Bu yazımda sizlere E-Spor lisansı ve E-Spor lisansı için gerekli olan sporcu sağlık raporunun nasıl alınabileceğini anlatacağım. Öncelikle Sporcu Sağlık Raporu nasıl alınır onu anlatalım.

Sporcu Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Sağlık ocağı tarafından, sağlık raporu istediğimiz zaman bizlere normal iş gücü için gerekli olan sağlık raporunu vermekteler. Fakat bu sağlık raporları Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından uygun bulunmamakta. Gençlik ve Spor Bakanlığı sizden Sporcu Sağlık Raporu istemektedir. Size görseller ile yazının devamında detaylıca anlatacağım.

Sporcu Sağlık raporu alabilmek için Spor Bilgi sistemi üzerinden, ikametgahınızın bulunduğu sağlık ocağına sevkinizi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bunun için E-Devlet kapısına kimlik bilgilerimiz ile giriş yapıyoruz.

Giriş gerçekleştirdikten hemen sonra, üst tarafta bulunan aranan kelimeler kısmına Spor Bilgi Sistemi” yazıp aratıyoruz. Çıkan ekran üzerinden ”Gençlik ve Spor Bakanlığı/Spor Bilgi Sistemi” yazan linke tıklıyoruz.

Karşımıza çıkacak olan ”Giriş yapacağınız uygulama ile ilgili bilgiler” sekmesinde ”Uygulamaya git” butonuna tıklıyoruz.

Yeni sekme üzerinden açılan ”Spor Bakanlığı Bilgi Sistemi” içerisinde, resimde görünen ”Sağlık Raporu İçin Sevk” butonuna tıklayıp, yeni sekmede açılan bir sonraki adımımıza geçiyoruz.

Açılan yeni sekme üzerinden;

 • Kişi Seçimi: Kendisi
 • İl: İkametgah adresinizin bulunduğu İlinizi seçiyorsunuz.

Son olarak sayfa içerisinde yeşil renk ile bulunan ”Sevk Talebi Oluştur” butonuna tıklayarak işlemlerimizi sonlandırıyoruz. Ortalama onaylanma süresi 10 dakika veyatta gün içerisinde gerçekleştirilmektedir. İşlemleri yaptıktan ve onay aldıktan sonra, ikametgahınızın ve kaydınızın bulunduğu Aile Sağlık Merkezi’ne gidip doktorunuzdan sevkini gerçekleştirdiğiniz ”SPORCU SAĞLIK RAPORUNU” alabilirsiniz.

E-Spor Lisansı Nasıl Alınır?

E-Spor lisansı alabilmeniz için gerekli evraklarınızı Gençlik ve Spor Bakanlığı İl Müdürlükleri ya da Gençlik ve Spor Merkezleri’ne müraacat gerçekleştirdikten sonra lisans işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Gerekli Belgeler

 • T.C. Kimlik numarası beyanı (T.C Kimlik Fotokopiniz)
  Kimlik fotokopinizin üzerine “Bu kimlik şahsıma aittir.” yazmanız ve imzalamanız gerekmektedir.
 • Sağlık Raporu
  Yukarıda bahsetmiş olduğumuz ”Sporcu Sağlık Raporu Sevk” işlemlerini gerçekleştirdikten sonra, bağlı bulunduğunuz Aile Sağlık Merkez’iniz (Sağlık Ocağı) tarafından alabilirsiniz.
 • Tescil fişi
  Bulunduğunuz ilin “Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü” web sayfasına giderek tescil fişini edinmeniz ve almanız gerekmektedir. Örn: (İstanbul Gençlik Bakanlığı Ferdi Tescil Fişi) 18 yaşından küçük şahıslar ”Veli izin belgesi” tarafını mutlaka doldurmalıdır. Belge üzerinde ”BRANŞ: ESpor, İşi/Gücü/Tebiyeti: Öğrenci (Yaptığınız meslek)” olarak doldurmanız gerekmektedir.
 • 2 adet vesikalık fotoğraf

10 Yorum

 1. Aile hekimlerinin sporcu lisansını direkt olarak vermemeleri gerekir. Bu rapor için aile hekimleri öncelikle Kardiyoloji ve nöroloji uzmanlarına hastaların ileri tetkikleri için sevk edilmesi gerekmektedir. Burada aile hekimi sporcu lisansı raporunu direkt olarak veriyor yanılsamasına girilmemesi gerekmekte. Çünkü aile hekimlerinin bu muayeneleri yapacak yeterli bilgisi ve donanımı bulunmamaktadır.

 2. Peki bu işlemi 18 yas altı çocuğumuz için nasıl yapacağız kendisi bölümünde başka seçenek bulunmuyor yardımcı olursanız sevinirim

 3. Oğlum 10 yaşında futbol okulundan sağlık raporu istendi sağlık ocağı e devlet üzerinden başvuru yapılmasını istendi.15 yaş altı olduğu için e devlet şifresi verilmiyor nasıl bir yol islememis lazım.

 4. Wep tarayıcıdan e devlete girin, uygulamadan giremiyorsunuz, girdikten sonra arama motoruna gsb yaz
  Spor bilgi sistemine tıkla
  En altta uygulamaya gite tıkla
  Saglık raporu için sevke tıkla
  Kendisi kutusunun yanındaki Ok a tıkla
  Velayeti altındaki kişi tıkla
  Tc nosunu yazın coçuğun
  İşlem tamam

 5. merhaba, sağlıkocağı tarafından kardiyoloji bölümüne sevk edildik.
  kardiyolojik muayene yapıldı ve sorun bulunmadı.
  ancak kardiyoloji doktoru saplık bakanlığı sistemi üzerindeki raporu onaylamadı.
  sadece yazı olarak elimize verdi.
  bu şekilde sorun olur mu

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin