Sony’nin kanatları altındaki PlayStation markası 25. yılında müthiş yenilikler ve inanılmaz bir fiyat ile Türkiye’ye geliyor.

PlayStation cihaz ile alakalı olarak damga vuran tasarım ve teknik özellikler ile beraber geliyor. Lansman yapıldıktan sonra Türkiye pazarında ürünün ne kadar fiyat ile satılacağı spekülasyonları bolca döndü dolaştı. Son olarak bu gün itibariyle açıklığa kavuşan fiyat herkesin son kur hareketlerinden sonra beklentisinin altında kaldı.

Ürün Türkiye pazarına ne zaman gelecek.

PlayStation 5 Türkiye pazarındaki yerini 19 Kasım 2020 tarihinde alacak. Ürün raflarda yerini alırken akıllarda şu sorular yer etmekte, ürünün hangi versiyonu ile alakalı gelecek bildiğiniz üzere cihaz iki farklı model ile satışa sunuldu. Direkt olarak Digital Edition olan modelin gelmeyeceğini belirtelim, biraz aşağıda ürünün standart yani Türkiye pazarında yer alacak olan ve bu konuyu yazmamıza sebep olan konsolu ve az önce belirttiğim Digital Edition versiyonu.

Ürünün Türkiye pazarında ki satış fiyatı ne olacak

PlayStation 5 Türkiye’de 8299 TL’lik fiyatı ile karşımıza çıkmakta. bildiğiniz üzere Türkiye’deki vergiler dolayısıyla yurt dışı satış fiyatıyla cihazı alamamaktayız. Gelin beraber vergiler ve cihazın toplam fiyatını bir kontrol edelim. Cihazımızın 499 dolarlık bir yurt dışı satış fiyatı var, yani bu günün kuru ile karşılaştırıldığında cihazın ham fiyatı 3.962,06 TL’dir. Geriye kalan 4.336,94 TL’de, %50 oranında gümrük vergisi %20 oranında özel tüketim vergisi ve son olarak da %18 oranında katma değer vergisidir.

Playstation 5

 

PlayStation 5’in artıları nelerdir.

  • Işın izleme teknolojisini bizlere sağlayacak.
  • Sanal gerçeklikte bir adım önde olacak.
  • 8K çözünürlük sağlayabilecek
  • Bekleme sürelerini çok aşağıya çekecek bir SSD bulunduracak

Ürün aynı zamanda ilk defa AMD teknolojisi ile çalışıyor olacak çok yüksek teraflops değerleri sunulmasa da içerisindeki işlemci ve SSD ile çok başarılı işler çıkarkacağına eminim.

Nedir bu DualSense?

DualShock’u üzülerek uğurlarken yepyeni bir teknoloji olan DualSense’e merhaba diyoruz. Bu ürün ile beraber L2 ve R2 tuşları konumlandırılabiliyor olacak, yani siz ok atarken, yay çekerken, bir tekne veya salda kürek çekmek için bu tuşlara basış kuvvetiniz de dikkate alınacak, ayrıca cihazda enteresan sayılabilecek bir titreşim motoru mevcut bu motoru kullananlar çok memnun bunu size anlatmam gerekirse; düşman ile karşı karşıyasınız ve bomba sağ taraftan geldi ve sizi hafif etkiledi ise ona göre bir titreşim etkisi olacak veya siz duvara tutunmak için bir tuşa bastığınızda o duvar ile etkileşime geçen karakterinizin etkileşime geçtiği anı fark etmenizi saplayacak şekilde o tuş titriyor olacak. Biliyorum bu şekilde anlatınca biraz zor ve anlaşılmaz olabiliyor ancak hepimizin DualSense’yi kullanması dileğiyle.

DualSense

Ürün ile alakalı yorumlarınızı bekliyorum.

 

Ürünü detaylı incelemek için bu link’e tıklayınız.

İlginizi çekebilir; Yeni iPhone ve çok tartışılan kutuları.

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin