Bizimle bağlantı kur

Donanım

Cooler Master i71C RGB İncelemesi

Üretmiş olduğu soğutucular ile işlemcilerimizi soğutan Cooler Master’ın yeni ürünü olan ve sadece Intel işlemciler ile uyumlu fiyat performans ürünü Cooler Master i71C RGB işlemci soğutucu modelini sizler için inceledik.

Youtube kanalımızda ki videoyu izleyip geldiyseniz yazıyı okumaya devam edebilirsiniz. Hepimizin bildiği gibi Intel, senelerden beri aynı stok soğutucu modelini kullanmaktan bıkmadı. Bu konuya AMD iyi bir çözüm getirirken, Intel hala geri kalmaya devam ediyor. Tabii Intel kullanıcıları da her zaman olduğu gibi ek soğutucu alma ihtiyacı hissediyor. Bu yazımızda alt ve orta seviye Intel işlemcileriniz için güzel bir çözüm olan i71C’yi inceliyoruz. i71C fiyatına nazaran göstermiş olduğu performans ile dikkatleri üzerine çekiyor.

 

İşlemci ile Doğrudan Temas Eden Bakır Boru Bloğu:

Soğutucunun ortasında bulunan bakır boru direkt işlemci ile temas ediyor. Bakır boru soğutma için en iyi materyal konumunda. İşlemciye direkt temas etmesi ayrıca performansı arttırıyor.

 

 

 

Yüksek RPM Değerli 120mm Fan:

Bakır borudan gelen ısıyı soğutmak için soğutucumuz 120mm fan ile güçlendirilmiş. Bu fan en düşül 650RPM en yüksek 1800RPM’de çalışabiliyor. İşlemci soğutucunun alt kısmında bulunan alüminyum ve bakır boruya doğru dönük olan fanımız, havayı direkt olarak buraya iletiyor ve işlemcimiz soğutuluyor.

 

RGB Aydınlatma, RGB kontrolcü ve Senkronizasyon:

Günümüzün trendi RGB aydınlatma i71C soğutucuda da mevcut. Çoğu kişi artık RGB’den bıkmış olsa da her zaman bu ışıkları kapatileceğimizi unutmamak gerekir. Fazladan özellik her zaman daha iyidir diye düşünüyorum. Çoğu anakartta ve eski anakartlarda RGB bağlantısı olmadığını göz önünde bulundurursak, i71C’nin içinden dahili RGB kontrolcü çıkması güzel bir artı. RGB uyumlu anakartınız mevcut ise bu kontrolcüyü kullanmayıp ASUS, MSI, Gigabyte, Asrock anakartların RGB bağlantıları ile senkronize edebiliyorsunuz. Fanın yatay konumda olduğunu düşünürsek, i71c’nin aydınlatması bilgisayar kasanızda gerçekten şık bir görüntü oluşturuyor.

Performans İncelemesi:

Cooler Master i71c RGB soğutuyucu rakibi olan Intel stok soğutucu ile test ettik. Kule tipi soğutucularla test etmememizin nedeni rakip olmamaları. Kule tipi soğutucularda bakır borular daha fazla ve uzun olduğu için daha iyi performans gösteriyor. Ayrıca Cooler Master i71c giriş ve orta seviye işlemcileri hedef alan bir soğutucu. Fiyat olarak baktığımızda da Intel stok soğutuculardan kurtulmak isteyen kullanıcılar için birebir bir ürün olduğu için Intel stok soğutucuya karşı test ettik.

İki işlemci soğutucuyu da Intel i7 6700 model işlemci ile test ettik ve yarın saat boyunca stres testinde bıraktık. İki işlemci soğutucuda da aynı termal macunu kullandık ve kasa fan hızlarını aynı değerlerde test ettik. Sonuçlarda i71C’nin iyi sonuçlar verdiğini çok rahat söyleyebiliriz. Intel stok soğutucu ile işlemcimiz maksimum 88 dereceleri görürken, i71C’de maksimum 66 dereceyi gördük.

cooler master i71c test intel stok soğutucu

 

İlginizi Çekebilir: Cooler Master SK621 Kablosuz Mekanik Klavye Modelini Duyurdu

Sonuç:

129-149 TL civarında satılan Cooler Master i71C RGB eski Intel işlemci soğutucusunu değiştirmek isteyenler için ideal olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Tam bir fiyat performans ürünü. Soğutucu CS:GO, PUBG, Battlefield 5 gibi oyunlarda işini gayet iyi yapıyor. Sizi uzun süre mutlu edebilir veya daha üst bir soğutucuya geçene kadar idare edebilir.

Cooler Master i71C

129-149 TL
8.2

Tasarım

7.0/10

Fiyat

9.0/10

Performans

7.0/10

Dayanıklılık

8.0/10

Fiyat/Performans

10.0/10

Artıları

  • Soğutma Performansı
  • RGB Aydınlatma
  • Fiyat/Performans
  • 120mm Fan

Eksileri

  • Fan RPM değeri daha yüksek olabilirdi.

Bizi Takip Edin
Facebook ● Instagram ● Twitter ●  Twitch ● Steam Grubumuz
Discord Sunucumuz ● Kaydol

5 Yorum

5 Comments

  1. Pingback: AORUS X570 Serisi Anakartlar Duyuruldu - Gamerbase

  2. Pingback: Beşiktaş Esports Kadın League of Legends Takımı WEL Şampiyonu Oldu! - Gamerbase

  3. Pingback: Uygun Fiyatlı Hazır Sistem İncelemeleri - Gamerbase

  4. Pingback: James Donkey JD512 m2 SSD İncelemesi - Gamerbase

  5. Pingback: Cooler Master CK350 Mekanik Klavye İncelemesi - Gamerbase

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Donanım