Son zamanlarda oyunların içerisindeki Loot Box olarak adlandırılan kutu açma ve bunun gibi kumar kapsamına girmekte olan özellikler, ülkelerin yasa yapıcıları tarafından sıkça gündeme getiriliyor. Bu konuya çözüm olarak genellikle karşımıza Loot Box’taki her şeyin çıkma ihtimalinin şeffaf bir şekilde belirtilmesi gibi koşullar çıkıyordu. Hatta Apple, Nintendo, Micorosft ve Sony firmaları bu oranların şeffaflaştırılması için önemli adımlar atmıştı ancak Fransa‘da oyundaki Loot Box özelliğinin yasal olabilmesi için oranların şeffaf bir şekilde açıklanması yetmiyor.

Fransa, poker ve spor bahisleri dışında çevrimiçi kumarın yasal olmadığı ülkelerden birisi. Geçtiğimiz yıl Fransa’da yayınlanan bir rapora göre Loot Box’ların tanımları sebebiyle kumar statüsüne girmedikleri açıklanmış ancak yine de “ucu ucuna kaçırma” gibi durumların slot makinesine benzediğini ve bağımlılık yaptığını, bu sebeple ciddi bir şekilde incelenmesi gerektiği belirtilmişti. Gelelim işin CS:GO boyutuna:

Kısaca anlatmak gerekirse Valve, oyundaki loot box neredeyse hiçbir değişiklik yapmadan ufak düzenlemelerle Loot Box’ları Fransa’da yasal hale getirmenin bir yolunu buldu ve bunu bir CS:GO güncellemesi olarak yayınladı. Güncelleme sadece Fransa’da yaşamakta olan oyuncuları etkiliyor ve güncellemeyle birlikte oyunda başka bir değişiklik yapılmadı.

CS:GO X-Ray Güncellemesinin Detayları

1- Fransa’da yaşamakta olan oyuncular için oyuna kasayı aç yerine “Tarayıcıya git” tuşu eklendi. Oyuncular bu tuşa tıkladıktan sonra anahtar almadan doğrudan kasayı tarayarak içinden ne çıkacağını öğrenebiliyor.

2- Kasayı X-ray cihazından çıkarabilmeleri için anahtar satın alıp kasayı açmaları gerekiyor. Böylece aslında Fransa’daki oyuncular da kasadan ne çıkacağını sadece bir kere önceden biliyor çünkü kasayı açmadan başka bir kasayı tarayamıyorlar.

3- X-ray cihazında başlangıçta P250 | X-Ray skini yer alıyor. X-ray cihazını kullanabilmeleri için başlangıçta bir anahtar alarak bu skini de çıkartmaları gerekiyor. Böylece ilk kasalarından ne çıkacağını da teknik olarak önceden bilmiş sayılmıyorlar çünkü daha ilk kasalarını açmadan önce bir anahtar kullanmaları gerekiyor.

4- Fransa’da kasalar artık topluluk pazarından satın alınamıyor ancak topluluk pazarında satılabiliyor.

Daha iyi anlayabilmek için k4mui_tv‘nin bir kasa açışını aşağıdaki klipten izleyebilirsiniz. Valve, böyle bir güncelleme yaptığına göre, düşünüldüğünde slot makinelerine benzer “ucu ucuna kaçırma” mekaniğinin kaldırılması dışında loot box sisteminde herhangi bir değişiklik olmamış olsa da muhtemelen teknik olarak Fransa’nın isteklerini karşılıyor.

 

İlginizi çekebilir: CS:GO’nun Yeni Cache Haritası Tanıtıldı

Önceki içerikPUBG Europe League 5. Hafta
Sonraki içerikLogitech Streamlabs’i Satın Aldı!

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin