Las Vegas’da düzenlenen Ulusal Yayıncılar Derneği (NAB) Fuarı’nda sahne alan Sony, 5 metre yüksekliğe ve 20 metre genişliğe sahip yeni 16K çözünürlüğündeki MicroLED ekranını tanıttı. 

Yüksek çözünürlüklü televizyonlar uzun zamandır evlerimizin başköşesinde yer alıyor. 4K TV’ler henüz çok yaygınlaşmasa bile Samsung yakında 8K TV’sini satışa sunmaya hazırlanıyor. Ayrıca LG’de kendi 8K TV’lerini tanıtmıştı. Sony de rakiplerine karşı bir hamle yaparak bugün devasa boyutlardaki MicroLED televizyonunu tanıttı.

Son dönemde sinema ekranlarında modüler tasarım öne çıkmaya başladı. Samsung’un micro-LED panellerinden oluşan Cinema LED ekranına benzer bir şekilde Sony de Crystal LED adında sinema ekranını satışa sundu.

Sony Crystal LED özellikleri ve fiyatı

Cyrstal LED ekranı ilk etapta sinema gösterimlerine yönelik olarak tanıtılmıştı ancak Sony bu sistemin son kullanıcıya da sunulacağını açıkladı. Özel olarak eğitilen ve sertifikalandırılan mağazalar sistemin satışını yapacak. Elbette bu derece pahalı bir sistemi alabilecek kişi sayısı sınırlı olacak.

Sony’nin micro-LED panelleri 40cmx45cm ölçülerine sahip ve 360×360 piksel çözünürlük sunuyor. Ayrıca bu büyüleyici ekranın tam çözünürlüğü 15360×8640 piksel olarak açıklandı.Her piksel için 3 küçük LED ayrılmış. 1000 nit parlaklık değeri, 10-bit gri ton, sRGB yelpazesinin yüzde 140’ı ve 3D desteği ile paneller, OLED panellerden daha avantajlı.

Sony bu panellerde farklı konfigürasyonlar sunacak. Örneğin 18 modül ile Full HD panel, 72 modül ile 4K panel, 288 modül ile 8K panel ve 576 modül ile 16K panel elde edilebiliyor. Tüketiciler kendi ölçülerine göre konfigürasyon yapabilecekler.

Panellerin oldukça pahalı olduğunu dile getirmiştik. Tek bir modül 10 bin dolar fiyat etiketine sahip. 4K panel isterseniz 720 bin dolar masraf çıkıyor. 16K çözünürlük ise 5.8 milyon dolar ediyor.

Samsung, CES 2019’de ortaya çıkardığı The Wall adlı 4K MicroLED ekranı ile tüm katılımcıları etkilemeyi başarmıştı. Fakat The Wall’ın yalnızca 4K çözünürlüğe ve 219 inç boyuta sahip olduğunu düşünürsek Sony’nin 16K MicroLED ekranı ile gövde gösterisi gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz. Günümüzde 4K içerik bulmakta bile zorlandığımızı düşünürsek 16K çözünürlüğündeki bu ekranın uzun bir süre iş dünyası ile sınırlı kalacağını söyleyebiliriz.

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin