ASUS Tinker Edge T yapay zeka uygulamaları için geliştirilen bu tek kartlı bilgisayar Google Edge TPU ve ARM işlemciyle donatıldı. Gelişmiş güç tasarımına sahip ürün kolay sistem kurulumu için çeşitli araçlara da sahip.

ÖNEMLİ NOKTALAR

  • Yapay zeka hızlandırıcı: Teknoloji harikası nöral ağları yüksek hız ve düşük güç sarfiyatıyla çalıştırmak için özel olarak tasarlandı.
  • Geliştiriciler için daha fazla bağlantı seçeneği: Zengin giriş/çıkış arayüzü, tam boy HDMI bağlantı noktası ve programlanabilir LED’ler içeriyor.
  • Birden fazla platformda kullanılabilen araçlar: Nöral ağ araçları makine öğrenimi modellerinden kolayca yararlanma imkanı veriyor, işletim sistemi kurma aracı da hızlı ve kolay kurulum sağlıyor.
  • Özenle seçilen özellikler: Hem ilk defa sistem kuranlara ve hem de bu alanda tecrübeli olanlara üst düzey bir deneyim yaşatıyor.

İlginizi Çekebilir: Intel i9-10990XE 22 Çekirdekli İşlemcisini Hazırlıyor!

ASUS, yapay zeka uygulamaları için özel olarak tasarlanan Tinker Edge T adlı tek kartlı bilgisayar (SBC) modelini duyurdu. Üründe yer alan Google Edge TPU makine öğrenimi hızlandırıcısı, işlem verimliliğini hızlandırıyor, güç talebini azaltıyor ve bağlantılı cihazlar ve akıllı uygulamalar geliştirmeyi kolaylaştırıyor. Bu dahili makine öğrenimi hızlandırıcısıyla birlikte Tinker Edge T, her işlem biriminde yalnızca 0,5 watt güç harcayarak saniyede dört tera-işlem (TOPS) gerçekleştirebiliyor. TensorFlow Lite modelleri için de uygun olan cihaz, sık kullanılan makine öğrenimi modellerini derleyip çalıştırmayı da kolaylaştırıyor.

NXP i.MX 8M işlemci

Dört çekirdekli ARM tabanlı güçlü ve modern NXP i.MX 8M işlemci sayesinde Tinker Edge T grafik, makine görüşü, video, ses, konuşma ve güvenlik uygulamaları için sağlam bir çözüm sunuyor. Tinker Edge T’de yer alan 4. nesil düşük güç tüketimli DDR DRAM teknolojisine sahip 1 GB LPDDR4 çift kanal bellek, gelişmiş sistem performansı ve verimliliği için daha yüksek hız ve daha da düşük güç tüketimi sağlıyor. Tinker Edge T’de ayrıca dahili 8 GB eMMC bellek SD 3.0 arayüzü yer alıyor. Bu arayüz işletim sistemleri, uygulamalar ve depolama için daha yüksek okuma ve yazma hızları sunuyor.

Gelişmiş güç tasarımı

Çoğu SBC anakartı yalnızca 15 watt (5V 3A) güç tasarımına sahiptir. Bu da birden fazla cihaz bağlandığında sistemlerin ve cihazların kararsız çalışmasına neden olur. Bazı SBC’ler ise giriş çıkışların performansını azaltan güç tasarımlarına sahiptir. Tinker Edge T’nin özel güç tasarımı, DC güç kaynağıyla birlikte toplam 45 watt güç sağlayabiliyor. Böylece, birden fazla cihaz bağlandığında bile sistemin kararlı çalışması sağlanıyor ve giriş çıkışlardan tam performans elde ediliyor. Ayrıca, sağlanan akım ve voltajda büyük değişimler olduğunda otomatik devreye giren özel güç koruma tasarımı da kartı ve bağlı tüm cihazları etkili bir şekilde koruyor.

Geliştiriciler için daha fazla bağlantı seçeneği

Tinker Edge T zengin bir giriş çıkış arayüzüne sahip. Monitörler ve dokunmatik ekranlar için bir adet MIPI-DSI bağlantısı; derinlik ölçümü, akıllı otomatlardaki QR kodlu ödeme sistemleri ve etkileşimli reklamlar gibi uygulamalarda bilgisayar görüşünü kullanmaya yönelik kameralar için iki adet MIPI-CSI bağlantısı yer alıyor.

Geliştiricilere yönelik bir tasarıma sahip olan Tinker Edge T, bu alana ilk kez ilgi gösterenler ve deneyimli kişilere üst düzey bir deneyim yaşatmak için dikkatlice düşünülmüş özelliklerle donatıldı. Örneğin geliştiriciler programlanabilir LED’lerle sistem bildirimleri ve durum göstergeleri yapabiliyor. Renk kodlu GPIO başlığı ise ilgili pim başlıklarının kolayca tanınmasını sağlıyor.

Tinker Edge T’de tam boy HDMI bağlantı noktası, USB Type-A, USB Type-C, gigabit LAN ve internet bağlantısı için entegre WiFi ve Bluetooth yer alıyor.

Birden fazla platformda kullanılabilen araçlar

ASUS kullanıcılara, Tinker Edge T’ye makine öğrenimi modellerini kolayca kurmalarını sağlayan güçlü bir API ve SDK sunuyor. Böylece görüntü sınıflandırma ve nesne tespiti gibi uygulamalar geliştirilmesinin önü açılıyor. Tinker Edge T farklı platformlara uygun bir işletim sistemi yükleme aracıyla[1] geliyor. Bu araç kullanıcılara, işletim sistemini SD kartlara ve USB sürücülere yükleme imkanı vererek sistemi hızla kullanmaya başlama fırsatı sunuyor.

 

TEKNİK ÖZELLİKLER[2]
SoC NXP i.MX 8M
CPU Dört çekirdekli Arm® Cortex®-A53 @ 1.5GHz, Coretex-M4
GPU GC7000 Lite
NN işlemci Google Edge TPU makine öğrenimi hızlandırıcı eş işlemci
Bellek LPDDR4 1GB
Depolama 8GB eMMC

1 x Micro SD (TF) kart yuvası (çek ve ittir)

Ekran CEC donanımlara hazır 1 adet HDMI

1 x 22 pim MIPI DSI (4 hat)

USB 2 x USB3.2 Gen1 Type-A bağlantı noktası

1 x USB3.2 Gen1 Type-C OTG bağlantı noktası

Kamera arayüzü 2 x 24 pim MIPI CSI-2 (4 hat)
İnternet RTL8211F-CG Gbit LAN

802.11 a/b/g/n/ac ve Bluetooth 4.2 (2T2R)

Dahili giriş çıkışlar 1 x 40 pim başlıkta şunlar bulunur:

– 28’e adede varan GPIO pimi

– 1’e adede varan SPI veri yolu

– 2’e adede varan I2C veri yolu

– 2’e adede varan UART

– 3’e adede varan PWM

– 1’e adede varan PCM/I2S

– 2 x 5V güç pimi

– 2 x 3,3V güç pimi

– 8 x toprak pimi

1 x Ön yükleme modu anahtarı

1 x 2 pim yeniden başlatma başlığı

1 x 2 pim DC fan başlığı

Güç gereksinimleri 12-19V DC girişi
Çalışma sıcaklığı 0~50℃
Saklama sıcaklığı -40~85℃
Bağıl nem %0~%85
İşletim sistemi desteği Mendel
Biçim ve boyut 85 x 56 mm

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin