Yeni nesil ekran kartları ile beraber karşılaştırma yapıyoruz.

Herkese merhaba arkadaşlar yeni nesil Nvidia tarafından sonra AMD ekran kartları da piyasadaki yerlerini almaya başlayacak. AMD’nin yapmış olduğu sürpriz ile beraber kartlarda karşılaştırma ve kıyaslama yapabilir duruma geldik. Şimdi kartlar ile alakalı yorumlarımı ve karşılaştırmaları yapalım.

NVIDIA cephesinin ilk etapta hepimiz elinin daha güçlü olduğunu düşündük, sebebi ise RTX 3070 gibi bir kart ile 2080TI gibi bir kartın gücünü yakalamıştı. Fakat bu gün görüyoruz ki Radeon tarafı 6800 gibi bir kart ile aynı gücü yakalayabilmektedir. Yorumlarımızı bu yönde yapıyor olacağız.

Performans Karşılaştırmaları.

Test sonuçları ile alakalı görseller gerçekten dudak uçuklatır cinsten. Şimdi aşağıdaki fotoğraf ile de ürünlerin Resident evil 3 Remake oyununda vermiş olduğu Fiyat/FPS karşılaştırmasını yapıyor olacağız.

 

Görüldüğü üzere 6800XT ve 6800 ciddi anlamda F/P ürünleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlar ile beraber yapılan test sonuçlarında görmekteyiz ki 3070 ekran kartı bu kıyasa dahil edilmemiş ancak genel test sonuçlarına bakıldığında 6800 ün hemen altında veya üstünde olacak gibi görünüyor. Beraber bir de ürünlerin bize sunmuş olduğu yazılım desteklerine bakalım. Bu şekilde karar veriyor olmak daha kolay olacaktır.

NVIDIA tarafı.

  • Nvidia Reflex
  • NVIDIA Broadcast
NVIDIA Reflex:

Artık hepimizin aşina olduğu bir teknoloji olan NVDIA Reflex teknolojisi kabaca Mouse’dan gelen tepkileri daha hızlı bir biçimde monitörümüze yansıtmayı hedefleyen bir teknolojidir.

NVIDIA BROADCAST:

Sesteki gürültüyü giderme, sanal arka plan efektleri ve web kamerası görüntüsünü otomatik çerçeveleme gibi RTX hızlandırmalı yapay zeka efektleriyle mikrofonların ve web kameralarının kalitesini artıran evrensel bir eklenti olan NVIDIA Broadcast ile evlerini bir yayın stüdyosuna dönüştürüyor.

Bunlar ile beraber NVDIA 3090 tarafında 8K çözünürlük ile oyun deneyimlenebilmektedir. Şahsi düşüncemi soracak olursanız, maalesef bebek bir teknolojinin harikası olan bu 8K çözünürlükte stabil bir oyun deneyimini yakalayamayacağımız yönünde. Bunlar ile beraber sadece ekran kartına verilen ücretler de yetmiyor maalesef. Bir monitörü de işin içine dahil etmek durumunda kalıyoruz. Nvidia tarafında en dişe dokunur almaya değer yazılımsal desteği BROADCAST olarak düşünüyorum. Gerçekten gürültü engelleme ve kamera ile yaptıkları göz doldurur cinsten.

AMD Tarafı.

  • Gerçek zamanlı RTX teknolojisi
  • İnfinity Cache: Tampon bellek teknolojisi
  • Smart Memory Access.
  • Rage Mode
Gerçek Zamanlı RTX Teknolojisi.

Bunu çok uzun yıllardır teknolojisi dünyasında görmekteyiz ancak Nvidia tarafı RTX adı vermiş olduğu bu teknolojiyi kendisi bulmadı bu nedenle artık AMD tarafında da bu yeniliği görebilmekteyiz.

İnfinity Cache: Tampon Bellek Teknolojisi.

AMD bu teknoloji ile beraber GDDR6 belleklerden daha hızlı bir veri transferi yapmayı hedeflemekte. Saf kas gücünün yeterli olmadığını gören AMD tarafının bu teknolojisi ile beraber CPU’lar daha verimli olarak çalışabiliyor olacaktır.

Smart Memory Access.

Bu teknolojimizde AMD bir ekosistem kurmayı planlıyor. X570 ve 5000 serisi işlemcileri beraber kullandığınız taktirde daha yüksek verimlilikte bir oyun deneyimi yaşayacaksınız, çünkü bu ekosistem diğerlerine göre birbirleri ile daha hızlı haberleşmektedir.

Rage Mode.

Tek buton ile hız aşırtma yapma fikri çık aklımdan derken AMD tarafından bu yenilik de geldi. AMD’nin kendi yazılımı üzerinden farklı senaryolar için hazırlanmış hız aşırtma (OC) butonu bulunmaktadır.

Sonuç.

Genel olarak toparlayacak olursak fiyat ve performans anlamında AMD tarafında da Nvidia tarafında da ciddi oranda bir artış gözlemlemekteyiz. Geçtiğimiz senenin üzerine koyarak gidilmekte ve bu da rekabet olarak yansımakta, rekabet ise sadece bize fiyat ve performans olarak geri dönüyor, yüzümüzü güldürüyor. Tam olarak son cümlelerimi söylemeden önce henüz alt ve orta segment kartların duyurulmadığını tekrar eklemek isterim.

Sizler hangi kart ile daha mutlu olacağınızı lütfen yorumlarda belirtiniz uzun uzun yorumlar üzerinden konuşuyor olacağız.

AMD tarafı ile alakalı detaylara buradan

Nvidia tarafı ile alakalı detaylara da buradan ulaşabilirisiniz.

İlginizi çekebilir; Monitör Overclock (OC) Rehberi.

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin