Luis “peacemaker” Tadeu ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Gamerbase: Heroic takımı için birkaç ay aralıkla toplamda bir yılın üzerinde süreyle koçluk yaptınız. Yakın zamanda 7 aylık aralıksız koçluğun üzerine takımdan ayrıldınız. Bu ayrılığı sizden takım mı istedi yoksa bir sonraki soruda sizden yanıtlamanızı isteyeceğimiz farklı bir sebebi mi var 🙂

peacemaker: Haklısınız, ilk koçluk yaptığım sırada sağlık sorunları nedeniyle ara vermek zorunda kaldım, birkaç ay sonrasında ise benden geri dönmemi istediler.

Ayrılık hakkında şu anda fazla derine inemeyeceğim fakat evet, benim kararımdı. Zamanlama pek iyi değildi (Cologne’un hemen öncesi) ve tabii ki takıma daha uzun süre yardım etmek isterdim fakat Avrupa Birliğinde çalışmak için gerekli vize gibi farklı koşullar sebebiyle bu mümkün değildi.

Yine de takımla aramız oldukça iyi, oyuncuları gerçekten seviyorum ve kariyerlerinde hepsine iyi şanslar diliyorum!

Gamerbase: Bize gelecek için yaptığınız planlardan biraz bahsedebilir misiniz? Şu anda başka bir takımla iletişim halinde misiniz veya tekliflere açık mısınız? Espor sahnesinde olmaya devam edecek misiniz?

peacemaker: Gelecekte kesinlikle koçluğa devam etmek istiyorum, uzun süre koçluk yapmış olduğum tüm takımlar iyi sonuçlar elde etti ve kendilerini kayda değer şekilde geliştirdi, bu konuda kendilerini adadıkları ve bana inandıkları için oyunculara da hakkını vermek lazım. Sosyal medyada hakkımda çok fazla eleştiri görüyor olsam da, bu eleştiriler aslında beni biraz üzüyor çünkü insanlar kariyerimdeki büyük resmi görmek istemiyor, işimi tutkuyla yapıyorum ve kendimi tamamen koçluğa adadım. Bu da kendimi sürekli geliştirmemi ve elimden gelenin en iyisini yapmamı sağlıyor.

Şu anda 3 takım ile görüşmekteyim, bu konuda acele etmiyorum ama major’dan önce kararımı vermeye çalışacağım.

Gamerbase: friberg gibi efsanevi bir oyuncuya koçluk yaptınız. friberg nasıl birisi? Onun hakkında ne düşünüyorsunuz? Onun gibi başka efsanevi oyuncular (GeT_RiGhT ve Zeus) CS:GO oynamayı bırakacaklarını açıkladı. friberg mevcut performansıyla ne kadar daha profesyonel sahnede kalabilir?

peacemaker: Sadece friberg’e değil s1mple gibi başka efsanevi oyunculara da koçluk yaptım ve tabii ki onları daha iyi tanıyıp başarılarının arkasında neler olduğunu gördüğünüz zaman başarının nasıl mümkün olduğunu anlayabiliyorsunuz. Doğuştan yetenekli değiller, davranış, iş etiği ve adanmışlık da işin içerisinde.

friberg sahip olduğum en iyi takım arkadaşlarından biriydi, sahip olduğu iş etiği ve takımdaki herkese gösterdiği saygı genç yeteneklerde eksiğini gördüğümüz bir şey. Kendisi kesinlikle oyunda efsanevi bir yeri hakediyor, takımın kazancı için çok fazla şey feda etti ve rolünde (sadece istatistiklere ve kimin kill aldığına bakmayanlar için) oldukça istikrarlıydı.

Gamerbase: Counter-Strike, Counter-Strike: Source ve CS:GO oyunlarının üçünü de oynamış birisi olarak bizim için bu oyunlardaki espor ve turnuva ortamını kıyaslayabilir misiniz? Eski atmosferden özlediğiniz bir şey var mı?

peacemaker: CS 1.6 kesinlikle inanılmaz bir periyottu, o zamanlar çok sayıda oyuncu iyi şartlara veya yüksek maaşlara sahip değildi bu yüzden herkes zengin ve popüler olmak farketmeksizin elinden gelenin en iyisini yapıyordu. Rekabet seviyesi de şu anki kadar büyüktü ve WCG, ESWC veya CPL’de mücadele etmek gerçeğe dönüşen bir hayaldi. Bu yüzden herkes bu etkinliklerde yer almak için ne gerekiyorsa feda etmeye hazırı.

Diğer bir taraftan Source, 1.6’nın sahip olduğu popülerliğe hiçbir zaman ulaşamadı. Benim görüşümce oyun çok daha iyiydi ve şu anda bile CSGO ile oldukça fazla benzerlik görüyoruz. O zamanlar CGS gibi birkaç tane büyük etkinlik vardı fakat onlar bile 1.6 ile kıyaslanabilecek seviyede değilse. Ayrıca oyunu oynayabilmek için çok daha iyi bir bilgisayara ihtiyacınız vardı, belki de bu sebeplerden biriydi.

CSGO ise kesinlikle en iyi versiyon, sadece oyun değil ayrıca arkasındaki tüm ortam. Profesyonellik seviyesi, turnuva sayısı ve kalitesi ve iyi takımların sayısı. Bunu görmek gerçekten inanılmaz ve sürekli büyümeye ve daha rekabetçi olmaya devam ediyor gibi hissettiriyor. Şahsen ben oyundan oldukça tatmin oldum.

Gamerbase: Team Liquid ile birlikte ESL One Cologne 2016 Major’ın final aşamasında SK Gaming’e karşı kaybettiniz ve birinciliği kaçırdınız. Bu anıdan bize biraz bahsedebilir misiniz? Oyuncular bunun hakkında nasıl hissediyor?

peacemaker: Bizim için kesinlikle özel bir andı. Birlikte sadece 4 ay çalışmıştık ve benim koç ve oyun içi lider olarak sadece 2. maçımdı. Bunu başarabilecek kapasiteye sahip olduğumuzu biliyor olmamıza rağmen final aşamasına gelmiş olmamız Major için olan beklentilerimizin üstündeydi. Fakat o zamanki iş etiğimizi ve maçlara çalışma şeklimizi düşündüğümde o zamanlar kimsenin bizim kadar hazırlıklı olduğunu sanmıyorum. O zamanki SK farklı bir canavardı, sanırım hepimiz biraz gergindik ve finalde kesinlikle A oyunumuzu oynayamadık. Diğer bir yandan SK oldukça iyi bir zamandaydı ve tüm oyuncuları bireysel ve takım olarak performansının zirvesindeydi. Kazanmayı %100 hak ettiler.

Gamerbase: Brezilya’da, Amerika’da, Avrupa’da ve Çin’de birkaç CS:GO takımı için koçluk yaptınız. Bu ülkelerdeki veya kıtalardaki espor’un durumunu karşılaştırabilir misiniz?

peacemaker: Brazil and China are unfortunately not even close to the level I experienced in US and EU, things are getting better, but it really comes down to investment in those regions, not only having more tournaments but having more professional organizations, sponsors and opportunities in general. But I dont see anyone from those regions becoming top teams if they dont move away from their regions and get used to how CS is played internationally.

Maalesef Brezilya ve Çin’de tecrübe etmiş olduğum seviye Avrupa ve ABD’deki seviyeye uzaktan yakından yaklaşamaz. Biraz daha iyiye gidiyorlar fakat durum sadece daha fazla turnuva olması değil. Daha fazla profesyonel organizasyon, sponsor ve genel olarak fırsat olması noktasında iş yatırıma geliyor. Buralardan herhangi birinin kendi bölgesinden taşınıp CS’nin uluslararası olarak nasıl oynandığına alışmadıkça en iyi takımlara geldiğini göremiyorum.

Gamerbase: woxic, tarik, XANTARES, calyx ve gob b gibi Türk veya Türk asıllı oyuncular hakkında ne düşünüyorsunuz? woxic üst seviye performansıyla çok sayıda kişinin takdirini kazandı. Sizce woxic yakın zamanda KennyS veya guardian gibi en iyi AWP oyuncularından biri olabilir mi?

peacemaker: Türkiye çoktan çok sayıda yetenekli oyuncu çıkarttı. Bahsettikleriniz gerçekten iyi oyuncular, şahsen MAJ3R’ı da çok beğeniyorum.

Türkiye için gerçekten mutluyum ve umarım zamanla Türkiye’de daha fazla etkinlik görebiliriz çünkü Türkiye’yi ziyaret etmeyi çok seviyorum!

Woxic gerçekten tam bir canavar, oyun stiline karşı koymak gerçekten çok zor ve çok büyük bir potansiyeli var gibi gözüküyor. Eminim ki GuardiaN veya KennyS kadar iyi olabilir fakat şu anda daha çok ZyWoO ve s1mple’ın seviyesine yükselmeye çalışması gerekiyor xD

Gamerbase: Bir Brezilyalı olarak MIBR’in son zamanlardaki zayıf performansı hakkında ne düşünüyorsunuz? Eğer bir teklif gelse MIBR’e koçluk yapmak ister misiniz veya onlardan halihazırda bir teklif aldınız mı?

peacemaker:Bence kendilerini değiştirmeleri gerekiyor, geçmişte ne olduğunu tamamen unutarak omuzlarındaki tüm baskıdan kurtulup onlar için en iyi sonuç veren yolu, yaklaşımı bulmaları gerekiyor. LUCAS1’nin takıma gelişi bence pek çok açıdan kesinlikle yardımcı olacaktır, bunu zaman gösterecek.

Eğer bir teklif gelseydi bunu kesinlikle değerlendirmeye alırdım ve evet, YNK katılmadan önce konuşmalar vardı. Sonrasında zews geri geldi ve bence ondan tatmin oldular.

Gamerbase: Furia ve MIBR takımları Brezilyayı tüm dünyada temsil ediyor. Bize Brezilya’daki CS:GO ortamından biraz bahsedebilir misiniz? Ayrıca Furia oyuncularının imzalamış olduğu 5 yıllık kontrat hakkında ne düşünüyorsunuz?

peacemaker: 3 yıldır oradan uzaktayken Brezilya’daki CS ortamı hakkında bahsetmem benim için biraz zor, gördüğüm birkaç şey ve duyduklarım kadarıyla kesinlikle daha iyiye gidiyor, düzenli olarak yapılan büyük etkinlikler kesinlikle buna yardımcı oluyor.

Proje ne olursa olsun bence 5 yıllık bir adanmışlık genç oyuncular için olması gerekenden çok daha fazla. Tüm detayları bilmiyorum bu yüzden bu konu hakkında fazla konuşamam fakat şahsen ben çok satil bir durum, iyi bir maaş ve planlı zamlar vs. olmadıkça asla 5 yıllık bir sözleşme imzalamazdım. Umarım onlar için de böyle koşullar mevcuttur.

Gamerbase: CS, Source ve CS:GO’daki en iyi ve en kötü anılarınız neler? Tekrardan yaşamak istediğiniz bir şey var mı?

peacemaker: CSGO’daki favori anım Liquid olarak 2016 yılında major finaline gelebilmekti, üzücü olan ise bu aralar Heroic’den ayrılmış olmam. Takımla aramda inanılmaz bir bağ vardı ve onlarla çalışmayı kesinlikle özleyeceğim.

Gamerbase: Şu ana kadar koçluk yapmış olduğunuz oyunculardan bir takım oluşturmanızı istesek takımınıza hangi oyuncuları alırdınız?

peacemaker: Yapacağım takım şu olurdu: s1mple, EliGE, stavn, BnTeT, tarik

Oyun içi rolleri tespit etmekte iyi şanslar diliyorum, fakat oyun içi lider tarik veya EliGE olurdu.

Gamerbase: Bu röportajı kabul etmiş olduğunuz için teşekkürler! Eklemek istediğiniz herhangi bir şey var mı?

peacemaker: Bana bu fırsatı vermiş olduğunuz için ve aldığım tüm kibar ve destekleyici mesajlar için teşekkür ediyorum. Umarım bir gün Türkiye’ye bir etkinlik için gelebilirim!

Röportaj: Burak Kaya

Önceki içerikGlen Schofield Yeni Bir Oyun Stüdyosu İçin PUBG Corp’a Katıldı
Sonraki içerikG2, ZywOo’yu Hile Olduğunu Düşündüğü İçin Transfer Etmedi

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin