Deltarune adlı oyunu bağımsız bir yapımcı olan Toby Fox geliştiriyor. Undertale oynayanlar az çok Deltarune hakında bilgiye sahiptir diye düşünüyorum. Oyunun Chapter 1’i 2018 yılında çıkarılmıştı. 3-4 saat kadar süren bu Chapter’da Undertale oyunundaki bazı karakterleri görüyor ve bahsedildiğini duyuyoruz. Deltarune oyunu Chapter’lara ayrılarak çıkış yapacak. Chapter 1 ücretsiz olarak yayımlanmıştı.

Toby Fox, ikinci bölümün içeriklerini tamamladığını ve 2020 sonuna doğru oyunu tamamlayacağını açıklamıştı. Fakat hala oyun çıkmış değil ama oyunla ilgili bilgiler verilmeye devam ediliyor. Chapter 2‘nin içerikleri tamamlanmış olup müzikleriyle ilgili taslaklar da hazırmış. Toby’nin açıklamalarına göre Deltarune, Undertale’dan daha detaylı ve daha karmaşık bir sisteme sahip. Ayrıca içerik olarak da bir hayli yoğun olduğunu söylemek lazım. Chapter 1’in 3-4 saat sürdüğünü varsayarsak diğer Chapter’lar da bu tarz oynanış sürelerine sahip olacaktır. Chapter 1 ve 2 arasında neredeyse 3 sene olması nedeniyle Chapter 2’den sonraki bölümler de 2-3 sene arayla gelmeye devam edecektir. Ama Toby Fox bu konuyla ilgili 2. bölümün yayımlanmasından sonra işlerin daha hızlı ilerleyeceğinden bahsetmişti.

Toby Fox, Mayıs 2020’de bölümün %50’sinin bittiğini açıklamıştı. Bahsettiğimiz gibi içerik tamamlanması demek oyunun bitmesi demek değil. İçeriklerinin tamamının bitmiş olmasına karşın oyun 4 farklı platformda boy göstermekte. Sırasıyla PC/PS4/PS5 ve Nintendo Switch platformlarında Chapter 1 çıkış yapmıştı. Bu 4 farklı platformdan oyunu satın alıp oynayabilirsiniz. Chapter 1 ücretsiz olduğu için herhangi bir ücret ödemeyeceksiniz. Chapter 2 hakkında bir açıklama gelmese de oyuncular 2. bölümün ücretli olacağını düşünmekteler.

Deltarune Chapter 2’den ekran görüntüleri;

Deltrarune oyunuyla ilgili birçok spekülasyon ve teori ortalarda geziyor. Reddit gibi platformlarda oyuncular bir zamanlar deli gibi bunu tartışıyorlardı. Deltarune, Undertale evreninin devamı niteliğinde mi? Oyunda gördüğümüz bazı öğeler bu evrenlerin birleşik olabileceği yönünde fikir uyandırabilir fakat Toby Fox bu konuyla ilgili bir açıklama yapmadı. Deltarune evreni, Undertale evrenine nazaran daha karanlık bir temaya sahip. Fakat iki oyundaki mizah anlayışı da tıpatıp benziyor. Undertale yer yer eğlendiren yer yer üzen ve mutsuz eden bir yapıya sahipti. Deltarune bu izden devam eden bir oyun ve iki oyunun da görsel sanatı çok tatmin edici ve üst düzey seviyede.

Deltarune oyununu oynamak istiyorsanız buradaki sayfaya gidebilirsiniz.

Önceki içerikThe Witcher 3: Wild Hunt Mod Rehberi
Sonraki içerikStar Wars: Knights of the Old Republic Remake Duyuruldu

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin