İşlemciler ve teknik detayları.

Evet arkadaşlar işlemcilerimiz ve teknik detaylarını burada bir kontrol edelim. AMD’nin Ryzen 5000 serisi işlemcileri adeta bir çığır açtı 2017 yılından beri Ryzen markası ile yükselen AMD’nin yeni işlemcileri göz dolduruyor.

Ryzen 9 5950X

Serinin en üst seviye işlemcisidir. Ryzen 9 5950X en yüksek TDP değerine en fazla çekirdek ve sanal çekirdek sayısına sahip işlemcimiz. Bu da bizlere gösteriyor ki bu işlemcimiz oyun oynamaktan ziyade daha çok iş yükümüzü hafifletecek.

Ürününüz de toplam da 16 çekirdek ve 32 sanal çekirdek mevcuttur, bununla beraber işlemcimiz de 72MB ön bellek olmasına karşın 7NM teknolojisi sayesinde 105W gibi düşük çok ta yüksek sayılmayan bir TDP değerine sahiptir. Bunlarla beraber işlemcimiz 4.9GHz’ye kadar boost frekansına sahip ve liste fiyatı yalnızca 799 dolar olarak belirtilmekte.

5950X

Ryzen 9 5900X

Raflar da en çok göreceğimiz işlemcilerden birisi olarak görmeyi beklediğim işlemcilerden birisine geldi sıra, işlemcimiz temel de 3.7GHz frekansında çalışırken toplamda bizlere 12 çekirdek 24 iş parçacığı ile birlikte sunuluyor. Aynı zamanda 70MB ön belleğe sahip olan işlemci Tıpkı R9 5950X gibi 105 TDP değerinde. Burada tek çekirdek ve çok çekirdek performansını stabil tutmak isteyen işlemcimiz bir önceki nesil de R9 3900XT işe karşılaştırıldığında daha yüksek frekans değerlerine çıkabildiğini görmekteyiz. Toparlayacak olursak, Toplamda 4.8 GHz gibi bir değeri işlemcimizle rahatça görebiliriz. İşlemcimizin liste fiyatı ise 549 dolar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Şimdi hepinizin merak ettiği rakibi İNTEL ile karşılaştırmasına bakacak olursak işlemcimiz, AMD’nin açıklamasına göre 10900K ya karşı çok çekirdekte %15 tek çekirdekte ise %21 daha güçlü olduğunu belirtmektedir.

5900X

Ryzen 7 5800X

Bu işlemci ile AMD tarafı üst orta segment arayışında olan kullanıcılarını hedeflediğini görmekteyiz. AMD tarafı burada da kesinlikle kötü bir iş çıkarmamış. İşlemcinin özelliklerine gelecek olursak temelde 3.8 GHz saat hızlarını görürken boost frekans olarak ise 4.7 GHz lere ulaşabildiğini görmekteyiz. Üründe yine 105W TDP değerini görüyoruz. Slikon yapısı itibariyle bu ürünün termal olarak en iyi cihaz olacağını düşünüyorum, bu ürünü soğutmak eminim ki çok daha kolay olacaktır. Ürünümüzün liste fiyatı da 449 dolar gibi bir fiyat ile geliyor olacak.

5800X

AMD Ryzen 5 5600X

Şimdi ise hepimizin sabırsızlıkla beklediği işlemciyi kontrol edelim. Ryzen’in orta segment ürünlerinde alışmış olduğumuz gibi 6 çekirdek ve 12 iş parçacığı ile ürün bizlere göz kırpmakta, ancak şöyle bir durum söz konusu bu işlemcinin temel frekansı 3.7 GHz inanılmaz bir saat hızına AMD tarafı burada ulaşmış gibi görünüyor. Boost frekansı ise bizi tatmin edecek seviyelere yani 4.6 GHz‘lere çıkabiliyor. 36MB ön belleğe sahip olan bu işlemcimizde 65W TDP değerini görmekteyiz. İşlemcimizin fiyatı ise 299 dolar‘a sahip.

5600X

Sizler işlemci fiyatları ile alakalı neler düşünüyorsunuz gerçekten merak ediyorum. Aşağıda yorumlar bölümünde fikirlerinizi beyan etmeyi lütfen unutmayın.

Teşekkürler.

AMD’nin resmi sayfasından ürünleri incelemek için buraya tıklayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:GIGABYTE AORUS RTX 3000 Serisi Ekran Kartlarını Duyurdu

 

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin