2020 yılı sonlarında bilgisayar üzerine bir çok yeni nesil ürün tanıtıldı. AMD tarafında 5000 serisi işlemciler ve RX 6000 serisi ekran kartları, Nvidia tarafında ise RTX 3000 serisi ekran kartları piyasaya sürüldü. Ancak şuan itibariyle insanlar hem Türkiye’de hem de dünyada ekran kartı bulmakta zorlanıyor. Yani büyük bir stok sorunu mevcut.

Peki bunun sebepleri neler? Ekran kartı stokları neden bu kadar hızlı tükeniyor?

İşte sebepleri;

1)  Üretimde Yaşanan Sıkıntılar

Bir çok marka yeni çıkan kartları temin etmek için fabrikalara çok sayıda sipariş verdi. Pandemi şartlarından dolayı fabrikalarda üretimin yavaşladığı da düşünülünce, fabrikalar arz- talep dengesini karşılayamadı. Bunda dolayı da piyasada yeni nesil, özelikle 3060Ti ve 3070 gibi, daha çok kullanıcıya hitap eden ekran kartları bulunamaz hale geldi.

Ekran Kartı Üretim Fabrikası

2) Kripto Paraların Değerlenmesi

Özellikle son zamanlarda Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paraların aşırı değerlenmesi, ekran kartıyla sanal madencilik yapan kişilerin, sistemlerini RTX 3000 VE RX 6000 gibi ekran kartlarıyla güncellemesine sebep oldu. Üretimin az olmasının yanına bir de sanal madencilerin yoğun talepleri de eklenince piyasada ekran kartı bulmak oldukça zorlaştı.

78 Adet Yeni Nesil Kart ile Sanal Madencilik

3) Stokçu Perakendeciler

Diğer bir neden olarak; bazı perakende satıcılarının aşırı miktarda ekran kartı stoku yapmalarını ve daha sonrasında piyasada stoklar tükenince, bu kartları yüksek fiyatlardan satışa sunmalarını gösterebiliriz. İnsanların belki de en çok nefret ettikleri durum bu olsa gerek.

Normal zamanda 4500tl’ye satılan 3060Ti Ekran kartının stokların az olduğu zamanki fiyatı
Son 6 Ay İçerisindeki Fiyat Değişimleri

 

Epey‘de 1 ay önce  5.771 TL‘ye satılan Asus Dual RTX 3060Ti OC Ekran kartının şuan ki fiyatı 11.219 TL olarak görünmekte. Fiyatı yaklaşık olarak %50 artmış durumda.

Aynı şekilde Zotac 3070 Ekran kartı 10 Aralık‘ta 6.259 TL iken 18 Ocak itibariyle 9.600 TL‘ye satılıyor.

AMD tarafında da durum aynı. 1 Ocak’ta 9500 TL olan Sapphire Nitro+ RX 6800 XT şuan 11.800 TL‘ye satılıyor.

 

Peki Stok Sorunu Ne Zaman Çözülecek?

Yapılan son değerlendirmeler, haberler ve analizlere göre stok sorununun Ocak ayı itibariyle çözülmesi gerekiyordu. Ancak Dünya‘da artan virüs vakaları sebebiyle, stok sorununun en erken Mart ayı sonlarında çözülmesi bekleniyor.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Geforce RTX 3060 Resmi Olarak Duyuruldu

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin