Son haftalarda, mevcut küresel pandemi (COVID-19) nedeniyle turnuvaların iptal edilmesi, ertelenmesi veya çevrimiçi bir formata dönüştürülmesi nedeniyle e-spor dünyasında iş haberleri yoğunlukla gelmeye başladı.

E-spor organizasyonları; gelir akışlarının, spor ve eğlence kişiliklerinin kaybına karşı koymak için maliyetleri düşürmek zorunda kaldı ve topluluklara birkaç örnek vermek için etkileşimli oyunlara yöneldi.

ABD’nin en önde gelen e-spor organizasyonlarından biri olan FaZe Clan, COVID-19 ve Ağustos 2019’da takıma dava açan Turner “Tfue” Tenney gibi birkaç davanın birleşimi ile 40 milyon dolarlık yatırımı ilan ettikleri için benzersiz bir durum yarattı. Finansman, girişimci ve plak yöneticisi Jimmy Lovine ve bir e-ticaret ve kültür platformu olan NTWRK’daki ekip tarafından yönetildi.

Genişletme, oyuncu edinimi ve operasyonlarını gibi konularda takımı destekleyecek 40 milyon dolarlık A Serisi yatırımının açıklanmasının ardından, ekibin CEO’su Lee Trink, dün yatırımın ayrıntıları hakkında bilgi verdi.
EMI’nin Capitol Müzik Grubu’nun eski başkanı olarak müzik gibi köklere de sahip olan Trink, yatırımın “bir tür arkadaşlık ve aile tarzı gibi geliştiğini” açıkladı.

FaZe Clan’ın A Serisi finansman turuna katılan diğer yatırımcılar arasında NBA oyuncuları Meyers Leonard (Miami Heat), Josh Hart (New Orleans Pelicans) ve Jamal Murray (Denver Nuggets); Müzisyenler Kiari “Ofset” Cephus (daha önce yatırımcı olarak ilan edildi), Armando “Pitbull” Pérez, Khalif ”Swae Lee” Brown, Mario “Yo Gotti” Mims, Paul “DJ Paul” Beauregard ve William Ray “Ray J” Norwood Jr .; Aktör Chris O’Donnell; Epic Records Başkanı ve CEO’su Sylvia Rhone; Girişimci ve müzik endüstrisi emektarı Troy Carter; Radyo sunucusu Kurt “Big Boy” Alexander; Yetenek yöneticisi ve Maverick’in kurucusu Guy Oseary; Amerikan yapım ikilisi Disco Fries (Nick Ditri ve Danny Boselovic); ve eski Hollandalı futbolcu Gregory van der Wiel gibi isimler bulunmakta.

FaZe Klan markası 10 yıldır piyasada iken, e-spor ekosistemi ve içinde filizlenen iş modelleri hâlâ yeni. Trink, bu ekosistemde, “işin ne olacağını görmek için vizyona sahip olmanın çok daha zor olduğunu” söyledi. Açıklamalarını “kültürün nasıl hareket ettiğini gerçekten anlayan, kültürel önemi olan insanlar, FaZe Clan’ın yankılandıkları, o alanda yaşayan, kültürel dalganın gerçekten ne anlama geldiğini tercüme edebilen insanlardır” şeklinde sürdürdü. “Bu yüzden yatırımcı olarak bu insanlara sahip olmalısınız” dedi.

Ayrıca Trink, “Tayland’da bir PUBG MOBILE organizasyonu ile bir ekip başlattık ve Güneydoğu Asya’da daha fazla genişleme fikri ile Tayland’da bir altyapı oluşturduk. Çin de bizim için büyük bir öncelik.” diyerek açıklamalarını sürdürdü.

Finansman turunun bir parçası olarak, baş yatırımcı NTWRK, hazır giyim dağıtım hakları ve üretimi için özel bir yaratıcı ortaklığa girdi. Trink, iki şirketin daha önce birlikte çalıştığını ve bunun “uzun vadeli bir ilişki olmadığını, ancak onlarla birlikte uzun vadeli lisanslamaya dönüştürüldüğünü” söyledi.

İlginizi Çekebilir: PSL Sezon 6 Finallinde 2. Günün Sonuna Gelindi

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin