Son günlerde Smash Bros sahnesinden çok sayıda profesyonel oyuncu, toplulukları içinde cinsel saldırı ve pedofili olduğu iddialarıyla öne çıktı. Popüler turnuva Evo’nun kurucu ortağı da dahil olmak üzere birçok önemli kişi suçlandı.

Smash Bros. Topluluğunda Pedofili
Smash topluluğundan Troy “Puppeh” Wells, 24 yaşındayken 14 yaşında bir kişiyle cinsel ilişki yaşadığını iddia ettiği Cinnamon “Cinnpie” Dunson ile ilgili iddiayı ortaya koydu. Açıklamasında Cinnpie’ın ilişkiyi başlatan kişi olduğunu ve gerek duygusal gerek de cinsel yönden küçük kızı istismar ettiğini vurguladı.

Sonraki günlerde Cinnpie ile ilgili diğer hikayeler de ortaya çıktı ve yine topluluktan olan Glyphmoney de bir açıklama yaptı. “Sahnemizde istismarcılar var. Bazen, bu insanlar başarılı olacak ve daha sonra istismar ettikleri insanları susturmak için yeterince güç sahibi olacaklar. Sahnemizin böyle insanları kontrol altında tutmaya ihtiyacı var” dedi. Cinnpie ise henüz Puppeh’in veya Glyphmoney’nin açıklamalarına yanıt vermedi.

Daha Fazlası Var (Nairo ve Keitaro)

Smash Bros. topluluğunda pedofili suçlaması ortaya çıktıktan kısa bir süre sonra, başka bir iddia ise Zack “CaptainZack” Lauth ile cinsel ilişkiye giren Nairoby “Nairo” Quezada hakkında. CaptainZack’in ilişki sırasında küçük olduğu, Nairo ve erkek kardeşinin bu konuda sessiz kalması için Zack’e para ödediği iddia ediliyor. Nairo ise iddiaların ardından NRG ekibinden çıkarıldı ve Twitter’da NRG personeline teşekkür ettiği ve CaptainZack’ten özür dilediği bir açıklamayı yayınladı.

Richard “Keitaro” King de turnuvada Smash Doubles ortağı (2GG Hyrule Saga) olan 16 yaşındaki “Shiva” ile ilgili cinsel saldırı iddialarıyla karşı karşıya kaldı. Olaylar gerçekleştiğinde 29 yaşında olan Keitaro, Shiva’nın alkolün etkisi altındayken iki yıl önce bir ev partisinde bu saldırıyı yaptığını kabul etti. Keitaro bir özür mesajı yayınladı. Bir süre topluluğu ve profesyonel sahneyi terk etmeye karar verdiğini açıkladı.

D’Ron “D1” Maingrette
Smash Bros. yayıncısı D’Ron “D1” Maingrette da Kasım 2016’da bir partiden sonra Smash The Record’ta tecavüz ettiği iddia edilen “KTDominate” tarafından cinsel saldırı ile suçlandı. KTDominate’e göre sarhoştu ve ilaç etkisindeydi. Yani rıza gösteremedi.

D1, suçlamalara karşı Twitter’da yayınladığı bir bildiriyle, olayların gerçekleştiği geceye dair hiçbir şeyi hatırlamadığını söyledi. İfadesini ise bir özürle bitirdi. D1 şu anda bir Nintendo büyükelçisi olarak çalışıyor, ancak Nintendo tarafından henüz bir açıklama gelmedi.

Evo Online İptal Edildi
Bu iddialar ışığında, Bandai Namco ve Capcom gibi şirketlerle birlikte birçok profesyonel oyuncu turnuvadan çekildi. Turnuvanın arkasındaki organizasyon ise 4 Temmuz’da başlayacaktı. Ancak Cuellar ise bir açıklama yaparak, Evo Online’ı iptal etmeye karar verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Popüler FPS ve Açık Dünya Oyunlarındaki Easter Eggler

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin