God of War (2018)’un PC’ye gelmesi ve God of War: Ragnarok’un çıkmasına az bir süre kalması GoW hayranlarını heyecanlandırmaya devam ediyor. Peki bu seriye yabancı olan fakat bir yerlerden başlamak isteyen veya sadece God of War Ragnarok’u oynamak isteyen oyuncular ne yapmalı?

Seriye giriş yapmak isteyen oyuncular için hazırlanan bu rehberde seride ana oyun olarak sayılan God of War (2005), God of War II, God of War III ve God of War (2018) oyunlarının hikayelerini öğreneceksiniz. Ayrıca ilk iki oyunu oynamak isteyen oyuncuların nasıl oynayabileceğini de sizler için hazırladık. İlk iki oyunu oynamayı düşünüyorsanız onların hikayelerini atlamanızı, üçüncü ve dördüncü oyunun hikayesine geçmenizi tavsiye ediyoruz. Hikayeler spoiler içermekte ve tüm olayları anlatmaktadır. God of War: Ragnarok’a tam teçhizat hazırlanmak için kemerleri bağlayın.

God of War (2005) ve God of War II nasıl oynanır?

Öncelikle oyunu bir PS2 emulatöründen oynamanız gerektiğini belirtmek istiyorum. Mantık gayet basit. Buradaki bağlantıdan PS2 emulatörünü indirmeniz gerekiyor. Ve daha sonra buradaki bağlantıdan da BIOS dosyasını indirmelisiniz. En önemli kısım ise God of War (2005) ve God of War II oyunlarının ISO dosyalarını indirmeniz gerekiyor. God of War (2005) oyunun ISO dosyasını buradaki bağlantıdan, God of War II oyunun ISO dosyasını ise buradaki bağlantıdan indirebilirsiniz. Daha sonra RAR dosyasının içinden “scph10000.BIN” dosyasını masaüstünü çıkartmalısınız. Ayrıca indirdiğimiz .7z uzantılı dosyaların içinden de iki oyunun ISO dosyasını masaüstüne çıkarmalısınız.

Bu işlemleri yaptıktan sonra emulatör kurulumunu başlatabiliriz. Daha sonra emulatörümüzü açarak yapılandırmaya başlayalım. Dil seçeneğini seçtikten sonra ilerliyoruz ve karşımıza şöyle bir bölüm çıkıyor;

“Varsayılan ayarları kullan” yazan yerdeki tiki kaldırıyoruz. Daha sonra masaüstüne attığımız “scph10000.BIN” dosyasını emulatörün kurulu olduğu yere girerek emulatör dosyasındaki “bios” dosyasının içine atarak “Listeyi yenile” butonuna tıklıyoruz. Daha sonra önümüze düşen bios dosyasını seçerek “Bitir” butonuna basarak işlemi tamamlıyoruz.

Daha sonra ise sıra oyunları çalıştırmaya geldi. “Sistem” sekmesine gelerek “ISO’yu başlat (tam)” seçeneğine tıklayarak indirdiğimiz oyunların ISO dosyalarını seçerek oyunlarımıza giriş yapıyoruz. Ayrıca klavye ve gamepad ayarlarınızı da “Yapılandırma” bölümünden dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

God of War (2005)’un Hikayesi

Umutsuz gözlerle uçurumun kenarından kendini boşluğa bırakan, ölürse kabuslarından kurtulacağını umut eden Kratos’un uçurumdan düşüşünü seyrediyoruz. Ardından 3 hafta öncesine giderek hikayemizi anlamaya başlıyoruz. Kratos, küçük bir Spartalı ordusun başındadır ve Barbarlarla karşı karşıya gelerek savaşmışlardır. Fakat güçlü ve kalabalık barbar ordusuna göre Kratos’un ufak ordusu başarısız olmaktadır, teker teker tüm adamları öldürülür ve Kratos, Barbar Kralının devasa balyozu altında kalacakken şöyle seslenir; “Ares, düşmanlarımı yok et ve hayatım senin olsun…”

Ardından gök yüzü aydınlanır, bulutların arkasından Savaş Tanrısı Ares gelir, tüm barbar ordusunu yok eder ve Kratos’a cehennemden gelen Kaos Bıçaklarını (Blades of Chaos) verir. Bu güçlü ve ihtişamlı kılıçlar ile Ares in sayesinde Barbarlara karşı zafer sağlanır. Kratos söz verdiği gibi Ares’in kölesi olmuştur artık, onun emrinde bir savaşçıdır, köyleri yakıp yıkarlar. Fakat bir gün bu kargaşada Kratos’un karısı ve kızınıda öldürmesi ile onun için her şey bir kabusa dönüşmüştür. Kratos kendine yaptırdıklarından dolayı Ares’e kin besler ve bu nefreti ile onu öldürmek için and içer. God of War’ da Ares i öldürmek üzere Pandora’nın kutusunu açıp Tanrısal güçlere sahip olması gerekiyor Kratos’un. Bu amaç için uzun bir yol kat ediyor ve sonucunda Ares ile olan savaşı da kazanarak yeni Savaş Tanrısı oluyor. Artık Olympus’ta Kratos’unda söz hakkı oluyor.

God of War II’nin Hikayesi

Ares’i yok ettikten sonra yeni Savaş Tanrısı olarak Olympus’taki tahtına oturan Kratos, Pers ordusuyla bir savaş içerisindedir. Emrindeki Spartalı askerlerini Perslilerin üzerine salar ve savaşı kazanmak üzere iken son darbeyi vurmak üzere Olympus’tan şehre iner Kratos. Burada Tanrılar Kratos’a tepkilidir, özellikle de Zeus… Şehre indiğinde Kratos’un omzuna bir kuş konar ve bir anda güçlerinin gittiğini görür. Bu kuş aslında Zeus’tur ve Kratos’un Tanrılık güçlerinin bir kısmını alarak, şehirde bulunan Rodos heykeline verir. Heylek canlanır ve Kratos’u öldürmek üzere saldırır, fakat başarılı olamaz. Ardından Zeus’un komploları üzerine, Kratos ile Zeus arasında bir çarpışma yaşanır. En sonunda bitkin düşen Kratos, Zeus tarafından öldürülür.

Aslında tam olarak bu noktada başlıyor God of War 2 nin hikayesi. Zeus tarafından öldürüldükten sonra yer altı dünyasına doğru yolculuk yapan Kratos, nerede olduğunu bilmeden, Gaia ile konuşur. Gaia ona hayatını geri vereceğini ve yeniden güçlendiğinde kaderin kız kardeşlerini bularak, kendi kaderinin iplerini çekerek, Zeus’un kendisini öldürdüğü zaman gidip, Zeus ile tekrar savaşması gerektiğini söyler. God of War 2 deki yolculuğumuz bunun üzerine başlar. Öncelikle kız kardeşlerin tapınağını bulup onları yenmeli, ardında kaderimizi değiştirerek geçmişe dönüp Kratos’un Zeus tarafından öldürüldüğü o an’a giderek, yeniden savaşmalı ve Zeus’u yenmeliyiz.

En nihayetinde Kratos amacına ulaşır ve kaderini değiştirerek geçmişe dönüp Zeus ile savaşarak onu yener. Fakat burada Zeus, Kratos’un elinden kaçar ve Zeus’un ölmesini istemeyen Athena, Kratos’un Zeus’a karşı yapacağı ölümcül hamlenin önüne geçerek kendini feda eder. Athena ölmeden önce Kratos’a, Zeus’u öldürmemesi gerektiğini, eğer o ölürse Olympus’unda yok olacağını ve bunun olmasını istemediğini söyler. Zeus’u öldürmek demek, Olympus’u ve dolayısıyla diğer Tanrıları da yok etmek demektir. Ardından Athena ölür ve artık Kratos’un tüm Olympus’u ve Tanrıları yok etmemesi için hiçbir sebep kalmamıştır.. Fakat Zeus kaçmıştır, bunun üzerine Kratos yeniden kaderin iplerini kontrol ederek Zeus ile Titanların savaştıkları zamana geçiş yapar. Burada Gaia’ya olacakları anlatır ve kendi zamanına giderek Olympus’u düşürmek üzere birlik olmaları gerektiğini söyler. Kratos’un yaptıkları sayesinde Titanların da kaderi değişmiştir ve tüm Titanlar ve Kratos, tekrar zamanda yolculuk ederek, bütün Tanrıları yok etmek üzere Olympus dağına tırmanmaya başlarlar…

God of War III’ün Hikayesi

Zeus Olimpos dağının zirvesindeki köşkünde, etrafında topladığı tanrılara konuşma yaparken, birden sarsıntı ile sütunların devrilmesi bir olur. Tepeden aşağıya baktıklarında ise, Kratos’un titanlar ile beraber ona yaklaştığını görür. Ölüm emri verir, Kratos ile karşılaşan ilk Poseidon olur. Denizlerin tanrısı Poseidon, denizde atlar oluşturarak, Kratos’a tehdit oluşturur. Kavgalarından sonra Kratos Poseidon’u öldürür. Poseidon’un ölümünden sonra Kratos ile Gaia Zeus’un köşküne varırlar. Bunun üzerine oldukça sinirli olan Zeus büyük şimşek çaktırarak Gaia’nın kolunun büyük bölümünü parçalar. 2 tane de spiral olarak şimşekleri Kratos’a yollar fakat Kratos sahip olduğu Altın post sayesinde bu şimşekleri geri püskürtür. Kratos artık kolu parçalanmış Gaia ile dağa tırmanamaz. Gaia Kratos’u gitmesi için uyarır, Kratos’un sadece bir piyon olduğunu, Titan’ların Zeus’a ulaştıktan sonra Kratos’u öldüreceğini söyler. Daha sonra Kratos Gaia’nın söylediklerini dinler. Styx nehrini geçip, mağaralara ulaşan Kratos burada Hades’i öldürür.

Gaia’nın söylediklerinden sonra hem titanlara hem de tanrılara karşı intikam duyguları besler. Yeraltında ilerler iken Hephaestus ile karşılaşır. Hephaestus Olimpos ve Zeus ile ilgili gizli bilgilere sahiptir. Kratos oyunun bu serisinde birçok tanrı ile savaşır. Hades’i öldürdükten sonra Hermes‘i ardından kardeşi olarak gördüğü Herkül‘ü öldürür. Hermes’ten Boots of Hermes( Helmes’in ayaklarında olan kanatlı ayağa giyilen bir nevi zırh, bu zırh sayesinde Kratos daha hızlı koşar.)  ve kardeşi Herkül’den  Nemean Cestus(ellerine geçirebildiği, çok güçlü vuruşlar yapabildiği aslan başlı eldiven diyelim) alır. İlerlerken Hera ile karşılaşır. Hera Kratos’un sabrını zorlar, en son Pandora‘ya (Hephaestus tarafından yapılan olimpos’un alevini söndürecek anahtar karakter ,ufak kız çocuğu) hakaret ederken Kratos dayanamayarak Hera’nın boynunu kırar. Daha sonra Kratos Titanlar’dan olan Cronos’u, çenesine çivi sokarak ve en sonun kafasına kılıç geçirerek öldürür. Tartarus’da Afrodit ile karşılaşır. Olaylar daha heycanlı bir hal almaya başlar oyunda.  Hephaestus Kratos’a Nemesis Whip (Elektrik veren kılıç)’i yapar. Fakat henüz kılıcı göstermişken, Kratos’u öldürmeye yeltenir, bunun üzerine Kratos Hephaestus’u öldürür ve kılıcı alır. Son olarak pandora ile birlikte Flame’s chamber (parlak ışık saçan bir cisimin olduğu oda) odasına varır.

Pandora kaderine göre kendisini kurban etmelidir. Zeus onun kaderini değiştirmek için Kratos ile mücadeleye girer. Pandora, kendisinin de bildiği gibi, Pandora Kutusu’nun anahtarıdır. Ve bunun için kendisini feda etmeye hazırdır. Tam kendisini kurban edecekken, Zeus ile mücadele halinde olan Kratos, son anda Pandora’yı elinden yakalar. Diğer taraftan Zeus, Kratos’un Pandora’yı bırakmaması için ikna etmeye çalışır. Kratos’a “eğer bırakırsan birkez daha başarısız olacaksın” diye söylemde bulunur. Bunun üzerine iyice sinirlenen Kratos, pandora’yı kaderine bırakır ve Zeus ile tekrar mücadeleye girişir. Pandora kutusu’nu açmayı başaran Kratos ilk oyundaki gibi Pandora kutusu’sunun boş olduğunu görür. Zeus onun bu durumuna alaycılık ile karşılık verir “birkez daha başarısızlık” diyerek kendisini başka bir yere ışınlar. Kratos, öfkesiyle çok güçlü bir hale gelir. Baba oğul birkez daha bir platformda karşı karşıya bir mücadele içerisindeyken, Titan’ların anası Gaia, platformu ellerine alarak, onları sarsar. Baba oğul Gaia’nın öfkesinden kaçarak, onun bedeninin içerisine girer. Kratos ve Zeus Gaia’nın kalbinin yakınlarında dövüşür. Kratos, Blade of Olympus (Olimpos Kılıcı)’nı aynı anda Zeus’a ve Gaia’ya saplar. Ve görünüşte her ikisini de öldürür.

Gaia’nın patlamasından sonra Kratos kendine gelir. Ve babasının vücudunun bir kazığa saplanmış olduğunu görür. Yanına gidip kılıcı çıkarıp kenara atar ve tam arkasını dönüp giderken, Zeus’un bedeninden ruhu ayrılır ve Kratos’a saldırır. Kratos’u eline geçiren Zeus’un ruhu onun iradesini kırmaya çalışır. Kratos’un içini korkuyla doldurmaya başlar. Ares’in yaptığı gibi Kratos’un zihnine girip anılarını canlandıran Zeus’un ruhu Kratos’u içten içe çökertir. Bu zihin yolculuğunda Kratos’a Pandora yardım eder. Pandora’nın yardımıyla içinde umut oluşan Kratos bu umut ile gücünü toparlayıp Zeus’un ruhunu alt eder.

Athena Kratos’un yanına onu tebrik etmeye ve Pandora kutusundan aldığı gücü bitirmeye gelir. Kratos Athena’ya Pandora Kutusu’nun boş olduğunu söyler, fakat Athena ona inanmaz. Athena Titanomachy’in iddiasına güvenir. İddiaya göre kutuda çok güçlü bir silah var. Athena, Kratos’tan bu gücü almalı ve gezegeni temizlemelidir. Daha sonra Athena hatırlar ki Kratos Pandora Kutusu’nu ilk açtığı zaman içindeki güç, Kratos’un içine geçmiştir. Bu güç “umut”tur. Umut Kratos’un öfkesini besleyip, intikam duygusuyla yanıp tutuşmasına neden olmuştur. Kratos geçmişini affettiği zaman bu gücün farkına vardı. Athena tekrar Kratos’tan bu gücü geri vermesini ister fakat Kratos reddedip Olimpos Kılıcını kendisine saplar. Kratos’un bedeninden mavi bir ışık gökyüzüne kadar ulaşır ve içindeki bütün umut da boşalır. Bu durum karşısında iyice öfkelenen Athena söylenmeye başlar, der ki; “Bu adam umut ile ne yapacağını bilmiyor..” Athena kılıcı Kratos’un bedeninden alır ve Kratos’a; nasıl onun yolundan ayrıldığını ve hayal kırıklığına uğrattığını söyler…

God of War (2018)’un Hikayesi

Kratos, Olympian tanrılarına karşı intikamını aldığından beri yıllar geçti. Babası Zeus’la son karşılaşmasından sağ kurtulan Kratos şimdi, çok sayıda vahşi canavar ve savaşçının yaşadığı vahşi bir toprak olan Norse tanrılarının dünyasında, küçük oğlu Atreus ile birlikte yaşıyor. Oğluna böyle bir dünyada nasıl hayatta kalacağını öğretmek için Kratos, uzun yıllar boyunca onu tahrik eden öfkeye hakim olmalı ve yeni rolünü bir baba ve akıl hocası olarak kucaklamalı.

Oyunda Kratos ve oğlu Atreus, henüz isimsiz annesinin küllerini gömmek için alemdeki en yüksek zirveye doğru yolculuğa çıkıyorlar. Römorka doğru ilerlerken, ilişki dinamiğinin Kratos ve oğlu arasında ne olduğunu daha iyi anlıyoruz. Öyle görünüyor ki, ikisi de öfkeden uzak durmaya çalışıyor fakat önlerine çıkan düşmanlara da öfkelerini göstermekten geri kalmıyorlar. Atreus’un içinde aynı babası Kratos’ta da olduğu gibi tanrıları yok edebilecek bir öfke var.

Oyun ortalarında Atreus sinirlenir, bu esnada Kratos oğlunda da kendisinde olan öfkeyi görür. Kendi babasını öldüren Kratos, oğlunun da aynısını yapmaması için oğluna öfke kontrolünün öneminden bahseder. Dağa ulaştıklarında, yaşayan en zeki insan Mimir ile tanışırlar. Mimir, İskandinav Mitolojisindeki bilgi ve bilgelik tanrısıdır. Mimir onlara geldikleri dağın en yüksek dağ olmadığını, asıl en yüksek dağın başka bir yerde olduğunu söyler. Ayrıca bu yolculukta onlara eşlik etme önerisini sunar.  Fakat Mimir, Odin tarafından cezalandırılmıştır ve bir ağaca dönüştürülmüştür. Bu yüzden Kratos, Mimir’in kafasını keser ve kafasını canlandırması için büyücü Freya’ya götürür.

Oyunda kardeş olan Brok / Brokkr’i görüyoruz. Kratos’un baltasını, zırhını ve oğlunun da ekipmanlarını geliştiren bu ikili oyuna çok büyük renk getiriyorlar. Mizah yönünden oldukça yaratıcı olan bu ikili gizemli bir şekilde seyahat ettiklerini görüyoruz.

Baldur’un kardeşleriyle savaşan Kratos, oğlunun hastalığının bastırmasıyla yolculuğuna ara verir. Freya’nın kaldığı yere götürür. Freya, Kratos’a bir devin kalbini alması gerektiği bir görev verir. Kratos bu görevi yapabilmek için sakladığı Kaos’un Kılıçlarını sakladığı yerden çıkarır. İstenilen görevi yaptıktan sonra oğlu ve Mimir ile yolculuklarına devam eder. Daha sonra Kratos Baldur’un annesinin Freya olduğunu öğrenir. Baldur ile karşılaşmalarında Freya ortaya çıkar. Freya oğlunu korumak için bir devin içerisinde Kratos’a saldırır. O esnada Atreus’un çantasında bağlı olan yeşil okun bir parçası Baldur’un eline batar. Böylelikle Baldur’un hissetmeme ve ölümsüzlük yeteneği ortadan kalkar. Dev yılanın Freya’yı yok etmesiyle beraber, Kratos Baldur’u öldürür.

Zirveye ulaşan ikili, külleri gömmek için ilerlerken birden duvarda çizili olan resimlere bakakalırlar. Çünkü bu resimler ikilinin yolculuklarını anlatmaktadır. Kratos, kaderlerinin daha önceden çizildiğini görmesiyle bir an affallar, şaşırır. Daha sonra Atreus’a külleri saçması için küllerin olduğu keseyi verir. Atreus zirveye doğru çıkarken, Kratos o esnada bir başka resmi farkeder. Resimde Kratos, bir sandalın içerisinde oğluyla beraber yolculuk yapmaktadır. Fakat Kratos ölmüştür.

Resme baktıktan sonra Kratos, oğlunun yanına gider ve birlikte eşinin küllerini dökerler.

God of War: Ragnarok’a tam teçhizat hazırsınız!

Artık oynamanız gereken tek oyun God of War: Ragnarok! Serinin diğer oyunlarını oynayarak vakit kaybetmeden hepsinin hikayesini öğrendiniz ve artık Ragnarok’ta ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Ayrıca dördüncü oyunun 14 Ocak 2022’de Steam platformuna geliyor olması da sizin için iyi bir fırsat olabilir. Onun hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız buradaki haberimizi mutlaka inceleyin.

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin