak tüm oyunların bilgisayar içinde çıktığını biliyoruz. Ama ileride PS5 özel oyunlarının da bilgisayara çıkma ihtimali yüksek bize sorarsanız. Çünkü Sony, geçtiğimiz sene yaptığı açıklamalarda oyunlarının PC platformu içinde çıkabileceğini söylemişti. Daha önce çıkan Detroit Become Human, Horizon Zero Dawn ve önümüzde çıkacak olan Days Gone bunun bir göstergesi olmuş durumda. Bu noktada bekleyip görmekten başka çaremiz yok gibi gözüküyor.

Oyun Fiyatları

Az önce bahsettiğimiz en önemli iki maddeden ikincisi ise oyunların fiyat durumu. Şu anda ülkemizde döviz kurunun da oldukça yüksek olması sebebiyle konsol oyunları inanılmaz yükselmiş durumda. Normal bir PS5 oyununun 600 TL bandında satıldığını görürseniz şaşırmayın derim. Xbox cephesinde bu bir nebze biraz daha aşağıda olsa da onunda fiyatlarının oldukça yüksek olduğunu söylemeliyiz. Fakat Xbox tarafında ki Game Pass servisi sayesinde oyunları oldukça ucuz oynamamız mümkün.

Bir önceki maddenin kazananı kendine özel oyunlarıyla Sony olmuş olsa da, oyun fiyatları konusunda Game Pass servisi sayesinde Microsoft’un kesinlikle daha önde olduğunu söylememiz gerekir. Öyle ki neredeyse yıllık fiyatı orjinal bir oyun fiyatıyla eşdeğer olan Game Pass servisinde 200’den fazla oyun bulunuyor. Zamanında GTA 5 ve RDR2’nin de bu serviste bulunduğunu düşünürsek oyunları da oldukça güncel ve oyunculara yönelik tutmaya çalışıyorlar. Bu kütüphanedeki oyunlar her ay güncelleniyor. Bazı oyunlar ekleniyor ve bazı oyunlar çıkartılıyor. Eğer konsolu aldıktan sonra oyunlara çok fazla ücret veremem diyorsanız bu seçeneği bir değerlendirin.

Sony tarafında benzer bir servis henüz bulunmuyor. PS Plus Collection servisi ise PS5 kullanıcılarına yönelik bazı eski oyunları oynamaları için sunulmuş. Hatta Sony, bu servise başka oyunların eklenmeyeceğini duyurdu. Dolayısıyla Game Pass rakibi bir servis henüz Sony tarafından duyurulmadı. Eğer ileride böyle bir abonelik servisi sunarlarsa, işler çok değişebilir.

Sonuç

Sonuca gelecek olursak eğer herkes kendi önceliklerini belirleyip kendine uygun olanı tercih etmeli. Tabii ki “Konsol alınmalı mı?” konusu ayrı bir konu. Ona başka bir yazımızda yer vereceğiz.

Eğer bütçeniz kısıtlıysa fakat konsol alacaksanız Xbox Series S burada yardımınıza koşuyor. Ama eğer yeni nesil oyunları uzun vadede yüksek çözünürlükte oynamak istiyorsanız, o zaman Xbox Series X veya PS5 arasında tercihte bulunmalısınız. Burada da işin içine oynamak istediğiniz oyunlar ve fiyatları giriyor.

Sizlere elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalıştık. İleride başka yazılarımızda görüşmek üzere!

Önceki içerikFootball Manager Touch Versiyonunun Farkı Nedir?
Sonraki içerikLeague of Legends, 11.5 Yama Notları Açıklandı

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin