Maj3r bugün Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile kendisinden 1 klavye için 600 euro istendiği yönünde bir açıklama yaptı. Edindiğimiz bilgilere göre 1 klavye için değil toplam 5 klavye için 600 euro’luk bir ücret istendi.

Maj3r attığı twit’te Xtrfy markasının Space Soldiers‘ta oynadığı dönemde kendisine özel klavye gönderdiğini ancak gümrükte klavyeye 600 euroluk bir vergi istediğini söyledi. Bu ücreti ödemediğini ve bugün itibariyle klavyesinin internet üzerinden satışa çıktığını açıkladı. Eğer bir ürün devletin belirlediği bir süre zarfında gümrükten alınmazsa devlet bu ürünü internet üzerinden satışa çıkartabilir. Bu yüzden Maj3r’in klavye üstünde bir hakkı hukuki olarak yok.

Edindiğimiz bilgilere göre Xtrfy, Space Soldiers’ta oynayan 5 oyuncuya da özel klavye gönderdi. Gümrükte istenilen 600€’luk vergi toplam 5 klavye için istenilen ücret, bu yüzden bir klavyeden 120$ vergi istendi. Bu verginin bu kadar yüksek olmasının sebebi ise Xtrfy’in klavyeleri fatura kesmeden ve bir pakette 5 tanesini de birlikte göndermesi.

Türkiye’ye fatura kesilmeden gönderilen klavyeler için vergi sistemi farklı bir şekilde işliyor. Eğer gönderen firma, klavyeleri fatura keserek gönderseydi kaptan klavyesini 30 euro’luk bir ücret ödeyerek gümrükten alabilecekti. Ayrıca 5 klavyenin de aynı kutuda gönderilmesi gümrük görevlilerinin bu klavyeleri Türkiye’de satmak için satın aldıkları izlenimi uyandırmış ve bu yüzdende bu şekilde bir vergi ücreti kesilmiş olabilir.

Nisan ayında Calyx, 120 euro’luk vergi ücretini ödeyerek kendisine gelen klavyeyi gümrükten almıştı.

Önceki içerikPUBG LİTE Güncelleme Notu: 18 Temmuz 2019
Sonraki içerikTactic Force Kervansaray Harita Tanıtımı Yayınlandı

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin