Dün ortaya çıkan haberlere göre Cooler Master, Intel’in yüksek TDP yongalarının performansını artırmak için yeni termo-elektrik soğutma (TEC-Thermo-electric cooling) çözümleri üzerinde çalıştığını duyurdu. Piyasaya sürülecek soğutucunun adı ise; MasterLiquid ML360 Sub-Zero. Bu model piyasaya yeni sunulan EKWB şirketinin geliştirmiş olduğu EK-QuantumX Delta TEC ile yarışacak.

EK-QuantumX Delta TEC Soğutucu

 

MasterLiquid ML360 Sub-Zero, hepsi bir arada sıvı soğutucu formunda geliyor ve CPU bloğu, TEC ünitesinin iki tarafında bir sıcaklık farkı oluşturmak için aynı termo-elektrik teknolojisini kullanıyor. Yani Intel Cryo Teknolojisini kullanarak sıvıya ısı pompalıyor.

MasterLiquid ML360 Sub-Zero Powered by Intel Cryo Cooling Technology

Bunun yararı, soğuk plakanın ortamın altındaki sıcaklıklara ulaşabilmesi ve böylece CPU’yu daha yüksek saatlerde çalıştırabilir ve bundan daha fazla performans elde edebilirsiniz.

Ancak, sıcaklık sıfırın altına indiğinde, yoğunlaşma oluşacağından dolayı; Cooler Master‘ın ünitesi, yoğunlaşma sorununu yönetmek için Intel’in yazılım ve donanım kombinasyonunu kullanıyor. Soğutucunun kendisi, bu küçük yoğunlaşmanın oluşmasını önlemek için bir yoğunlaşma bariyerine sahip. Bu sayede TEC-ünitesinin çipi soğutucunun yalnızca belirli bir sıcaklığa kadar soğutmasını sağlıyor. Bu, sisteminiz boştayken daha az güç tüketeceği, daha az soğuyacağı ve yonganın gerektiği kadar soğumasını sağlayarak yoğunlaşmanın bir sorun haline gelmesini önlüyor. Yine bu sorunu daha iyi yönetmek için soğutucu ünitesinde nem sensörleri de bulunuyor.

Cooler Master MasterLiquid ML360 Sub-Zero

Cooler Master MasterLiquid ML360 Sub-Zero  yalnızca Intel 10. Nesil ve 11. Nesil Rocket Lake CPU‘ları ile uyumlu olacak şekilde ayarlanmış durumda. AMD’nin yongaları desteklenmiyor, ancak zaten AMD yongaları bu tür bir soğutma çözümünü gerektirecek kadar sıcak çalışmıyor.

Kasım ayından itibaren  350 $ civarında bir fiyat ile satılması bekleniyor. Ancak bunu satın almayı düşünüyorsanız, elektrik faturanız üzerindeki etkiyi de hesaba katmanız lazım. Zira soğutucunun normal elektrik tüketimi 200W, hız aşırtma yani overclock tüketimi ise 250W‘ı buluyor.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Xbox Series X’in Sigara Videosu Çok Konuşuldu

 

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin