DLSS Nedir?

Derin öğrenme ve süper örnekleme yani diğer adıyla DLSS, grafik olarak yoğun iş yüküne sahip oyunlarda kare hızlarını artırmak için yapay zeka teknolojisini kullanan bir Nvidia RTX teknolojisidir. DLSS ile oyuncular, kare hızlarını korurken daha yüksek çözünürlükleri ve ayarları kullanabilirler.

DLSS ekran kartına yük olmadan bir yandan oynadığınız oyunun yapay çözünürlük ve grafiklerini oluşturuyor. Ve bunu tamamen kendi algoritması (machine learning) ile yapıyor. Bu sayede aslında ekranda gördüğünüz görüntü işlenmiş bir görüntü yerine yapay bir görüntü oluyor ve siz bunu hiç fark edemiyorsunuz. Bu sayede oyun performansınızda yükselmiş oluyor.

NVIDIA DLSS - Image Processing Algorithm vs. AI Research Model

DLSS’nin sonuçları biraz farklılık gösterebilir; çünkü her oyun, oyun motoruna, içeriğin karmaşıklığına ve eğitime harcanan süreye bağlı olarak farklı özelliklere sahiptir. Performans veya görüntü kalitesinde hazır iyileştirmeler olduğunda ise Nvidia bunları yazılım güncellemeleri yoluyla iletiyor. DLSS, yüksek ekran kartı iş yüklerinde kare hızlarını artırmak için tasarlanmıştır (yani kare hızınız düşük olduğunda ve GPU’nuz dar boğazlar veya diğer sınırlamalar olmaksızın tam kapasitesinde çalışırken). Oyununuz zaten yüksek kare hızlarında çalışıyorsa, GPU’nuzun kare oluşturma süresi DLSS yürütme süresinden daha kısa olabilir. Bu durumda DLSS, kare hızınızı iyileştiremeyeceği için kullanılamaz.

Bununla birlikte, oyununuz GPU’yu yoğun bir şekilde kullanıyorsa (örneğin, FPS 60’ın altındaysa veya GPU kullanımı yüzde 99 ise), DLSS optimum performans artışı sağlar. Kazançlarınızı en üst düzeye çıkarmak için siz yine de ayarlarınızı yükseltebilirsiniz.

Biraz daha teknik olarak ifade etmek gerekirse, DLSS, algoritmasını çalıştırmak için kare başına sabit bir GPU süresi gerektirir. Bu nedenle, daha düşük kare hızlarında veya daha yüksek çözünürlüklerde çalışan oyunlar, DLSS’den daha fazla yararlanır. Yüksek kare hızlarında veya düşük çözünürlüklerde çalışan oyunlar için DLSS performansı artırmayabilir. Unutmayın ki DLSS kullanılabilirliği oyuna özel olmakla birlikte GPU’nuza ve seçilen ekran çözünürlüğüne bağlıdır.

DLSS Cyberpunk 2077 Performansı

Son haftanın en çok konuşulan oyunu olan Cyberpunk 2077’de bu teknolojiyi denedik. Örnek sistemde önemli olarak RTX 2060 ekran kartı, Ryzen 5 3600 işlemci ve 16 GB bellek kullanıldı. Yüksek ve RTX izlemenin açık olduğu ayarlarda oyun ortalama olarak 60 FPS veriyor. DLSS’yi eğer otomatik yaparsanız bu sistemde FPS ortalama olarak 73 oluyor. Eğer DLSS’yi ultra performans veya performans seçeneğinde çalıştırırsanız 100 FPS üstünü görebiliyorsunuz. Fakat performans seçeneklerinde çözünürlüğün kötüleştiğini ve görüntünün çok bariz şekilde yapay olduğunu fark edebilirsiniz.

DLSS ile sunulan görüntülerde belli başlı hatalar veya yırtılmalar ortaya çıkabilir. DLSS’nin hala üstünde çalışıldığı bir teknoloji olduğunu unutmamak gerek. Bu teknoloji önümüzdeki süreçlerde hala geliştirilmeye devam edilirse oyunlarda ciddi derecede performans artışı elde edeceğiz gibi gözüküyor.

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin