Star Wars: Knights of the Old Republic 19 Kasım 2003’te çıkış yapmış bir Rol Yapma (RPG) türünde oyundur. Pandemi ortaya çıktığından beri düzgün oyun fuarları görmediğimizden şirketler sunumlarını online ortamda yayın yaparak gerçekleştiriyorlar. Sony, Playstation 5 konsolu için 9 Eylül TSİ 23:00‘da online sunum yapılacağını duyurmuştu. Hali hazırda Playstation 5 sahibi olan oyuncular önceden çıkan oyunları yeni nesil grafiklerle oynarken Playstation 5 sahibi olmak isteyen kullanıcıları da konsolu almaya teşvik etmek gerekir.

Remake hakkında neredeyse hiçbir şey açıklanmadı. Sadece bir trailer var elimizde. Fakat basit bir remake’ten daha gelişmiş göründüğünü söylemek lazım. Sonuçta 2003’te çıkan bir oyunu günümüze uyarlamak için oyundaki grafikler hariç neredeyse her şeyi değiştirmek gerekir. Zaten remake’in anlamı da budur. Sadece grafiklerin günümüze uyarlanmasına remastered denmektedir. Star Wars: Knights of the Old Republic Remake Trailer’ını izlemek isteyenler için buraya bırakıyoruz.

Star Wars: Knights of the Old Republic Remake - PlayStation Showcase 2021 Trailer | PS5

2003’te Çıkan Oyunla İlgili İnceleme

Star Wars: Knights of the old Republic (KOTOR), başarılı hikaye anlatımıyla, epik ve kökleri iyi bağlanmış hikayesiyle, iyi işlenen ve aklımızda yer eden karakterleriyle, külliyatın büyüleyici gezegenleri ve loreunu çok başarılı işleyişiyle sadece Star Wars oyunu olarak değil, bir rpg oyunu olarak kültleşmiş klasik bir başyapıttır. Kesinlikle size OT filmleri gibi harika bir Star Wars deneyimi yaşatacağından emin olabilirsiniz.

İmparatorluktan 4000 yıl kadar öncesinde geçen bu oyun taze evreni ve başlangıcıyla hem külliyatın uzun süreli fanı olan insanlara, hem de ilgisini çeken ve bir yerden fandomun içine atılmak isteyen yeni kişilere de hitap edebiliyor. Tabii ki uzun süreli fanları gördüğü zaman mutlu etmek için bolca referans barındırmakta. Bunu başarabilen oyun sayısı gerçekten az. Başıboş ve sıradan bir insan olarak başladığımız bu oyunda, başımıza gelen binlerce olay, onlarca plot twist ve yaptığımız seçimlere göre aydınlık ya da karanlık tarafa geçip karakterimizin nasıl bu kadar geliştiğini deneyimlemek çok büyüleyici. Yapacağımız çoğu seçim bazı mürettebatların hayatını ve karakterin kişisel ilişkilerini iyi ya da kötü yönde etkileyebiliyor, hikayenin gidişatını değiştirebiliyor. Karakterler ve çevreyle neredeyse her etkileşiminiz loredan bir parça verdiği için yaptığınız hiçbir şey boşuna hissettirmiyor ve oyunda sürekli bir keşif halindesiniz.

Hikayesinin ve karakterlerinin yanı sıra Kotor, harika bir oynanış da sunuyor. Her çatışması gerçekten heyecan verici. Kotor’un sıra dışı bir combat sistemi var. Sıra tabanlı ve stratejik düşünmeyi gerektiren bir sistem ama klasikleşen bir sen vur bir ben vurayım mantığından farklı. Ayrıca class, skill ve silah çeşitliliği konusunda çok zengin. Partinizi istediğiniz şekilde özelleştirebiliyorsunuz. İster evil Jedilerdan oluşan parti yapın ister tank paralı askerler kasın çok fazla seçeneğiniz var. Hikaye ve atmosferine, keşfettiğiniz her dünya ve etkileşimde bulunduğunuz her karaktere fazlasıyla kendinizi kaptıracağınız bir oyun.

Bu incelemeyi oyunun çıktığı zamanları varsayarak yazmış olmakla beraber günümüz teknolojisi ile yapılan oyunlarla kıyaslamamanız gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Star Wars evrenine giriş yapmak isteyenler ya da retro seven kişiler seve seve oynayabilirler.

Oyun Steam’de 18,50 TL. Satın almak isterseniz buradaki bağlantıya gidebilirsiniz.

Önceki içerikDeltarune Chapter 2 Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sonraki içerikEA İtalya Serie A Ligi İle Özel Partnerlik Anlaşması Yaptı!

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin