Zen 3 mimarisi ile üretilecek olan AMD Ryzen 5000 “Cezanne” mobil işlemci serisi duyurulalı henüz 1 ay oldu. Ancak son sızan haberlere göre AMD 7000 serisi mobil işlemcilerinin ismi “Phoenix” olacak, Zen4 ve 5nm üretim teknolojisi ile gelecek.

2022’de piyasa sürülmesi beklenen Apu işlemci serisi Rembrandt‘tan sonra çıkması beklenen yeni nesil AMD Ryzen CPU serisi yeni bir kod adı olan “Phoenix” ile artık ilişkilendirildi. Bu kod adı, bilinen bir bilgi sızıntısı olan Komachi tarafından adlandırıldıktan sonra Temmuz 2020’de ortaya çıkmıştı. O zamanlar Phoenix’in gerçekte ne olduğu tam olarak belli değildi, ancak birkaç ay sonra bunun Ryzen serisinde ne anlama geleceği belli oldu.

AMD Phoenix, Rembrandt’ın yerini alacak bir mobil CPU serisi. Seri, AMD’nin Zen4 tabanlı ilk mobil işlemcisi olacak. Rembrandt gibi Phoenix de DDR5 belleğini destekleyecek. Son zamanlarda, yeni bilgiler, bilinen başka bir sızıntı olan Patrick Schur tarafından paylaşıldı. Ona göre CPU serisinde yeni bir FP8 soketi bulunacak.

Phoenix’in neden Rembrandt üzerinden yeni bir FP8 soketine ihtiyaç duyacağı henüz belli değil. (FP7 soketinde piyasaya çıkması bekleniyor). Ancak, Phoenix’in, Rembrandt ile mevcut olmayan PCIe Gen5 desteğini sunabileceği tahmin edilebilir.

5nm CPU Üretim Teknolojisi mi olacak?

Tweet’te bahsedilmeyen ancak yaygın olarak yorumlanan şey, Rembrandt (mobil) ve Warhol (masaüstü) Zen3 + serisinin 6nm üretim sürecinde üretileceğidir. AMD durumun böyle olabileceğini asla onaylamadı, aslında şirket Zen3 yenilemesinin gerçekleştiğini bile onaylamadı. Bu arada, Phoenix & Raphael, Cenova’nın (Zen4 tabanlı EPYC sunucu CPU serisi) resmi olarak kullanacağı aynı teknoloji olan 5nm ile üretilebilir.

Zen4 mimarisi ile daha fazla çekirdek

Çekirdek / iş parçacığı yapılandırması söz konusu olduğunda, bu noktada pek bir şey bilinmiyor. Bununla birlikte, Zen4 tabanlı Genoa’nın 96 çekirdeğe kadar (Zen3 Milan üzerinden +32) sunabileceğine dair söylentiler var, bu ya her yonga grubundaki artan çekirdek sayısının bir sonucu ya da CPU’nun genel olarak daha fazla çhipsete sahip olmasıdır. Bununla birlikte, ilk senaryo doğru olursa, Phoenix 12 adede kadar çekirdek sunabilir. Bunun farklı bir Zen4 CPU bilgisine dayalı bir spekülasyon olduğunu unutmamak lazım.

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin