REKLAMmonsters reloaded advertisement

Bu yılın başında Hindistan ve Çin arasında yaşanan gerginlik, hızla büyümeye devam ediyor. Şimdi ise bu gerginlikten PUBG Mobile oyuncuları da nasibini alacak gibi görünüyor.

29 Haziran’da Hindistan hükümeti TikTok, WeChat gibi 59 mobil uygulamayı ülkelerinde yasakladı. Bir ay sonra bunlara 45 uygulama daha eklendi . Hindistan ayrıca “ulusal güvenlik ve kullanıcı gizliliği” ihlallerine karşı kontrol edilecek 275 uygulamanın da bir yasaklama listesini hazırladı.

Mobil Oyunlar da Gözlem Altında

Economic Times’ın raporlarına göre, liste aynı zamanda birçok önemli mobil oyunun yanı sıra PUBG Mobile gibi ülkenin en çok oynanan oyununu da içeriyor. Çin’li teknoloji devi Tencent Games, PUBG mobil yeni sürümünü geliştirirken, oyunun neden inceleme altına alındığını anlayamadıklarını belirtti. İncelenen diğer mobil oyunlar ise Clash of Clans ve Clash Royale. Fin şirketi Supercell tarafından geliştirilen oyunları da, 2019 yılında Tencent Games satın aldı.

Oyunların inceleme listesinde olması, yasaklanacağı anlamına gelmiyor. Çünkü Hindistan hükümeti harekete geçip geçmeme konusunda kararını, uygulamaların ve PUBG oyuncuların durumuna göre verecek. Ancak yasaklar bir bir gerçekleşirse, Tencent Games dünyadaki en büyük geliştiricilerden biri olduğu için yasaklar dalgası başlatabilir.

Riot Games’in ana şirketi olan Tencent Games, ayrıca Call of Duty: Mobile’ı da geliştirdi. Bu aynı zamanda “Legends of Runeterra” ya da henüz piyasaya sürülmemiş “League of Legends: Wild Rift” için de yasaklama gelebileceğinin yankıları olabilir.

Hindistan, genel olarak PUBG Mobile ve mobil oyunlarda en büyük oyuncu kitlesine sahip ülkeler arasındadır. Jeopolitik gerginliklerin ortasında oyunların yasaklanmasının, ülke çapında yansımaları olabilir.

 Bilindiği üzere “Çin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ABD tarafından sıkıştırılıyor. Hindistan’ın böyle bir dönemde Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) başkanlığını devralması beklentisi, Tayvan’ın DSÖ üyeliğini tartışması da sınırdaki güç gösterisiyle ilgili. Birkaç olayın ya da aktörün arasında yaşanan gerilim, sınırda Çin-Hindistan şahsında çatışmaya dönüşmüş gibi gözüküyor.” (Kaynak Anadolu Ajansı)

İki ülke arasındaki siyasi gerginliğin, oyun camiasına da yansıması işlerin daha kötüye gidebileceğini ve yasakların uygulanabileceğini gösteriyor.

Görseller; PUBG Resmi Sitesi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: FaZe Clan, 50.000 Dolarlık VALORANT Turnuvası Düzenliyor

 

Önceki içerikStarCraft II 10 Yaşına Girdi!
Sonraki içerikRiot Games ”Black” Hakkında Açıklama Yaptı!

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin