The Witcher 3’ün yapımcısı ve halihazırda Cyberpunk2077’yi geliştiren Polonya’lı şirket CD Projekt, dev video oyun geliştiricisi Ubisoft’u geride bırakarak Avrupa’nın en büyük video oyun şirketi konumuna yerleşti.

Cyberpunk2077’nin çıkmasıyla beraber Ubisoft’un geride kalacağı öngörülüyordu

Avrupa’nın en değerli video oyun şirketi Fransa merkezli Ubisoft’du, ta ki bu hafta başına kadar. Ancak CD Projekt ipleri eline aldı ve Ubisoft’u geride bırakarak Avrupa’nın en büyük video oyun şirketi konumuna yerleşti. Witcher serisinin geliştiricisi ve şuan son rötuşları yapılan Cyberpunk2077 yapımının geliştiricisi CD Projekt, bir çok insan tarafından Cyberpunk2077 ile en değerli şirket konumuna geleceği öngörülüyordu. Fakat firma daha oyunu çıkarmadan en değerli şirket olmayı başardı.

Ubisoft koltuğu devretti

İçinde bulunduğumuz tarih itibari ile Polonyalı şirket CD Projekt Red’in piyasa değeri 8,01 milyar euro ve bu rakam onları Avrupa’nın en büyüğü yapıyor. Fransız video oyun şirketi Ubisoft’un piyasa değeri ise 7,82 milyar euro.

Az ama öz yapım

CD Projekt şirketi, her yıl oyun çıkarmayı hedefleyen bir şirket konumunda değil. Kaliteli, başyapıt olabilecek seviyeyi ulaştırdıktan sonra piyasaya sunan bir şirket. Son olarak da büyük bir yapım olarak 2015 yılında Witcher 3’ü piyasaya çıkarmışlardı. 5 yılın ardından yeni oyunları Cyberpunk 2077 için geri sayımdalar.

Cyberpunk 2077 ile Assassin’s Creed: Valhalla önümüzdeki sonbaharda çıkış yapacaklar. Ubisoft’un yapımı Valhalla’nın çıkışı Ekim ayı içerisinde planlanırken Cyberpunk 2077 17 Eylül tarihinde PlayStation 4, Stadia, Xbox One, Xbox Series X ve PC için çıkış yapacak. Bakalım Valhalla rakibi dört gözle beklenen Cyberpunk 2077 karşısında nasıl bir istatistik sahibi olacak.

Cyberpunk2077’nin E3 2019’da ki sinematik tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Cyberpunk 2077 — Official E3 2019 Cinematic Trailer

1 Yorum

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin