NVIDIA Ray Tracing ve DLSS özelliklerini kullanıcılarının beğenisine sundu. Bakalım bu Ray Tracing ve DLSS özellikleri nelerdir?

Herkese merhaba,

NVIDIA’nın geliştirmiş olduğu ışın izleme yani Ray Tracing özelliği ile alakalı hepimiz az veya yeterli miktarda bilgi sahibiyiz. Söz konusu teknoloji günümüz oyunculuğu için çığır açan ve kullanımı ile adeta biz oyuncuları büyüleyen bir yapıya sahiptir. Bizim için önemli ve daha yeni olan bu DLSS özelliği nedir? Ne işimize yarayacak inceleyelim.

REKLAMmonsters reloaded advertisement

Ray Tracing teknolojisi ilk çıktığında bildiğiniz üzere ekran kartlarını yoran ve kullanımını ön plana çıkartmayan ancak güzel görseller ile aklımızı başımızdan alması ile bizleri adeta teknolojiyi kullanmaya itmeyi becermişti.

Bildiğiniz üzere ortalama 1440 Piksel de yani 2K oyunculukta ortalama 140-150 FPS aldığımız oyunlarda bu teknoloji ile bariz bir FPS düşüşü yaşıyorduk. DLSS (Deep Learning Super-Sampling) yani Derin Öğrenme Süper Örnekleme teknolojisi biz oyuncular için hem Ray Tracing’i kullandırıyor hem de FPS oranlarımızı iyileştiriyor.

DLSS 2.0

Bu teknoloji ise tam olarak şu şekilde çalışıyor; derin öğrenme yapıldıktan sonra bunu işleyen teknoloji yapay olarak ekrana kareler göndermekte ve bu şekilde performansı arttırmaktadır.

ÖRNEK
Örnek verecek olursak Witcher 3 oynuyorsunuz, 2070 Super ekran kartınız var ve 2K 144 Hz Bir monitör kullanmaktasınız. Oyunu 2K’da oynarken DLSS Teknolojisini kullanmadan yüksek ayarlarda 100 FPS aldığınızı var sayalım. Bu cihazınızın 1 milisaniyede 100 adet kare aktarabildiğini söylemektedir. Bahsettiğimiz yeni teknoloji sayesinde ise daha öncesinde öğretilmiş olan görsellerin çiziminde yapay olarak kare aktarılacağından dolayı performansta otomatik olarak artış olacaktır ve normalde 100 adet tazelenen kare ve üzerine yapay olarak sizlere gösterilen kareler de işin içine girecektir.

Bu sayede sizler de hem performans artışı yakalamış olacaksınız hem de sizler için ekran kartınız fazla efor sarf etmemiş olacak. Bu bağlamda ekran kartlarımızın ortalama kullanım ömürleri artarken sizlere de daha yüksek performans sağlayacaklar.

Şimdi DLSS teknolojisini daha rahat anlayabileceğiniz bir video izleyelim;

Death Stranding with NVIDIA DLSS 2.0

Kaynak ve Görseller; NVIDIA Resmi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: AORUS CS:GO CUP’ın Şampiyonu LOG Esports Oldu!

Önceki içerikCOD: Black Ops Cold War Çevrimiçi Tanıtım Videosu Yayınlandı
Sonraki içerikRTX 3080 Türkiye Fiyatı Sızdırılmış Olabilir !

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin