PlayStation 5 oyunlarına ilk dokunma hissini getirecek olan yeni PlayStation 5 DualSense Kontrolcüsüne yakından bir bakış atalım.

Oyun konsolu dünyasına yeni bir heyecan katmaya hazırlanan PlayStation 5’in yeni kontrolcüsü duyuruldu. Kontrolcü şu an geliştiricilere gönderilmeye başlandı. Dokunmatik hissiyata sahip olan ilk kontrolcü olan DualSense kablosuz kontrolcü, sanal dünya ile daha çok etkileşime girmemizi sağlayacak. PlayStation 5 DualSense DualSense’in yeni özelliği Tempest 3D AudioTech ile birlikte oyunculara yepyeni deneyimler sunulacak.

Oyuncular tarafından çok sevilen DualShock’un hatlarına sahip olan DualSense kontrolcünün tasarımı ve özellikleri geliştirilmiş. Dokunsal geri bildirim özelliği bulunan yeni kontrolcü de L2 ve R2 tuşları uyarlanabilir. Böylece bir ok çekmek için bir yay çizerken olduğu gibi eylemlerinizin gerginliğini gerçekten hissedebilirsiniz. Bu hissiyatın eklenmesi için çok çalışıtığını ve tasarımı bu uyarlanabilir tuş hissiyatına göre yaptığı söyleniyor. Hatta tasarımcılar bu özelliği tasarlamış, ardından mühendisler bu tasarıma uygun olarak bu özelliği geliştirmiş. Playstation 5’in yeni kontrolcüsü kullanılırken oyuncu memnuniyetinden kesinlikle ödün verilmemiş gibi gözüküyor.

DualSense’e baktığımızda “Paylaş” tuşunu göremiyoruz ama endişelenmeyin. Bunun yerine kontrolcüde “Oluştur” tuşu getirilmiş. Oluştur tuşu işe oyuncuların epik oyun içeriği oluşturmasına veya sadece kendiniz için içerikler çıkarmanıza yardımcı olacak. Lansmana kadar bu özellikler hakkında çok daha yeni bilgiler edineceğiz.

PlayStation 5 DualSense’de ayrıca yerleşik bir mikrofon bulunuyor. Bu sayede kulaklık olmadan diğer oyuncular ile sohbet edebiliyorsunuz. Ancak rekabetçi oyunlar için yine de bir kulaklığa ihtiyacınız olabilir.

Ayrıca PlayStaion 5 DualSense’de iki tonlu renk tasarımına karar verilmiş ve ışıklandırma yeri değiştirilmiş. Böylece daha gelişmiş bir kontrolcü hissiyatı yakalamış diyebiliriz.

Son olarak Sony ekibi, bu kontrolcüyü çıkartmadan önce bir çok farklı prototip oluşturduğunu ve bu prototipleri farklı el boyutunda olan oyunculara denettiğini söylüyor. Karşımıza çıkan son tasarım sonuna kadar test edilmiş gibi görünüyor.

Dışarıdan baktığımızda DualShock’dan biraz daha dolgun gözüken DualSense bizim beğenimizi aldı. Biraz daha dolgun olacak kontrolcünün eli daha iyi dolduracağı için, daha iyi kontrol etmemizi sağlayacağınız düşünüyoruz.

İlginizi Çekebilir: Valorant Kapalı Beta İlk İzlenimleri

Önceki içerikGCS PUBG #2’nin Final Aşaması Yarın Başlıyor
Sonraki içerikGamerbase Community Series PUBG #2’nin Kazananları Belli Oldu

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin