REKLAMmonsters reloaded advertisement

Yeni nesil iPhone cep telefonları nedir?

Yeni nesil iPhone’lerimizin isimleri iPhone 12 Mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro ve son olarak ta ailenin en büyüğü iPhone 12 ProMax olacak. Peki bu yeni nesil çok ses getiren cihazlar bizlere ne gibi yeni özellikler sunmakta hep beraber bir bakalım.

İlk olarak iPhone 12 Mini ile başlayım.

Cihazımınız teknik özellikleri anlamında bizlere çok fazla yenilik sağlarken biz kullanıcılar için dost bir fiyatla geliyor ve ayrıca yıllardır özlem duyduğumuz küçük telefon hasretinden de bizleri kurtarıyor. Tasarımsal anlamda da bir çok değişikliğe uğrayan iPhone modellerimiz için daha derli bir yazıyı aşağıda bitiş kısmında yazacağım.

Şimdi gelelim cihazımızın boyutları piksel yoğunluğu gibi detaylara.

iPhone 12 mini

5.4 inç Super Retina XDR ekran ile gelen cihazımızın, uzunluk:131,5 mm, genişlik 64,2 mm ve derinlik ölçüleri ise 7,4 mm olarak gelecek. Cihazımınız ağırlığı ise 133 gram olarak belirtilmiş. Cihazda 64,128,256 GB’lik depolama seçenekleri de mevcuttur. Renklerimiz ise siyah, beyaz, product kırmızı, yeşil ve mavi olmak üzere 5 adet renk seçeneği mevcut. Benim için en önemli detaylardan birisi olan piksel yoğunluğu 476 PPI olarak bizlere sunuluyor. Bu değer yeni iPhone’ler içerisindeki en yüksek piksel yoğunluğu PPI değeridir. Çözünürlük tarafında da böyle ufak bir cihazda bizi üzmeyen Apple şirketi 2340 x 1080 piksel olarak cihazları üretiyor.

Cihaz da sonunda görmek istediğimiz HDR ekran teknolojisine yer verilirken ek olarak True Tone, Geniş renk yelpazesi (P3), Haptic Touch, 2.000.000:1 kontrast oranı (tipik), 625 nit maksimum parlaklık (tipik); 1200 nit maksimum parlaklık (HDR), Parmak izine dayanıklı, yağ tutmayan kaplama, birden fazla dil ve karakteri aynı anda görüntüleme desteği gibi bir çok yeni sayılabilecek özellik de barındırmaktadır. Benim bu özelliklerden em çok hoşuma giden ise HDR 1200 sertifikasının cihazlarda sunuluyor olması. Şimdi ürünün fiyatına gelecek olursak ürünün yurt dışı satış fiyatı 699 dolar olacak.

iPhone 12

Evet, gelelim ailenin tahminimce Türkiye pazarında en çok satılacak telefonuna. 6.1 inç Super Retina XDR ekran ile gelen bu cihazımız da, uzunluk:146,7 mm, genişlik 71,5 mm ve derinlik ölçüleri ise 7,4 mm olarak karşımıza çıkıyor. ayrıca ürünümüzün ağırlığı total de 162 gram. Cihazımız küçük kardeşi, olan iPhone 12 mini ile hemen hemen aynı özellikleri taşıdığından, diğer özelliklere fazla değinmeden geçiş yapıyor olacağız, ancak cihazımızın piksel yoğunluğu ve çözünürlüğüne değinelim. Cihaz bizlere 460 ppi yoğunlukta 2532 x 1170 piksel çözünürlük sunmaktadır. Satış fiyatı ise 799 dolar olacak.

iPhone 12 Mini, iPhone 12

iPhone 12 Pro

Abisi iPhone 12 ProMax ile kavga eden modelimize geldi sıra. Bu cihazımız da diğer bütün iPhone modellerin de olduğu gibi 6.1 inç Super Retina XDR ekran konumlandırılıyor. iPhone 12 ile aralarında boyut farkı bulunmayan modelimiz ağırlık olarak kendini gösteriyor diyebiliriz. Cihazımızın ağırlığı tam tamına 187 gram olacak şekilde tasarlanmış, ve yine 460 ppi yoğunlukta 2532 x 1170 piksel çözünürlük sunan cihaz yurt dışı satış fiyatı olarak bizlere 999 dolar olarak göz kırpmakta.

iPhone 12 ProMax

Gelelim en baba ve karlılığın en yüksek olduğu cihaza. Benim şahsi fikrim, bu ürünün de Türkiye’de başarılı bir şekilde satacağı yönünde, zaman ne gösterir bilinmez ancak, Türkiye deki algı ve seçicilik insanları bu cihaza itecekmiş gibi görünüyor.

Cihaz 6.7 inç Super Retina XDR ekran ile göz doldurmakta. uzunluk:160,8 mm, genişlik 78,1 mm ve derinlik ölçüleri ise 7,4 mm gibi, Premium hissi yüksek bir telefon olacak. Bununla beraber, en yüksek piksel çöznürlüğünü yine bu cihazda yakalıyoruz. Sözün özüne gelecek olursak cihazda 458 ppi yoğunlukta 2778 x 1284 piksel çözünürlük sunuluyor. iPhone 12 mini ile karşılaştırdığımızda genel itibariyle daha yüksek bir çözünürlük fakat daha düşük bir PPI değeri sunuluyor.

iPhone 12Pro- iPhone 12ProMax

Kutu içeriğine gelecek olursak

Yeni cihazlarımızda, sadece iPhone’un kendisi ve TipC’den Lighning’e bir kablo çıkıyor. bu sayede Apple firması karbon salınımını %39’a kadar azalttığını belirtirken, taşıma maliyetlerini aşağı çektiğini hiç dile getirmiyor 🙂 bunlarla beraber asıl vurucu kısım ise artık alacağımız iPhone X ve iPhone 11 modellerinde de artık şarj başlığı ve kulaklık maalesef bulunmazken fiyata herhangi bir etkisi bulunmayacak.

Daha detaylı bilgi için Apple’ın kendi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir;
AMD’nin Yeni Gözdeleri Ryzen 5000 Serisi İşlemcilerin Teknik Detayları
Önceki içerikValorant Türkiye First Strike Başlıyor!
Sonraki içerikPlayStation 5 Türkiye Çıkış Fiyatı ve Tarihi Belli Oldu

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin