9 Kasım’da çıkışını gerçekleştirecek olan Football Manager 2022 için geçen günlerde yayınlanan bir tanıtım videosunda Açık Stoper, Veri Merkezi gibi yeni özellikler eklendiği duyurulmuştu. 11 Ekim’de yayınlanan resmi sitedeki blog’da bu özellikler hakkında daha detaylı bilgiler paylaşıldı.

MAÇ MOTORU İYİLEŞTİRMELERİ

Blog’da yayınlanan yazıda kısaca özetlemek gerekirse her sene olduğu gibi maç motorunda iyileştirmeler yapıldığı yazılmış. Fakat bu iyileştirmeler ufak dokunuşlardan ibaret değil. Neredeyse bütün FM oyuncularının şikayetçi olduğu ‘Topu 30 metre sürüp karşı karşıya kaçırıyor yaa!’ gibi dediğimiz pozisyonlar neredeyse oyundan tamamen giderildi. Yepyeni animasyonlar eklendi ve oyunun top sürüş mekanikleri çok çok iyileştirildi.

Ayrıca çok önemli bir husus daha bulunmakta. 3’lü defans sevdalılarının senelerdir şikayetçi olduğu stoperlerin çizgiye inmemesi ve bunun için ayrı bir stoper rolü olmaması konusu çok tartışılıyordu. Yapımcıların açıklamasına göre senelerdir bunun üzerinde çalıştıkları ve bu rolü oyuna eklemek için yepyeni ve kusursuz bir pres sistemi getirmeleri gerekiyormuş. FM 2022’de ise bu pres sistemi oyuna eklenmiş ve Açık Stoper rolü oyuna dahil edilmiştir. Artık 3’lü defans daha çok tercih edilebilir bir sistem olacak ve 3-4-3 gibi dizilişler daha sık kullanılabilir.

Bu konuda daha detaylı bilgilere göz atmak için resmi sitedeki blog sayfasına buradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

FM22 - Wide Centre-Backs

VERİ MERKEZİ

Oyunun temel alanlarından biri olarak konumlandırılan Veri Merkezi, FM22’de kenar çubuğuna eklenmiş yeni bir özellik olarak hemen gözünüze çarpacaktır. Veri Merkezini oluştururken ana hedef, verdiğiniz kararların maç günündeki başarı olasılığınızı nasıl etkilediğini daha net ve kolay bir şekilde görmeniz, sorunlu alanları tespit etmenizi ve hangi oyuncuların en önemli katkıları yaptığını anlamanızı sağlamaktır.

Veri Merkezinin aktif hale gelmesi için birkaç maç yapmanız gerekir. Ama Veri Merkezi kullanıma hazır olduğunda bu size bildirilecek ve her şeyi kolayca bulabilmeniz için teknik heyetiniz tarafından size bir öğretici başlatılacaktır.

Veri Merkezi sayesinde teknik ekibinizden belirli analizleri isteyebilecek ve bir sonraki maçınıza daha iyi şekilde hazırlanabileceksiniz. Bu sayede hem ekibinizdeki istatistik uzmanlarının işlevselliği olmuş oluyor hem de gerçek bir futbol adamı gibi istediğiniz her analize anında ulaşabiliyorsunuz. Son maçınız ait analizleri inceleyerek de takımınızın eksiklerini daha net kavrayıp ona göre aksiyon alabileceksiniz. Yani özet geçmek gerekirse Veri Merkezi çok önemli bir özellik olarak oyuna gelmekte ve oyunun gerçekçi bir simülasyon olması yolunda önemli bir adım niteliği taşımakta.

Veri Merkezi ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız resmi blog sayfasına buradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

TRANSFERİN SON GÜNÜ

Tıpkı tamamıyla yeni Veri Merkezi’nde olduğu gibi, yeniden tasarlanan Transfer Son Günü menüsü, büyük son dakika transferlerine imza atabilmek için ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri tek bir yerde toplamaktadır.

Bu kritik gün boyunca ekranınızın sol tarafında geri sayım içeren, merkeze özgü sarı ve siyah görünüme sahip özel bir Transfer Son Günü menüsü görünecektir. Ayrıca Transfer Son Günü için işlem panelini de yeniden tasarladık. Geri sayımı ve en son transfer faaliyetlerini görebileceğiniz bu panel, heyecanı ve telaşlı bekleyişi en iyi şekilde hissetmenizi sağlayacaktır.

Transfer Son Günü, sosyal medya etkileşimi olmadan eksik sayılırdı. Ekranın sağ tarafında sosyal medya etkileşimlerini görebilir, ekranın alt kısmında ise kayan haber bandı tarzında bir son dakika gelişmeleri bandından günün en güncel gelişmelerini takip edebilirsiniz. Bu banda tıkladığınızda Transfer Son Günü merkezinin ikinci ana ekranı açılır…

Transfer Son Gününe girerken transfer sezonunu kapattığınızı düşünebilirsiniz ancak son evraklar da tam olarak imzalanana kadar bu süreç bitmiş sayılmaz. 

Tıpkı gerçek dünyadaki transfer haberlerinin sosyal medyada ve TV haber ağlarında anında paylaşıldığı gibi, yenilenen Transfer Son Günü menümüz o günkü en güncel gelişmelerin duyurulduğu bir haber bandı içermektedir. Transfer dünyasındaki başlıca dedikodular ve en son tamamlanan anlaşmalar hakkında bilgi bulabileceğiniz bu haber bandı sayesinde, rakiplerinizin neler yaptığını ve hangi futbolcunun hangi kulübe gittiğini takip edebilirsiniz.

Şampiyonluk yarışındaki en yakın rakipleriniz dinamik bir hücumcu almak için harekete geçmiş olabilir veya daha önce transfer sezonunda gözünüze kestirdiğiniz bir futbolcu şu anda bir transfer yapmak istiyor olabilir. Bu gibi durumlar, devreye girmeniz için yeni fırsatlar sağlayabilir. Rakiplerinizin planları hakkında daha fazla bilgi sahibi olarak onların bu girişimlerine engel olabilir ve oyuncuyu kendiniz alarak kadronuzu daha da güçlendirebilirsiniz. 

Ek olarak, haber bandını ulusa ve lige göre filtreleme seçeneği sayesinde tüm uygun maliyetli potansiyel son dakika fırsatlarını daha net bir şekilde tespit edebilirsiniz. 

Transferin son günü ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz resmi blog sayfasını buradaki bağlantıdan ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: FIFA 2022 Ultimate Team POTM Ayın Oyuncuları Açıklandı!

Önceki içerikLast Change: EMEA Yarı Final Karşılaşmaları Sonuçlandı
Sonraki içerikASUS Dual RX 6600 Ekran Kartı Duyuruldu

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin