Kahvenizi alıp Football Manager 2022’yi açtınız, takımınızı seçtiniz ve kariyerinize basına kendinizi tanıtarak başladınız. Biraz sayfalarda gezindikten sonra oyuncularınıza bir baktınız ve aklınıza malum soru geldi. “Bu takımı nasıl başarıya ulaştırırım?”

Bir takımı başarıya ulaştırmanın birçok farklı yolu vardır. Bütün teknik adamlar birbirinden farklı metotlar, birbirinden farklı formasyonlar kullanabilir. Fakat hepsi bazı temel ilkelere bağlıdır, ve bu temeller üzerinden gelişirler. Bu yazımızda bu temellerden bahsediyor olacağız.

İyice düşünün ve uygulamaya geçin.

Kadroya şöyle bir göz attıktan sonra kafanızda bir şeyler oturmaya başlayacaktır. Dayanıklılığı yüksek, çevik oyunculara sahipseniz yüksek baskılı bir oyun oynayabilirsiniz. Keza teknik kapasitesi yüksek oyunculara sahipseniz topu ayağınızda daha fazla tutabilirsiniz. Hızlı ve teknik sayılan oyuncularınız varsa organize bir kontra atak takımı olabilirsiniz.

Bu tarz detayları iyice tarttıktan sonra sıra ana taktiğinizi ve onun alternatiflerini belirlemeye geldi. Bildiğiniz üzere üç adet taktik bölmesine sahibiz. Bunlardan ilki oynatmak istediğiniz ve sezonun genelinde kullanacağınız ana taktiğinizdir. Ve idmanlarınızda bu taktiğe önem verirsiniz. Diğer iki taktikten birinin ise güçlü rakiplerinize karşı kullanacağınız defansif bir taktik olması gerekiyor. Sizden daha iyi bir takıma karşı hata yapma lüksünü en aza indirgemeniz gerekir. Üçüncü taktik bölmesi ise daha dengeli bir taktik olabilir. Bu tamamen size bağlı bir bölüm. Oyuncularınızın alışması için farklı bir oyun anlayışı ekleyebilirsiniz. Sıra bunları uygulamaya geldi.

Sezon öncesi hazırlıklarınızı ve antrenman takviminizi belirleyin.

Sezon öncesinde takımınızı çok iyi hazırlamalısınız. Hem fiziksel hem de taktiksel olarak takımınızı hazır hale getirmelisiniz. Eğer antrenmanlar konusunda çok bir fikriniz yoksa oyunun size önerdiği antrenman planlarını kullanmaktan çekinmeyin. Eğer fiziksel olarak daha hazır olmayı istiyorsanız takımınıza daha fazla fiziksel antrenman yaptırmalısınız. Takımın taktiksel yönünü arttırmak istiyorsanız takımınıza daha fazla taktik antrenmanı yaptırmalı eğer ikisinin de olmasını istiyorsanız çok usta bir şekilde ikisini harmanlamalısınız.

Bunu yaparken haftanın yarısını fiziksel antrenman yarısını da taktiksel antrenmana ayırabilirsiniz. Ya da günün sabah saatlerini fiziksel antrenmana ayırırken öğleden sonra ve akşam saatlerini taktiksel çalışmaya ayırabilirsiniz. Taktiksel olarak daha iyi olmak için hazırlık maçlarına gereken önemi vermelisiniz. Takımınızı iyi izleyip eksik yönlerini not etmeli ve ona göre antrenmanlarınızı düzenlemelisiniz. Bu nedenle maçları ‘Kritik Anlar” yerine “Geniş Özet” şeklinde izleyin.

Veri Merkezi’nden fazlaca faydalanın.

Oyuna bu sene eklenen ve muhteşem bir özellik olan Veri Merkezi’nden bol bol faydalanın. Size takımınızla ilgili birçok istatistik sunan bu özellik sayesinde nerelerde eksiğiniz olduğunu neleri daha iyi yapmanız gerektiğini çok daha iyi anlayacaksınız. İyi olduğunuz konuları da fazla fazla geliştirebilmenize olanak sağlar.

Neye ihtiyacınız olduğunu iyi tespit edin.

Transfer yaparken hangi tip oyuncuya ihtiyacınız olduğunu birkaç hazırlık maçından sonra anlayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse orta sahanız yaşlı ve yavaş oyunculardan oluşuyor ve siz de şiddetli bir geçiş oyunu oynuyorsanız orta sahanıza dinamik, genç bir oyuncu transfer etmeniz gerekebilir. Oyuncularınızı iyi analiz edin ve taktiğinize uygun oyuncular bulmaya çalışın. Bunun yanı sıra fırsat transferleri kollamaya özen gösterin.

Gözlemci ekibinizi geliştirin.

Gözlemci ağı oyunda çok büyük öneme sahiptir. Gözlemci paketinizi bütçeniz el verdiğince yükseltin ve ‘Oyuncu Potansiyeli Değerlendirme’ yeteneği yüksek gözlemcilerle çalışın. Eğer gözlemcilerinizin iyi olduğunu düşünmüyorsanız tereddüt etmeden kovabilirsiniz. Yerine daha iyi gözlemciler bulmaya çalışın. Bunun haricinde bir futbol direktörü getirerek onun oyuncu havuzundan da yararlanabilirsiniz.

Antrenör ekibinizi kurun.

Bir takıma gittiğiniz zaman o takımın sahip olduğu teknik ekiple çalışırsınız. Eğer yetersizlerse kendi bulduğunuz antrenörleri getirmeye özen gösterin. Örnek vermek gerekirse savunma pozisyonu için taktik antrenörü alacaksınız. Burada dikkat etmeniz gereken bölümler getireceğiniz antrenörün Disiplin-Kararlılık-Motivasyon özelliklerinin yüksek olması. Bu üç özellik her antrenör için gereklidir. Bunların yanında Savunma ve Taktik özellikleri yüksek olmalı. Yani özet olarak Disiplin-Kararlılık-Motivasyon her antrenör için sabitken tek değişen çalıştıkları pozisyonlar oluyor.

Gelişim Merkezinizi sürekli takip edin.

Gelişim Merkezini sürekli takipte kalarak oradaki genç yeteneklerinizi bazı maçlarda değerlendirebilirsiniz. Özellikle sezon içinde bazı sakatlıklar yaşadığınız zaman oradaki genç yetenekler sizin hayatınızı kurtarabiliyor. Potansiyeli yüksek olan genç akademi oyuncularınıza sık sık şans vermenizi tavsiye ediyorum. Hem size paralar kazandırabilirler hem de onları takıma ısındırarak bir gün as takım oyuncusu olmasını sağlayabilirsiniz.

Football Manager 2022’de başarılı olabilmeniz için gereken en temel konular bunlardır. Bu konular üzerinde yeteri kadar durursanız başarılı olmamanız pek de mümkün değil. Kötü günler yaşayabilir, kötü mağlubiyetler alabilirsiniz. Fakat unutmayın ki bunlar sizin gelişmenizi sağlayan temel şeylerden ve öteki maça daha iyi hazırlanmanızı sağlarlar. Hedefinizden vazgeçmeyin ve kararlılıkla devam edin.

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin