Son zamanlarda vermiş olduğu kararlarla sık sık gündeme gelerek kullanıcılarının tepkisini çeken Twitch, bir yasaklamayla daha gündemimizde yer buldu. 2018 yılında katılmış olduğu turnuvaların altısında en değerli oyuncu seçilerek HLTV tarafından 2018 yılının en iyi oyuncusu olarak belirlenmiş olan Aleksandr “s1mple” Kostyliev’in Twitch hesabı askıya alındı.

Oyuncu en son 7 Ağustos’ta yayın yapmıştı, yasaklama ise bundan tam olarak bir hafta sonra, bugün, uygulandı.

Çeşitli oyunlarda analistlik, yorumculuk, muhaberlik yapan ve hatta bazı oyuncuları profesyonel seviyede oynamakta olan espor sektörünün önemli ismi Rod “Slasher” Breslau’ya göre yasaklamanın sebebi s1mple’ın 29 Temmuz’da oynamış olduğu bir FPL maçında takım arkadaşı Boombl4’a homofobik bir söylemde bulunmuş olması. Slasher’a göre yasaklamanın süresiyse bir hafta.

Söz konusu kesiti aşağıda bulabilirsiniz. s1mple, kesitte Rusça gey anlamına gelen ve genellikle homoseksüel olmayan erkekleri aşağılamak için kullanılan bir argo olan “pidor” kelimesini kullanıyor.

Eğer Slasher’ın belirttiği ban sebebi doğruysa benzer bir yasaklama Aralık 2018’de başka bir Rus yayıncı JesusAVGN’a uygulanmıştı, yasaklamanın süresiyse 30 gündü.

Yine de oyuncunun Twitch’den banlanmış olmasının kesin nedeni Twitch yasaklama sebeplerini açıklamadığından bilinemiyor. s1mple henüz yasaklama hakkında herhangi bir açıklama veya yorum yampadı. Siz bu yasaklama hakkında ne düşünüyorsunuz?

Önceki içerikCalyx ve hAdji ESL Pro League S9 Relegasyonunda Oynayamayacak
Sonraki içerikTurkey5, NiP’nin Karşısına Çıkıyor

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin