Ülkemizi yurt dışında başarıyla temsil eden Space Soldiers organizasyonu geçen sene Mayıs ayında ortaya çıkan olayların neticesinde Ekim ayında CS:GO takımı ile yolların ayrıldığını açıkladı. Türk CS:GO severlerin gönlüne taht kuran Space Soldiers’ın tarihine ve hikayesine gelin hep birlikte göz atalım.

Efsanenin Doğuşu

17 Ocak 2015 tarihinde uzayın askerleri; TuGuX, e1, XANTARES, DESPE ve ONLY beşlisi ile CS:GO arenasına giriş yaptı. Space Soldiers resmi kuruluşundan sonra mücadele ettiği Copenhagen Games 2015 turnuvasında toplam 32 takım mücadele etti. Temsilcimiz Space Soldiers, o zamanların güçlü Ukrayna temsilcisi Flipsid3 Tactics takımına 16-14 kaybederek turnuvayı 13-16. sıra arasında tamamladı. Space Soldiers, 2015 senesi içerisinde toplam 34 turnuvaya katılırken, bu turnuvalarda büyük bir başarı elde edemedi. Space Soldiers birçok turnuvayı kazandı ancak bu turnuvalar haftalık düzenlenen küçük turnuvalardı.

2016 yılının başında Emre “e1” Biçer takımdan ayrıldı ve yerine Engin “ngiN” Kor takıma dahil oldu. ngiN Space Soldiers takımına aslında sadece bir turnuva için dahil olmuştu ancak takım, ngiN’in oyununu beğenince onu transfer etmek istedi. Bu sayede Engin, Space Soldiers’a katıldı.

Takım ilk major deneyiminde başarısız bir sonuç elde etti. Avrupa Minor Championship 2016 – Columbus Elemesi‘ne katılan Space Soldiers, Alman temsilcisi PENTA‘ya 2-1 kaybederek major macerasına erken aşamada veda etti. Space Soldiers, 2016’nın Ocak ayında bir çok turnuvanın elemesine katıldı ancak bu elemelerden başarısız sonuçlar elde etti. Bu başarısız sonuçların ardından Şubat ayında takımın oyuncusu olan Cihan ONLY Gönek takımdan ayrıldığını duyurdu. Bu ayrılıktan 1 hafta sonra takıma sessizliğiyle bilinen Ahmet “paz” Karahoca dahil oldu.

Takım paz ile katıldığı ilk eleme turnuvası olan Razer Rising Stars S1 Avrupa Elemesi‘ni kazanmayı başardı ancak Razer Rising Stars S1 turnuvası bir sebepten dolayı iptal edildi ve bu yüzden takım ilk büyük turnuvasına katılmayı kıl payı kaçırdı. SS, 2016 yılındaki ilk başarısını CS:GO Champions League Season 3‘ü kazanarak elde etti. Takım 2016 yılındaki en önemli başarısını ise WESG turnuvasında elde etti. WESG 2016 Orta Doğu & Africa Finallerini kazanarak 2017 senesinde düzenlenen WESG Finalleri’ne katılmaya hak kazandı. WESG 2017 Finalleri’nin ödül havuzu tam tamına 1.500.000$’dı.

2016 yılının Kasım ayında, takımın IGL oyuncusu TuGuX takımdan ayrıldığını duyurdu ve 26 Kasım tarihinde MAJ3R, takıma IGL oyuncusu olarak dahil oldu (MAJ3R, deneme sürecini başarıyla geçerek 2017 yılında takıma dahil oldu). Space Soldiers, MAJ3R ile birlikte katıldığı Avrupa Mınor turnuvasında turnuvayı 4. olarak tamamladı ve Major turnuvasına katılmayı kıl payı kaçırdı.

Space Soldiers, 2016 yılının sonlarına doğru SS Academy takımını duyurdu. Kadro tokmakhead, e1, edis, realzy ve jesus beşlisi ile duyuruldu ancak bu akademi takımı istenilen performansı ortaya koyamadı ve 2017 yılının ortalarında akademi takımı kapatıldı.

2017 yılına rüya gibi başlayan Space Soldiers, WESG Finalleri 2016’nın yarı finalinde dönemin yükselen takımı EnVyUs’a 2-1 kaybederek turnuvayı 4. sırada tamamladı. 2017 yılının başında MAJ3R, deneme sürecini başarıyla sonuçlandırdı ve as kadroya dahil olurken, Calyx‘te takıma 6. oyuncu olarak katıldı. Calyx’in takıma katılımıyla Türkiye’nin efsane takımı Space Soldiers’ın kadrosu tamamlanmış oldu.

2017 yılında ESC S3 ligine katılmak için büyük bir başarı gösteren Space Soldiers, gelecekte yeniden karşılaşacağı Virtus.pro’yu geçemedi ve ECS ligine katılamadı. Takım 2017 yılında ESL One Cologne 2017 turnuvasına katılmayı başardı. İlk maçını dönemin en güçlü CS:GO takımı olan SK Gaming ile oynayan SS, bu karşılaşmadan sürpriz bir şekilde galip ayrıldı ve herkesin dikkatini çekti. Ancak tecrübe eksikliği yüzünden takım ESL turnuvasında istediği oyunu devam ettiremedi ve turnuvayı 14. olarak tamamladı.

ESL turnuvasından sonra takım bir çok turnuvada başarılı sonuçlar aldı ve bu turnuvalar arasında senenin başında katılamadığı ECS turnuvasının elemesi de vardı. Takım yine iyi bir performans ortaya koydu ve lige çıkmak için yeniden Virtus.pro ile karşı karşıya geldi. Virtus.pro, Space Soldiers’ı 3-2 yenmeyi başardı ve temsilcimiz ECS ligine çıkmayı kıl payı kaçırdı. SS,ESEA S26 liginde GLOBAL CHALLENGE’a katılmak için yeniden Virtus.pro ile karşıya geldi ve bu sefer Virtus.pro’yu yenerek GLOBAL CHALLENGE turnuvasına katılmaya hak kazandı ( Space Soldiers, bu başarısı ile GLOBAL CHALLENGE turnuvasını 2. olarak tamamlayıp 10.000$’lık ödülün sahibi oldu).

SS, yılın sonlarına doğru Avrupa Minor Şampiyonası- Boston 2018 eleme turnuvasının finalinde EnVyUs takımını yenerek hem 30.000$’ın sahibi oldu hemde major turnuvasına katılmaya hak kazandı (Bu başarısıyla SS, major turnuvasına katılmaya hak kazanan ilk Türk takımı oldu). Bu büyük başarısını Aralık ayında düzenlenen WESG elemesi ile taçlandıran SS, WESG elemesini 3. olarak tamamladı ve 2018 senesinde Çin’de düzenlenecek olan WESG 2017 Finalleri’ne katılmaya hak kazandı.

2018 senesi Space Soldiers için mükemmel başlamıştı. Önce ESL PRO LİG S7’ye katılmaya hak kazanan takım, Çin’de düzenlenen Önce WESG Finalleri 2017‘yi şansız bir şekilde 2. olarak tamamlayıp 300.000$’ın sahibi oldu. Space Soldiers, Mart-Nisan aylarında katıldığı 3 turnuva elemesini de 1. olarak tamamladı ve 3 büyük CS:GO turnuvasına katılmaya hak kazandı. Takım ESL PRO LİG S7 Avrupa liginde iyi bir performans gösterdi ancak ESL PRO LİG Finalleri’nde köyü bir performans ile son sıralarda turnuvaya veda etti.

ELEAGUE Major: Boston 2018 turnuvasında ülkemizi temsil eden Space Soldiers, turnuvanın kader maçında mousesports takımına yenilerek turnuvayı 5-8. sıra aralığında tamamlayıp bir sonraki major turnuvası olan FACEIT Major: London 2018‘e katılmaya hak kazandı. Öte yandan her şey iyi giderken Mayıs ayında takım yönetimi protestoya gitti. Bir anda olan ve herkesi şaşırtan bu olay çözülmesine rağmen takımın moralini kötü bir şekilde etkiledi. Bu protestonun sebebi olarak ise son dönemlerde gelen başarılara rağmen artmayan maaşlar ve yönetim tarafından ngiN’in gönderilmek istenmesi gösterildi.

Haziran ayında düzenlenen DramHack Open Austin 2018 turnuvasını kazanmayı başaran Space Soldiers, elemeleri kazanarak katılmaya hak kazandığı 3-4 turnuvada çok kötü bir performans göstererek aslında bir nevi sona yaklaşıldığını bize gösteriyordu (Bu başarısızlığı sadece oyuncuların suçu olarak göstermek yanlış olur. Takım bu dönemde vize yüzünden zorluklar yaşadı, takım yönetim ile tam olarak anlaşamadı ve bu yüzden moral olarak kötü bir dönemdi). Takım bu dönemde ESL One: Belo Horizonte 2018 turnuvasına davet aldı ancak bu turnuvada da istenilen performansın çok uzağında bir performans ortaya koydu.

Belkide yönetimin Space Soldiers’tan umudunu kestiği son turnuva FACEIT Major turnuvasıydı. Bu turnuvayı son sırada tamamlayan Space Soldiers ile yönetimin arası iyice açılmıştı ve oyuncuların SS’ten ayrılacağı söylentisi ortaya çıktı. Space Soldiers ile son kez BLAST PRO Series 2018 İstanbul turnuvasına çıkan oyuncular, bu turnuvanın bitiminde bir süre sonra takım ile tek taraflı olarak sözleşmelerini fesih ettiklerini açıkladı. Space Soldiers, 13 Ekim tarihinde oyuncuların organizasyonda ayrıldığını söyledi (Takım kaptanı MAJ3R, Eylül ayında sözleşmeleri tek taraflı olarak feshettiklerini ancak ayrılık için BLAST Pro turnuvasını beklediklerini söylemişti).

Ve bu şekilde uzayın askerleri o güzel uzayın derinliklerine doğru yol alırken SS organizasyonu da bir süre sonra espor faaliyetlerini durduğunu açıkladı.

Takımın Başarıları

Space Soldiers’ın turnuva performanslarına ve başarılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Space Soldiers Oyuncuları Hangi Takımlarda Oynuyor?

Space Soldiers dağıldıktan sonra takımın oyuncuları (Xantares,MAJ3R,ngiN,paz ve Calyx) bir süre daha ex-SS ismi ile turnuvalarda oynamaya devam etti. Takımın major elemesine aynı kadro ile katılması bekleniyordu ancak elemeden 1 hafta önce takımın en önemli oyuncusu Xantares, BIG takımına transfer olduğunu açıkladı ve takımdaki ilk ayrılık gerçekleşti.

Xantares‘in ayrılışı gerçekten çok kötüydü ancak oyuncu takımla daha fazla oynamak istemediğini belirtip BIG‘e transfer oldu. BIG takımında kötü bir performans ortaya koyan bir zamanların yıldızı Xantares’in Berlin’de düzenlenecek olan major turnuvasından sonra bir takıma transfer olup olmayacağı büyük merak konusu.

Major turnuvasına yam ile katılan ve kötü bir performans gösteren ex-SS’ten 2. ayrılık haberi takımın kaptanı olan MAJ3R‘den geldi. Takımın kaptanı yeni doğacak çocuğuna daha iyi bir gelecek verebilmek için Fransız CS:GO takımı olan LDLC‘ye transfer oldu. MAJ3R’in ayrılışından kısa bir süre sonra Calyx’te takımdan ayrıldığını ve tekliflere açık olduğunu söyledi. Calyx, geçtiğimiz haftalarda Bulgar CS:GO takımı Windigo takımına transfer oldu.

paz ve ngiN ise koçları Hardstyle ile birlikte Turkey5 takımını kurdu ve 3 Türk oyuncu ile birlikte şuan bu takımda oynuyorlar.

Space Soldiers, CS:GO arenasının belki de en şansız takımlarından birisi. Takım bir çok üst düzey turnuvada vize sorunları yaşadı, oyuncular bu işe profesyonel  bir şekilde bakamadı ve sonunda takım dağıldı.

Her şey için teşekkürler Uzayın Askerleri! Sakın uzayda kaybolmayın, en kısa sürede dünyamıza geri dönün.

Kaynak

Önceki içerikCS:GO 1 Ağustos 2019 Güncellemesi: Scrimmage Modu
Sonraki içerikCS:GO Prolarına Soruldu: Vertigo Kaldırılsın mı?

1 Yorum

  1. SS amatör bir esl türkiye şampiyonası seviyesinde takımdı ve sadece bu yıldız oyuncular sayesinde profesyonel bir takım boyluğu gösterdi en yüksek turnuvalarda uluslararası olarak bence mayıs ayında SS oyuncuları bir açıklama yapmalıydı takımdan ayrılarak ex-SpaceS
    devam etseydi mayıs ayında hem majör e gidecekti hem blast pro ya hem EPLS8 hem de Minor e gidiyordu BU TAKIMI HANGİ yabancı bir organizasyon almasın ki sadece o mayıs ayında küçük bir barış varmış gibi oynadılar yalancı bir saygıyla işte o da spaceS oyuncularının bir masumiyeti keşke daha dik davranıp daha çabuk ayrılasalardı şu organizasyondan spaceS takımını spaceS yapan oyuncularıydı organizasyon değil bunu unutmayın arkadaşlar .

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin