Bizimle bağlantı kur

Mobil

Steam Chat Mobil Uygulaması Yayınlandı

Geçtiğimiz yıl, Valve’ın Discord ile yarışmak ve yeniliklerden geri kalmamak amacıyla yaptığı düşünülen masaüstü Steam sürümünde ve tarayıcı üzerinden çalışan yenilenmiş Steam Chat, uzun bir bekleyişin ardından mobil uygulama olarak Google Play Store‘a ve Apple’ın App Store‘una geldi!

Valve tarafından önceden haberi verilmiş olan yeni Steam Chat uygulaması, klasik Steam uygulamasındaki hataları çözmenin yanında yeni Steam Chat özelliklerinin de önemli bir kısmını barındırıyor.

Yeni Steam Chat Uygulamasının Sunduğu Özellikler

  • Masaüstü sürümünde olduğu gibi favori arkadaş listesi.
  • Zengin Sohbet: Video bağlantısını göndererek uygulama içerisinde görme, GIF gönderme ve Steam ifadeleri kullanımı gibi güncel mesajlaşma uygulamalarında alışık olduğumuz pek çok özelliği içeriyor.
  • Davet Bağlantıları: Oluşturduğunuz bağlantıları SMS veya Eposta ile uygulama üzerinden göndererek arkadaşlık daveti gönderebilirsiniz.
  • Özelleştirilebilir Bildirimler: Tıpkı Whatsapp gibi mobil mesajlaşma uygulamalarında olduğu gibi bir mesaj geldiğinde eğer ayarlardan bu özelliği kapatmadıysanız bildirim alabileceksiniz.
  • Grup Sohbetleri: Masaüstü uygulamasındaki grup sohbeti mobil uygulamada da aşağıda yer alan menü üzerinden erişilebiliyor ve masaüstünde olduğu gibi kanallar arasında geçiş yapılabiliyor. Şimdilik sadece sesli konuşma özelliği yer almıyor.

Bunların yanı sıra, önümüzdeki güncellemelerle sesli konuşma özelliğinin de uygulamaya ekleneceği belirtiliyor.

Klasik Steam uygulamasının güncellenmesi yerine yeni bir uygulama yapılmış olmasının birden fazla sebebi var gibi gözüküyor. Öncelikle Steam Chat mobil uygulaması, Steam Chat’in kırpılmış bir sürümü olarak gelmedi. Steam Chat mobil uygulamasında, masaüstü sürümünde yapabildiğiniz hemen hemen her şeyi yapabiliyorsunuz. Eksik olan özellikler de önümüzdeki güncellemelerle tamamlanacak gibi gözüküyor. Bu nedenle uygulama cihazda 100MB’ın üzerinde yer kaplıyor ve iyi performans verebilmek için ortalama bir işlemci gücüne ihtiyaç duyuyor. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda, Steam uygulamasını sadece Steam Guard ve basit Steam özellikleri için güncel olmayan giriş seviyesi cihazında kullanan biri, iki uygulamanın birleştirilseydi performans sorunu yaşayabilirdi. Ayrıca Steam uygulamasının destek verdiği Android ve iOS sürüm sayısı da azaltabilirdi.

Bunların yanında, Steam Chat mobil uygulaması, klasik Steam uygulamasına göre çok daha güncel bir arayüze sahip ve seçenek sayısını artırabilmek ve tüm özelliklere yer verebilmek için uygulama ekranındaki pek çok alanı kullanıyor. Steam uygulamasıyla bir uyum içerisinde olması için çok daha fazla geliştirme gerekirdi ve bu da uygulamanın geliştirme sürecini oldukça uzatırdı.

Yine de, en azından Steam mobil uygulamalara gereken önemi gösterirse, önümüzdeki yıllarda bu iki uygulamanın birleştiğini görmemiz mümkün gibi gözüküyor.

 

 

 

 

İndirme Bağlantıları

Google Play Store: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.valvesoftware.android.steam.friendsui

App Store: https://itunes.apple.com/app/steam-chat/id1434890245

Bizi Takip Edin
Facebook ● Instagram ● Twitter ●  Twitch ● Steam Grubumuz
Discord Sunucumuz ● Kaydol

basede gamer

Yorum Yap

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Mobil