Termal macun nedir? Nasıl sürülür? Nasıl yayılır?

Bugünkü videomuzda bu üç sorunun cevabını olabildiğince en doğru şekilde sizlere vermeye çalıştık. Doğru olan yöntemi uygulayarak bilgisayarınızın termal macun yenileme işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

TERMAL MACUN NEDİR? EN İYİ TERMAL MACUN SÜRME YÖNTEMİ

Termal Macun Nedir?

Termal macun, işlemci ile soğutucu arasında madde yapısı nedeni ile oluşan hava boşluklarını doldurmaya yarayan, ayrıca ısı iletkenliği de bulunan sıvı maddedir. Termal macun, soğutucu ile işlemci arasına uygulanarak bu ikisi arasındaki ısı transferini sağlar.

Termal Macun Nasıl Sürülür?

Videomuzda gösterdiğimiz gibi termal macun bir çok farklı şekilde sürülebilir. Ancak en doğru yöntem bir spatula veya düz bir parça yardımı ile işlemcinin üzerine ince katman halinde yayarak sürülmesidir.

İlginizi Çekebilir: MONSTER PUSAT PRO BLUETOOTH GAMEPAD Detaylı İnceleme

Termal Macun Sürerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Termal macun sürerken en çok dikkat etmeniz gereken durum, soğutucu tabanının tamamının termal macun ile temas etmiş olmasıdır. İşlemci yüzeyine tam oturan bir soğutucuya sahipseniz eğer, termal macunun işlemci yüzeyini tam kaplaması size çok iyi bir soğutma performansı sağlar.

Termal Macun Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Termal macun alırken iletken olmayan(non conductive) macun almaya dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde macun bir bileşen ile temas ettiğinde ve o parçaya elektrik iletildiğinde kısa devreye sebep olabilir. Ayrıca 5 (W/m-K) değerinin altında termal macun almamalısınız. 5 W/m-K değeri 2021 yılı içerisindeki çoğu işlemci için yeterli seviyede soğutma performansı sağlayacaktır.

Termal Macun Önerileri

Cooler Master IC Essential E1 Termal Macun

CORSAIR XTM50

NOCTUA NT-H1

Cooler Master MasterGel Pro

Cooler Master MasterGel Maker Nano Elmas Partiküllü

Yukarıda sizlere önerebileceğimiz bazı termal macun modellerini belirttik. Bu ürünleri herhangi bir kalite sıralamasına sokmadık ancak şunu belirtmek isteriz ki; IC Essential E1, giriş ve orta seviyesi işlemciler için gayet iyi bir termal macundur. Oyun odaklı orta seviye işlemcilerde veya laptopların termal macun yenileme işlemlerinde kullanabilirsiniz. Corsair XTM50, Noctua NT-H1 ve MasterGel Pro orta ve üst seviye işlemciler için ideal termal macun çözümü sunuyor diyebiliriz. Özellikle sıvı soğutucu kullanıyorsanız, ısı iletiminin iyi olması için iyi bir de termal macuna ihtiyacınız var. MasterGel Maker Nano ise içerisindeki Nano Elmas partiküller sayesinde üst seviye bir soğutma performansı sunar. Kendi bilgisayarımda iki senedir kullanmış olduğum bu modelden ve sıcaklık değerlerinden oldukça memnun kaldım diyebilirim. Şiddetle önerdiğimi de eklemek isterim.

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin