Bu yazımda sizlere E-Spor lisansı ve E-Spor lisansı için gerekli olan sporcu sağlık raporunun nasıl alınabileceğini anlatacağım. Öncelikle Sporcu Sağlık Raporu nasıl alınır onu anlatalım.

Sporcu Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Sağlık ocağı tarafından, sağlık raporu istediğimiz zaman bizlere normal iş gücü için gerekli olan sağlık raporunu vermekteler. Fakat bu sağlık raporları Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından uygun bulunmamakta. Gençlik ve Spor Bakanlığı sizden Sporcu Sağlık Raporu istemektedir. Size görseller ile yazının devamında detaylıca anlatacağım.

Sporcu Sağlık raporu alabilmek için Spor Bilgi sistemi üzerinden, ikametgahınızın bulunduğu sağlık ocağına sevkinizi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bunun için E-Devlet kapısına kimlik bilgilerimiz ile giriş yapıyoruz.

Giriş gerçekleştirdikten hemen sonra, üst tarafta bulunan aranan kelimeler kısmına Spor Bilgi Sistemi” yazıp aratıyoruz. Çıkan ekran üzerinden ”Gençlik ve Spor Bakanlığı/Spor Bilgi Sistemi” yazan linke tıklıyoruz.

Karşımıza çıkacak olan ”Giriş yapacağınız uygulama ile ilgili bilgiler” sekmesinde ”Uygulamaya git” butonuna tıklıyoruz.

Yeni sekme üzerinden açılan ”Spor Bakanlığı Bilgi Sistemi” içerisinde, resimde görünen ”Sağlık Raporu İçin Sevk” butonuna tıklayıp, yeni sekmede açılan bir sonraki adımımıza geçiyoruz.

Açılan yeni sekme üzerinden;

  • Kişi Seçimi: Kendisi
  • İl: İkametgah adresinizin bulunduğu İlinizi seçiyorsunuz.

Son olarak sayfa içerisinde yeşil renk ile bulunan ”Sevk Talebi Oluştur” butonuna tıklayarak işlemlerimizi sonlandırıyoruz. Ortalama onaylanma süresi 10 dakika veyatta gün içerisinde gerçekleştirilmektedir. İşlemleri yaptıktan ve onay aldıktan sonra, ikametgahınızın ve kaydınızın bulunduğu Aile Sağlık Merkezi’ne gidip doktorunuzdan sevkini gerçekleştirdiğiniz ”SPORCU SAĞLIK RAPORUNU” alabilirsiniz.

E-Spor Lisansı Nasıl Alınır?

E-Spor lisansı alabilmeniz için gerekli evraklarınızı Gençlik ve Spor Bakanlığı İl Müdürlükleri ya da Gençlik ve Spor Merkezleri’ne müraacat gerçekleştirdikten sonra lisans işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Gerekli Belgeler:

  • T.C. Kimlik numarası beyanı (T.C Kimlik Fotokopiniz)

Kimlik fotokopinizin üzerine “Bu kimlik şahsıma aittir.” yazmanız ve imzalamanız gerekmektedir.

  • Sağlık Raporu

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz ”Sporcu Sağlık Raporu Sevk” işlemlerini gerçekleştirdikten sonra, bağlı bulunduğunuz Aile Sağlık Merkez’iniz (Sağlık Ocağı) tarafından alabilirsiniz.

  • Tescil fişi

Bulunduğunuz ilin “Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü” web sayfasına giderek tescil fişini edinmeniz ve almanız gerekmektedir. Örn: (İstanbul Gençlik Bakanlığı Ferdi Tescil Fişi) 18 yaşından küçük şahıslar ”Veli izin belgesi” tarafını mutlaka doldurmalıdır. Belge üzerinde ”BRANŞ: ESpor, İşi/Gücü/Tebiyeti: Öğrenci (Yaptığınız meslek)” olarak doldurmanız gerekmektedir.

  • 2 adet vesikalık fotoğraf

 

 

3 Yorum

  1. Aile hekimlerinin sporcu lisansını direkt olarak vermemeleri gerekir. Bu rapor için aile hekimleri öncelikle Kardiyoloji ve nöroloji uzmanlarına hastaların ileri tetkikleri için sevk edilmesi gerekmektedir. Burada aile hekimi sporcu lisansı raporunu direkt olarak veriyor yanılsamasına girilmemesi gerekmekte. Çünkü aile hekimlerinin bu muayeneleri yapacak yeterli bilgisi ve donanımı bulunmamaktadır.

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin