Son zamanlarda ortaya çıkan ve ünlü oyuncuların yayınlarını taklit ederek insanların hesaplarını ele geçiren dolandırıcıların önüne geçilememesi tepkilere yol açtı.

Bu dolandırıcılar, Mathieu ‘ZywOo’ Herbaut, Oleksandr ‘s1mple’ Kostyliev, Jake ‘Stewie2k‘ Yip ve Shroud gibi oyuncuların geçmiş yayınlarını ve kliplerini kullanarak yayın açıp bir yandan da izleyici botu kullanarak listelerin yukarısına gelebiliyorlar.

Yukarıda ki görselde görüldüğü gibi sahte bir S1mple yayını 5binin üzerinde izleyiciye sahip ve Free Skins tuzağı ile insanların hesaplarını ele geçirmeye çalışıyor.

Bir reddit kullanıcısının verdiği bilgiye göre durum 4 ile 5 aydır devam ediyor. Hem DOTA hem CS:GO’da farklı yayıncıları taklit ediyorlar, eğer hesapları kapatılırsa 1 saat içerisinde yeni hesap açıp geliyorlar ve bir çok insanın hesabını çalabiliyorlar çünkü durum öyle olmasaydı yapmaya devam etmezlerdi.

Bu durumun farkında olan s1mple ise ” Canlı yayınlarımın sahtelerini görüyorum, twitch üzerinden her gün insanları dolandırıyorlar. Kendi insanlarınızı korumak sizin sorumluluğunuz değil mi?” sözleriyle tepki verdi.

Twitchin bu konuda ne yapacağı hala merak konusu fakat sizin yapmanız gereken çok basit, bu tür yayınlardan ve size gönderilen linklerden kesinlikle uzak durun.

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin