Bizimle bağlantı kur

CS: GO

Valve’dan Major Sonrası Açıklamalar: Takım ve Oyunculara 11 Milyon Dolar

Genellikle hiçbir tartışmaya müdahil olmamasıyla tanıdığımız Valve, beklenmedik bir şekilde CS:GO blog sitesinde bazı konulara netlik getiren ve major ile ilgili bazı bilgileri bizimle paylaşan bir içerik yayımladı.

İçeriğin ilk paragrafında Valve ilk defa major turnuvalardaki oyun içi satışlardan oyuncu ve takımlara giden parayı açıkladı. Oyuncular ve takımlar StarLadder Berlin Major 2019‘da yapılan oyun içi sticker ve benzeri satışlardan toplamda 11 milyon doların üzerinde bir pay almış. Bu istatistik bizlere CS:GO major turnuvalarından oyuncuların kazandığı paraların aslında açıklanan büyük ödülün çok daha üzerinde olduğunu gösteriyor.

Ligler ve Turnuvalar

Bunun yanı sıra ligler ve turnuvalarla da ilgili önemli açıklamalar yapıldı. Paragrafa CS:GO etkinlikleri düzenlemek için gerekli lisansları organizatörlere ücretsiz olarak verdiğini hatırlatarak başlayan Valve, iki önemli şartı olduğunu olduğunu belirtti.

1. Münhasırlık/Exclusivity

Geçtiğimiz haftalarda ESL’in uzun süren takvimi sebebiyle takımların başka liglerde mücadele etmesini engelleyecek Pro Tour planları ortaya çıkmıştı. Valve, blog gönderisinde bu tür kısıtlamaların uzun süreçte zararlı olabileceğini düşündüğünden şu anda bu tür ligler için lisans vermeyeceklerini duyurdu. Böylece ESL’in Pro Tour için bazı değişiklikler yapması gerekecek.

2. Paylaşılan Mülkiyet

Birkaç yıl önce Valve; takımlar, oyuncular ve turnuva organizatörleri arasında olabilecek her türlü çıkar çatışmasını engellemek amacıyla çeşitli kurallar koymuştu. Bu kurallar aynı organizasyonun hem akademi hem asıl takımının ve hatta aynı kişinin sahibi olduğu takımların majorda birlikte yer alması gibi durumları yasaklamıştı. Bu kuralını hatırlatan Valve, blog gönderisinde daha çok bunun turnuva organizatörleri için de geçerli olduğunu vurguladı.

 

Yayın/Medya Hakları

Major sırasında hatırlarsınız ki bir “DMCA krizi” yaşanmıştı. StarLadder, kendisinin yayın yaptığı dillerde yayın yapan bazı yayıncıların kanallarını telif bildirimiyle kapattırmıştı. Ardından teliflerini geri çekmiş ve bu dillerde yayın yapmak isteyenlerin öncesinde kendileriyle iletişime geçmesini istemişti. Ortaya çıkan ekran görüntülerine göreyse iletişime geçenlerden belirli sponsor içeriklerini yayın sırasında göstermelerini istemişti. Açıklamanın tamamı için yapmış olduğumuz StarLadder, Yayın Problemi İle İlgili Bir Açıklama Yaptı haberimizi okuyabilirsiniz. Bu konuyla ilgili olarak Valve, major turnuvaların gerçekleşebilmesi için sponsorların gerekli olduğunu ve sponsorlarla olan ilişkilerde sorunlar yaşanmamasının kendileri için önemli olduğunu belirtti ve ardından ekledi “bu sebeple major turnuvaların yayın hakkına sahip olan tek taraf turnuva organizatörleri”. Dota 2’deki sistemin tam aksine turnuva organizatörlerine tüm hakkı verdiğini açıklayan Valve, organizatörlerden bu konuda yayıncılarla mümkün olduğunca işbirliği içinde olmalarını istedi. Major turnuvaları yayınlamak isteyen kişilerden de önceden organizatörle iletişime geçmeleri istendi.

İngilizce olan yayımlanan blog yazısı: Keeping Things Competitive

 

İlginizi Çekebilir
Magisk: “Zorlu birkaç aydı ancak bence teslim olmak daha kolay”

Bizi Takip Edin
Facebook ● Instagram ● Twitter ●  Twitch ● Steam Grubumuz
Discord Sunucumuz ● Kaydol

basede gamer

Yorum Yap

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla CS: GO