Geçtiğimiz günlerde bazı platformlar tarafından ortaya atılan Bit Scam olayı günden güne büyümeye devam ediyor ve aynı zamanda da bu işe hangi yayıncıların bulaştığı da duyurulmuştu. Bazı büyük kulüplerdeki yöneticiler de bu konu ile alakalı açıklamalarda bulunmuştu.

Ünlü Twitch yayıncısı Jahrein ise bu Bit Scam olayı öncesinde bazı açıklamalarda bulundu;

”Biliyorsunuz Twitch’ten bizimle ilgili datalar sızdırıldı. Bu sızdırılan dataların içinde ne kadar para kazandığımız da yazıyor. Ben ordaki rakamı açık ve net söylüyorum ben ordaki datada benim kazandığım para mı değil mi bilmiyorum. Oturup incelemedim. Bu sızdırılan data 3 yıllık gelirimiz galiba emin değilim. Doğru olma ihtimali de çok yüksek”.

Bit Scam olayı hakkındaki açıklaması

”Knight Online’da kişiler veya klanlar birbirine girişmişler. Bunlar da demişler ki abi biz bu adamları nasıl bitiririz işte bunlar yayın da açıyordu. Bakalım Twitch’in geçenlerde datası da sızdırıldı bakalım bunların datasında ne var. Adamlar şunu görüyor,

”Knight Online yayıncısı 200-300 izleniyor bir bakıyor bu adam 5000-6000 dolar bitten geliri var. 200 izleniyorsun 5000 dolar kazanıyorsun. 5000 dolar bit demek 500.000 bin bit demek. 500.000’den de fazla”.

”Bir kere bit Türkiye’de tercih edilen bir şey değil. Daha çok Donate tercih ediliyor. Twitch’e de inanamıyorum sen Amazon’un şirketisin, iki tane kıçı kırık Knight Online ile ilgilenen insanlar mı patlattı Twitch’i”.

”Bu olaylar büyüdü ve Espor oyuncularına da bulaştı. O bit tablosunda olanlar kimse helal para kazanmadı, bunlar hırsız. Ben bile hiçbir ay sadece bitten 5000 dolar kazanmadım.”

Jahrein bu Bit Scam olayına bulaşan birisiyle konuştuğunu da söyledi ve şöyle açıkladı;

”Bu yayıncıya şu şekilde yanaşmışlar. Bizim Amerika’da VDS’lerimiz var. (Uzaktan Bilgisayar) Amerika’da bir sistem var reklam izledikçe bit geliyor. Bu bitleri bu hesaplarda biriktirip sizlere atıyoruz.”

”Çalıntı kredi kartlarıyla anonymous chier olarak yayıncıya parayı atıyolar yayıncının kalitesine göre %20-80 parayı kırışıyorlar. Bu kredi kartlarının Iran asıllı olduğu da söyleniyor. Yarın öbürgün burada Twitch’i kapatıp bütün yayıncıları ters kelepçe ile götürebilirler.”

Jahrein Twitch’te dönen Bit Scam olayını Bloomberg International’a anlatacağını söyledi.

Bu Bit Scam olayı kolay kolay bitmeyecek gibi duruyor. İlerleyen zamanlarda bakalım ne gibi iddialar ortaya çıkacak. Bekleyip göreceğiz.

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin