nvidia madencilik

Nvidia, Ethereum kripto para madenciliğinde kullanılan RTX 3060 ekran kartlarının madencilik performansını değiştirmeyi hedefliyor. Bu ayın sonlarında piyasaya sürülecek yeni sürücüler, kripto para madenciliği için Ethereum madenciliğinin hash oranını yaklaşık yüzde 50 azaltacak.

Nvidia’da küresel GeForce pazarlama başkanı Matt Wuebbling,”Oyuncular için Geforce GPU’ları tasarladık ve oyuncular daha fazlasını istiyor” dedi. “Kullanıcılar, derin öğrenme ve robotiklere kadar sürekli olarak yeni uygulamar keşfediyor. Madencilik ise bunlardan biridir.” diyerek sözlerine devam etti.

Nvidia’nın GeForce ürünlerinin mevcudiyetine yardımcı olmak için değişiklikler yaptığı oldukça aşikar. Ancak Nvidia, bunun yerine Ethereum madenciliği yapan kişiler için yeni bir madencilik işlemcisi (CMP) sunuyor. Bu işlemciler, madencilik ve verimlilik için en iyi performansı içerecek. Ancak bu işlemciler, grafikleri hiç kullanmayacaklar.

Resim:NVIDIA

CMP ürünleri, madencilik için tasarlanmış sistemlerde daha iyi şekilde paketlenebilmeleri için ekran girişlerine sahip olmayacak. Ayrıca CMP ürünleri daha düşük tepe çekirdek voltajına ve frekansına sahip olacak. Bu sayede Nvidia, madenciler ile oyuncuların ürünlerini ayrı tutarak stok sorunlarını iyileştirmeyi hedefliyor.

Oyun oynamaktan, araba imalatına kadar sektörde olan herkes, şu anda çip kıtlığından mağdur durumda. Bu yüzden Nvidia, en popüler yeni GPU’sunun yalnızca oyun odaklı olmasını istiyor. Özellikle şu dönemde dünyanın çoğu yerinde stok sorunu yaşandığı bir gerçek. Bir yandan kara borsacılar, bir yandan madencilik yapanlar derken ekran kartları stokta bulunmuyor. Umalım ki en yakın zamanda bu stok sorunları son bulur ve fiyatlar eski haline döner.

Diğer haberlerimizde görüşmek üzere!

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin