29 Ocak 2020’de Valve bir güncelleme yayınladı ve bu güncelleme ile birlikte Mirage,Dust 2 ve Train haritalarına ufak değişiklikler getirildi, oyunu güncel tutmak için yapılan bu gibi ufak değişiklikler sıradan oyuncuları pek fazla etkilemese de profesyonel sahnede oynanan oyunların metasını büyük ölçüde etkiliyor. Hltv bu konu hakkında profesyonel oyunculara ne düşündüklerini sormuş biz de sizler için bu röportajı derledik.

Mirage

En büyük değişiklik gelen harita Mirage. Mide bank eklendi ve top mid girişi genişletildi, B site apartman çıkışı değişti.

JonathanEliGE Jablonowski: CT tarafı için büyük bir negatif etkisi oldu.Hali hazırda rotasyonlarla uğraşmanın sıkıntılı olduğu ve bir kişi eksik kaldığımızda durumun iyice zorlaştığı bu haritada  üstüne üstlük bir de Window’a dikkat etmek gerekiyor. İsteyen Window’a ordan da Short’a atlayabiliyor ve bir oyuncunun sürekli bunu izlemesi gerek bu yüzden artık raunt sonlarına doğru ne yapacağımızı bilmiyorum çünkü bir oyuncunun sürekli buna dikkat etmesi gerekiyor.

Nikola NiKo Kovač: Değişiklikler ne kadar etkili olacak pek bir fikrim yok ama temelde çok fazla fark yaratacağını düşünmüyorum.

Dan apEX Madesclaire: Mide bank eklenmesi hiç hoşuma gitmedi, artık oyuncular daha çok bireysel oyuna yöneliyor yani takım oyununun gelişmesine bir katkısı yok. Mirage’ın CT tarafı hali hazırda zorken artık 3 kişi ile 4 tane farklı açıyı kontrol etmeniz gerekiyor ve ayrıca sürekli zamanlamaları ve diğer şeyleri hesaba katmak lazım.

Benjamin blameF Bremer: Raunt ortası ve sonu için büyük bir fark yaratacağı kesin fakat raunt başında pek bir işe yarayacağını sanmıyorum. 2v2 veya clutch durumlarında artık sürekli arkanıza bakmanız gerekecek.

Vincent Brehze Cayonte: Mirage değişiklikleri hakkındaki tek şikayetim bank sanırım, Window’a öylece zıplayabiliyor olmak biraz saçma geliyor. Haritanın en önemli alanlarından birisi ve buranın kontrolünü bu kadar kolay alabilmek insanı sinir ediyor.

Kenny kennyS Schrub: Yeni eklenen bank hoşuma gitti, Window’a kendi başına zıplayabilmek güzel bu sayede bir çok fırsat yaratabiliyorsun, belki biraz fazla, zamanla öğreneceğiz.

Dust2

Üst tünelin üzerindeki alanın açılması ile birlikte artık tünelden B’ye bomba atılabiliyor.

Jonathan EliGE Jablonowski: En ilginç değişiklerden birisi bu olabilir çünkü Dust2 CT oyuncularının bir çoğu B Site oynamanın ne kadar zor olduğunu biliyor. Özellikle B execute yapıldığı zaman kör olmamak çok zor. Şimdi bir yandan da tünelden flash bombaları gelecek, hem bununla uğraşmak hem de long kontrolü almak ile nasıl başa çıkacağımızı bilmiyorum.

Nikola NiKo Kovač: CT olarak B execute durdurmanın bir yolunu bulmamız gerekiyor, en büyük değişiklerden birisi bu.

Dan apEX Madesclaire: Dürüst olmak gerekirse flash bombası dışında bir etkisi olacağını sanmıyorum, smokelar o kadar da etkili değil. Saldırırken T’lere yardımcı olacağı kadar retake kısmında CT’lere de yardımı olacak, bu yüzden bu değişikliğin yapılmasına memnun oldum.

Benjamin blameF Bremer: Bundan sonra CT’ler daha çok B’de iki oyuncu bırakmak zorunda kalacak.Eskiden Dust2 oyunu neredeyse tamamen Long üzerine kuruluydu, artık öyle değil. Smokelar meta değiştirecek kadar büyük etkili değil fakat artık Site ve havuz tarafında oynamak yerine, özellikle raunt başında, tünele yakın oynamak gerekiyor bu sayede kör olma ihtimalimiz azalıyor.

Vincent Brehze Cayonte: B oyuncuları için biraz kötü bir durum, bizim B oyuncumuz Ethan bu durumdan nefret ettiğini söylüyor, zamanla ne olacağını göreceğiz.

Joakim jkaem Myrbostad: Artık B oynamıyorum, takım olarakta test etmedik bu yüzden pek bir fikrim yok fakat daha önce de B tutmak yeterince zordu, bence aptalca bir hareket.

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin