MSI: Tüm 400 Serisi Anakartlar, Ryzen 5000 Desteği Alacak

Herkes için Zen 3, evet MSI markası yapmış olduğu duyuru ile bütün 400 serisi anakartlarda Ryzen 5000 desteğini getireceğini resmen duyurdu. Gelin detaylarını beraber kontrol edelim.

X470 Gaming Pro Carbon

AMD, 400 serisi anakartlar için Ryzen 5000 uyumluluğunu zaten onaylamış olsa da, donanımlarına geriye dönük uyumluluğu sağlayıp sağlamamaya karar vermek her bir anakart üreticisine bağlıdır. AMD bunu isteğe bağlı hale getirdi. Öyleyse, MSI’ın markanın tüm ürün yelpazesine istisnasız destek sağlama taahhüdünü duyurduğunu duymak biz Türk kullanıcılar için oldukça sevindirici.

MSI anakartlarının listesi, X470 ve B450 yonga setinin yanı sıra şirketin desteği Max ve Max olmayan modellerinin tamamına getireceğini duyurdu, yani sizin elinizde çok ta üst seviye bir B450 anakart olmasa dahi Ryzen 5000 serisi bir işlemci kullanabileceksiniz. MSI, yukarıda bahsedilen anakartlar için Zen 3 yongalarını hiç bir engelleme olmadan kullanmanızı sağlayacak yeni yazılımlar tedarik edecek.MSI, aygıt yazılımının Ocak 2021’de hazır olmasını tahmin ediyor. AMD AGESA (AMD Generic Encapsulated Software Architecture) mikro kod parçacıklarını MSI’ya sağladıktan sonra, anakart üreticisi daha kesin bir yayın programı yayınlayacağını bildirdi.

B450 Gaming Plus

Ryzen 5000 yongaları resmi olarak 5 Kasım’da satışa sunulacak ve AMD, Zen 3 tabanlı işlemcileri için yeni bir yonga seti yayınlamayacak, bu nedenle, AMD 500 serisi anakart sahipleri, işlemcileri lansmanda kullanacaklar. Son dakika değişiklikleri dışında, 400 serisi anakart sahiplerinin gelecek yılın Ocak ayına kadar beklemesi gerekiyor.

Ne yazık ki, 300 serisi anakartların geleceği açık – AMD eski yonga setlerini desteklemeyeceğini söylemedi. Bunun sebebine gelecek olursak, maalesef artık 300 serisi anakartların, güç denge dağılımını artık yeterli seviyede yapamamalarıdır. Aşağıda daha detaylı bir şekilde konuyu ele alacağız.

Aslına bakarsanız konu karışık. Anakart üretici markaların sosyal medya takipçileri sayesinde bu yazılım desteğini aldığını söyleyebiliriz.  Kullanıcılar 400 serisi anakartlarda da bu desteğin gelmesini oldukça fazla isteyerek bunun olmasında büyük rol oynadılar. Bununla beraber anakart üreticileri geri adım atmak zorunda kaldı.

X470 Gaming Pro

400 serisi bir anakart ile Ryzen 5000 işlemci çalıştırabiliyorsak neden yeni anakart almalıyız?

Akıllarda ki önemli sorulardan bir tanesi de bu. Bu soruya da dilim döndüğünce cevap vermeye çalışacağım. Anarkart üreticileri o günün mimarisi ile çıkan işlemci yongalarının sağladıklarını size tam performans vermesi için üretir. Yani 400 serisi anakartların çıkış tarihine baktığımızda, Zen+ mimarisi ile yoluna devam eden Ryzen markası için üretilmiş kartlardı. Şu an kullanılan mimari Zen3’tür. Anakartlar da güç dağılımının düzgün olması için kullanılan güç denge birimleri maalesef Zen3 mimarisine uyumlu değil. Bu nedenle OC işlemlerinde problemler doğabiliyor. Bununla beraber en 400 serisi anakart özelinde PCıExpress 4.0 arabirimi kullanılmamaktadır. Oyunlarda ne kadar bunun artısını göremediğimizden bahsedilse de video edit, ve rander konularında bizlere ciddi bir artış sağlamakta bu teknoloji.

 

Lütfen konu ile alakalı düşüncelerini yorumlarda bizimle paylaş 🙂

MSI’ın bütün anakart modellerine ulaşmak için bu siteyi ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir; Yeni iPhone ve çok tartışılan kutuları.

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin