Dead by Daylight,  Behavior Studios tarafından geliştirilmiş olan, arkadaşlarınızla da oynayabileceğiniz çoklu oyunculu bir gerilim ve korku oyunudur. 2016 yılında Windows için Steam’de çıkmış olan oyunun seveni fazlasıyla da var. Hatta o kadar çok sevildi ki, oyun 2017’de konsola, 2019’da Nintendo Switch’e ve 2020 başında da mobile (Android, IOS) çıktı!

Dead by Daylight | Launch Trailer

 

Kimlerdir?

Geliştiricileri biraz tanıyacak olursak, Behavior Interactive (1992) Kanadalı video oyunu geliştiricileridir. Daha önce birçok macera oyunu geliştirmişlerdir. Birçok oyun çıkartmış ve geliştirmiş olmalarına rağmen en çok sevilen oyun tabii ki Dead by Daylight olmuştur. Geliştiriciler, ilk oyunu çıkarttılarında dağıtıcı olarak Starbreeze Stüdyolarını seçse de oyun rağbet gördüğünde yayınlama haklarını kendi üstlerine alıp anlaşmalarını sonlandırdılar.

Temel Olarak Oyunun Mantığı

Oyunu detaylıca konuşacağımız için öncelikle temel olarak yapı taşlarına ve oyunun aslında nasıl bir yapıya sahip olduğuna bir göz gezdirelim istiyorum.

Oyun çok oyunculu ya da eşli diyebiliriz. Oyunumuzda 4 tane sağ kalmaya çalışan kişi ve 1 tane katil var. Bunların 5’i de oyuncu. Yani oyunda katil  AI (bot) değil. İsterseniz katil ya da katilden kaçan ve sağ kalmaya çalışan bir kişiyi oynayabilirsiniz.

Oyunda yaklaşık 8 tane jeneratör var. Peki bu jeneratörler nedir? Bunları katilden kaçan 4 kişi tamir etmek zorunda. Ama sadece 5 jeneratör tamir etmeniz gerek. Ayrıca, jeneratörleri onarırken beceri atışı diye bir barımız var. Bu bar çok rastgele bir şekilde çıkıyor, bu atışı tamir ederken veyahut birini iyileştirirken (yaralarını sararken) kaçırırsanız, katil sizin nerede olduğunu anlık olarak görür. Tamir ederken katil sizleri kovalayacak ve siz yakalanmamaya çalışıp sürekli kaçacaksınız. Şöyle bir detay da ekleyelim, oyunda katile saldırmak gibi bir şey söz konusu değil. Outlast gibi düşünün.

Harita gayet ortalama bir büyüklüğe sahip, oyuna göre yeterli, ne çok büyük ne de çok küçük. Yerleştirilmiş 8 jeneratörden 5’ini sağ kalanlar tamir ederse, haritada 2 tane kapı açılmak için yanıyor. Bu kapıyı gidip açmanız gerek. Düğmeyi çevirince yaklaşık 15 saniye açılma süresi var. Bu sırada amanın yakalanmayın katile. Eğer kapıyı açarsanız birkaç adım sonra kurtulup haritadan çıkıyorsunuz. Kazandınız!

Temel olarak bu şekilde oynanışı özetleyebiliriz. Birazdan da sizlerle detaylarına inelim.

NASIL HAYATTA KALINIR?

Oyunda katilden kaçabilmeniz için size sunulmuş birkaç şey var. İlki haritanın belirli noktalarında katilin kafasına indirebileceğiniz ya da size ulaşmasını o anlık engelleyecek paletler bulunmakta. Bunu katil sizi kovalarken önünüze düşürürseniz, katil arkanızda kalıyor ve size ulaşmak için o paleti kırmak zorunda kalıyor. Önemli nokta ise paleti kırarken yaklaşık bir 2-3 saniye harcaması. O sırada siz de tüyüyorsunuz.

Haritanın neredeyse her noktasında pencereler var, bu pencerelerden atlayabilirsiniz. Hatta katil de arkanızdan atlayabiliyor. Kaçmak için iyi bir seçim olabiliyor zaman kaybettirmek için. Çünkü siz kaçarken ve katil size fokusken, diğer 3 arkadaşınız o sırada jeneratörleri tamir etmek zorunda ki, katil sizi kovalamakta meşgulken onlar kapıyı açmaya odaklansın. Yani amacınız eğer kaçmaksa ve paletleri pencereleri güzel kullanabiliyorsanız, katile kendinizi gösterip onu oyalamaya bakın.

 

Kancaya Asılmak

Bunlar bir yana, katil size vurduğunda direk ölmüyorsunuz. Yani perkler ve totemlerden birazdan bahsedeceğiz ama bunun dışında tek yemenizin imkanı yok. Örneğin kaçarken katil size yaklaştı ve yanınızda palet yok. Katil size bir tane vuruyor ve siz yaralanıyorsunuz. Katil sizi yaraladığı anda anlık adrenalinle hızlıca kaçıyorsunuz. İkinci darbeyi alırsanız yere düşüyorsunuz.

Peki yere düştükten sonra ne oluyor? Katil sizi yerden alıp asılma noktalarından birine götürüyor. Evet! Oyunda birçok asılabileceğiniz nokta var tıpkı paletler gibi katil için de bu var. Katil sizi yakaladıysa ve asacağı yere doğru götürüyorsa, A ve D tuş kombinasyonlarına ard arda basarak kurtulabilme ihtimaliniz var. Tabii katilin sizi asmaya götürdüğü kancanın uzak olması şartıyla.

Asıldıktan sonra ölmüyorsunuz. Arkadaşlarınız sizi gelip kurtarıyor ve oyuna devam edebiliyorsunuz fakat yaralı bir şekilde. Ancak tekrar asılırsanız, yani ikinci defa; arkadaşlarınızın sizi hemen kurtarması gerekebilir. Kurtulursanız ancak yine yakalanıp üçüncü kere asılırsanız, maalesef ölüyorsunuz. Arkadaşlarınız oyuna siz olmadan devam ediyor.

 

ARKADAŞLARINIZLA OYNAYABİLİRSİNİZ

Oyunda ayriyeten “kill your friends” yani “Arkadaşlarını Öldür” modu da var. Yani 5 arkadaş girip biriniz katil olup diğerleri hayatta kalmaya çalışabiliyor. Ama en fazla 5 kişi girebiliyorsunuz.

KATİLİN AMACI

Dead By Daylight’ta, katilin amacı da bildiğimiz üzere 4 kişiyi de ölümü isteyen bir varlığa (entitiy) kurban etmek, yani öldürmek diyelim. Jeneratörler tamir edilmeden önce hayatta kalmaya çalışanları yakalayıp, onları asmak.

KARAKTERLER

Oyunda toplam oynayabileceğiniz 22 hayatta kalmaya çalışan (survivor) ve 20 tane de katil (killer) mevcut. Peki neden bu kadar çok karakter var ve ne işe yarıyor?

OYUNDA YETENEKLER MEVCUT

Öncelikle katillerin de hayatta kalanların da 3 özel yeteneği var. Yani sadece o karaktere özel 3 yetenek var ve başka karakter kullanamıyor. Ancak şu var ki, oyunda level sistemi mevcut. Her karakteri 50 level’a kadar geliştirebiliyorsunuz. Bu geliştirmeyi yapabilmek, Bloodweb adı verdiğimiz sistem üzerinden gerçekleşiyor.

(Hayatta kalan Bloodweb’i)

Bloodweb oyunda karakterinize seviye atlatmanızı ve bunun yanında yetenek (perk), eklenti (add-on), teklif (offering) ve eşya açmanızı (eğer hayatta kalan karaktere seviye atlatıyorsanız) sağlayan bir sistem. Bu sistemin para birimi de Bloodpoint adı verdiğimiz bir puan biriktirme sistemi. Bloodpoint de basit olarak, oyun sonrası oynadığınız karakterin performansına göre verilen bir puan ile hesabınıza işleniyor. 

(Katil Bloodweb’i)

Demin dediğimiz gibi, her karakter için 3 özel yetenek var, ve bu özel yetenekleri tüm karakterlerin kullanmasını Öğrenilebilir yetenek sayesinde sağlayabiliyoruz. Bu ne demek? Her karakter 35- 40 ve 45. seviyelerde kendine özel olan yetenekleri öğrenilebilir ve yapıyor. Yani tüm karakterler artık onun yeteneğiyle oyuna girebiliyor. Tabii level kasmak oyunda biraz zor diyebiliriz.

Hayatta kalanlar (survivor) için herkesin temel kullanabileceği 14 yetenek varken, katilde ise bu sayı 12. Tüm yetenekleri toplayacak olursak, özel ve genel olarak hayatta kalanların 80, katilin ise 72 tane yeteneği bulunmakta.(tüm karakterlerin özelleri ile birlikte)

Ayrıca Bloodweb dediğimiz seviye alma sisteminde her yeteneğin 3 seviyesi vardır. Örnek verecek olarak seviyeler için, neredeyse her yeteneğin kullanıldıktan sonra belli bir bekleme süresi mevcuttur ya da bu yeteneğin hızı da olabilir. 1. seviyede 60 saniye bekleme süresi olan bi yeteneği 3. seviyeye getirirseniz 30 saniye olabiliyor. Tabii ki bu her yeteneğe göre değişkenlik gösterecek bir olay.

 

Perk’i; yani yetenekleri, hayatta kalmaya çalışanlar ve katil için toplamda 4 tane kullanabilme şansınız var. Oyuna girmeden önce yeteneklerini seçip öyle giriyorsunuz. Arayüzden istediğiniz zaman değiştirebiliyorsunuz. Size birkaç yeteneği örnek olarak gösterelim ve ne kadar oyun değiştirebilen şeyler olduğunu görün. Örneğin;

 

SELF-CARE (Claudette özel yeteneği)

İlk öncelikle şöyle bir bilgi verelim, yukarıda bahsettiğim gibi, katil size vurursa “yaralanmış” olarak gözükürsünüz. Yerde kan efekti bırakırsınız ve katil sizi daha kolay bulabilir. Kendinizi iyileştirmek için arkadaşlarınıza ihtiyacınız var. Ya da oyuna eşya olarak bi iyileştirme kiti ile girmiş olmanız lazım. Bu ikisi yoksa maalesef yaralarınızı saramıyorsunuz. Ancak bu yetenek ile kendi başınıza (her ne kadar uzun sürede iyileştiriyor olsa da) yaralarınızı sarabiliyorsunuz. Hatta artısı da şu, eğer elinizde med-kit varsa eşya olarak bu yetenek ile yaranızı çok daha hızlı sarıyorsunuz ve zaman kaybetmiyorsunuz.

 

BORROWED TIME (Bill özel yeteneği)

Oyunda arkadaşınız asıldığında üstünüzde bu yetenek ağacı ile girmişseniz, asılan takım arkadaşını kurtardıktan sonra eğer katil yaralı diye arkadaşınızı düşürmeye oynarsa, arkadaşınız darbe alsa bile yere düşmüyor.

 

DECISIVE STRIKE (Laurie özel yeteneği)

Katil sizi bir kere astıktan sonra 60 saniye boyunca bu yetenek aktifleşiyor. Peki aktifi ne işe yarıyor? Eğer bu 60 saniye içinde katil sizi düşürürse ve kucağına alıp sizi asmaya götürmeye çalışırsa, sizi kucağına aldığı anda küçük bir beceri atışı gelir. (ileride bahsedeceğim) Bu beceri atışını mükemmel yaparsanız, yani tutarsa; katile bi bıçak saplayıp ondan kurtulursunuz ve katil o zaman 5 saniye hareket edemez hale ve stun yiyor. Hatta bahsettiğimiz o yetenek 1 2 ve 3. seviyesi çok değerli. Bu yetenekte 1. seviyede asıldıktan 40 saniye sonra yakalanırsanız kullanabiliyorsunuz ancak 3. seviye yaparsanız 60 saniyeye çıkıyor.

LEADER (Dwight özel yeteneği)

Peki her yetenek kendimize mi? Hayır! Bu yetenek sizin yakınınızdaki takım arkadaşlarınıza jeneratör tamir ederken, iyileştirirken, sabotaj ederken, birini kancadan kurtarırken, totem temizlerken hatta çıkış kapısını açarken bile artıdan bayağı bir hız sağlıyor.

 

Biraz da birkaç katil yeteneklerine göz atalım.

 

A NURSE CALLING (Nurse özel yeteneği)

Katilsiniz ve birini yaraladınız, ancak izini kaybettiniz… Nerede? Belki de kendini bir köşede iyileştirmeye çalışıyordur! A-ha! Bu yetenek sayesinde belli bir metre yakınında kendini iyileştiren ya da iyileştirilenleri direk görebiliyorsunuz.

 

MAKE YOUR CHOICE (Pig özel yeteneği)

Kancaya taktığınız birini, başka biri gelip kurtardığında ve siz bu kancaya yakınsanız bu yetenek aktif olur ve arkadaşını kancadan kurtaran kişi 40 saniyeliğine katilden tek yiyebilir. Yani arkadaşını kurtarırsanız ve katil bu yetenek ile yakındaysa, direk uzaklaşın. Yoksa katil 2 vuruşta değil, tek darbede sizi yere düşürecektir..

 

WHISPERS (tüm katiller için ortak yetenek)

Eğer belirli metrede yakınınızda bir survivor var ise varlık size fısıldamaya başlıyor, fısıltılar ne kadar fazlalaşır ise bir yaşayanın size yakın olduğunu işaret ediyor demektir.

 

HEX TOTEMLER ve NORMAL TOTEMLER

Oyunda iki çeşit totem çeşidi var biri hex totemi yani aktif, diğeri ise normal totem. Yetenek adı altında bahsettiğimiz birkaç perki hatırlıyorsunuz. Bunun yanı sıra “Hex” yetenekleri de var ve bunlar sadece katillere özel yetenekler.

(Hex totemi, aktif olarak yanar.)

Bir oyunda haritada toplam 5 totem doğar. Eğer katilin aktif yeteneği varsa, bu yanan bir totem olarak doğar, ve eğer bir hayatta kalan onu haritada bulursa ve yok ederse; katilin yeteneği yanar, kullanılamaz.

(Normal totemler, yanmazlar.)

Yanmayan totemler ise objektif parçası olarak görünür. Oyunda objektif yaptıkça bloodpoint toplarsınız. Normal totem size 1.000 bloodpoint sağlar. Hex totem temizlemek veya yok etmek ise 1.500 bloodpoint kazandırır. Bazı hex yetenek totemlerini size gösterelim;

HEX: NO ONE ESCAPES DEATH

Bu yetenek aktiftir. Eğer 5 jeneratör de onarılmışsa ve kapılar yanmışsa, yetenek aktifleşir ve totem yanmaya başlar haritada. Bu katilin sizi tek vuruşta yere düşüreceğinin simgesidir. Eğer bu yanan totemi bulamazsanız ve kırmazsanız katil sizi ve arkadaşlarınızı bulup tek darbede düşürebilir.

HEX: HAUNTED GROUND

Oyuna girdiğinizde iki adet yanan hex totemi doğar. Ancak bunlar bait totemidir. Eğer yetenekten emin olmadan direk gördüğünüz anda hex totemini kırmaya başlarsanız, bu totem kırılırsa katil 40 saniye boyunca herkesi tek vuruşta indirebiliyor. Dikkat edin, gördüğünüz her yanan totemi sakın kırmaya çalışmayın, tuzak totemi olabilir.

 

EŞYALAR

Oyunda sadece survivor yani hayatta kalanların kullanabileceği ve açabileceği; elinizde taşıyıp oyunun akışını değiştirebileceğiniz bir takım eşyalar mevcut. Bunlar örneğin;

Flashlight (El feneri), katile doğru tutarsanız onu kör eder ve birkaç saniyeliğine sizi göremez.

Medkit (Sağlık ekipmanı), oyunda yaralandığınızda ya da takım arkadaşınız yaralandığında onun sağlığını düzeltebilirsiniz.

Toolbox (Araç kutusu), jeneratörlerin daha hızlı tamir edilmesini sağlar. Ayrıca katilin tuzaklarını da sabote edebilirsiniz (ayı kapanı). Bunun yanında da, katilin haritada sahip olduğu birçok kanca var. Araç kutunuz ile bu kancaların bazılarından sabote ederek belirli süre kurtulabilirsiniz. Bu arkadaşlarınızı çoğu zaman asılmaktan kurtarıyor.

Anahtar (Key), haritadaki belirli nesnelerin vurgulanmasını sağlayabilir ya da kilitli yerleri açabilirsiniz. (hatch/ kapak)

Harita (Map), jeneratörleri ve bazı nesneleri  görebilirsiniz. (eklentilerle)

Eklentiler (Addons) ise eşyalara takabileceğiniz minik artılardır. Örneğin sağlık kiti aldığınızda yanına eklenti takarsanız iyileştirme hızınızı arttırabilir ya da sağlık kitinizin canını yükseltebilirsiniz daha fazla kullanmak için. Çünkü eşyaların hepsi aktif eşyalar ve kullanıldıkça canları azarlır ve bitirlerse bir daha kullanamazsınız eşyanız yanar. Bunun yanı sıra bir eşyaya en fazla 2 eklenti takabilirsiniz.

Offerings (Teklifler) ise oyunda birçok map var ve oyuna girmeden teklif olarak bir map sunarak o haritaya girebiliyorsunuz. Tabii bir başkası da teklif koymadıysa ve çakışmazsa. Kancaya asıldığınızda %4’lük bir şans ile kaçabiliyorsunuz ancak buu denerseniz başarılı da olsanız da olmasanızda bir şekilde kurtulursanız, ikiğnci asıldığınızda direk ölürsünüz. Bunun için özel teklif olan şansı arttırma teklifi var. Yani kaçmayı denerken yüzdelik şansınız bu teklif ile artıyor.

 

RANK SİSTEMİ (RÜTBE)

Dead by Daylight’ta, sistem ikiye ayrılıyor biri rütbeniz diğeri ise pip sayınız. Şöyle açıklayacak olursak;

Oyunda en düşük rütbe 20. seviyedir. En üst dereceli ise 1. seviyedir. Bu seviyelere ulaşırken “pips” adını verdiğimiz ilerleme ikonuyla rütbe atlıyorsunuz. Pip saynız tam olursa 20’den 19’a yükseliyorsunuz. 19. seviyede 3 kere oyun kazanırsanız, 3 kere pip’lemiş oluyorsunuz ve 18. seviyeye yükseliyorsunuz. Rankınıza göre piplemeniz gereken sayı artıyor örneğin 19 ve 20. seviyede 3 pip gerekirken, 18 ile 13 rankında 4 pipe ihtiyacınız oluyor. Her ayın 13’ünde rankınız aşağıdaki ranklara göre sıfırlanır. Yani rank 16 iseniz, 17’ya düşersiniz ya da 8 ranksanız, 9 olursunuz.

GÜNLÜK GÖREVLER

Oyunda her gün yeni bir tanesi gelen ve yenilenen günlük görev sistemi mevcut. Bu görevler katil ve hayatta kalmaya çalışanlar için rastgele verilmiş görevler oluyor. Görevleri tamamlayarak yüklü miktarda bloodpoint kazanabiliyorsunuz.

AURIC CELLS (OYUN PARASI)

Skin alabileceğiniz sistem parası budur. Gerçek para yatırarak oyundan karakterinize yayınlamış skinleri alabilirsiniz.

HARİTALAR

Her katilin kendine özel haritası mevcut, hatta arkasında yatan bir hikayesi bile var. Hikaye meraklıları katillerin hikayelerini resmi sayfalardan okuyabilir, burada çok bahsetmedim. Haritalara tekrar dönecek olursak, teklif yani offering koymadığınız sürece özellikle bir harita gelmez. Oyunlarda kimse harita teklifi koymazsa, sürekli rastgele haritalar gelir.

Özetle,

Dead By Daylight, community (oyuncu çevresi) olarak zevkli bir oyun diyebiliriz. Tek oynanması çok zevkli değildir en azından hayatta kalan olarak. Ancak solo seven birisi iseniz kesinlikle katili seveceksiniz.

Arkadaşlarınızla gün içinde girip çıkıp oynayabileceğiniz geniş bir oyun. Karakter geliştirmeleri detaylı, çok kompleks bir oyun değil. Çabucak oyuna uyum sağlayabiliyorsunuz. Tek problem katil sizi kovalarken gerilip platleri bulamamak olabilir. O sırada düşebiliyorsunuz. Ama alışınca haritayı ezberliyorsunuz. Hele ki arkadaşlarınızla girince tadı harika oluyor. Tecrübe edilmesi gereken korku severlerin çok hoşuna gideceği bir oyun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Playstation 5 Lansmanında Açıklanan Oyunlar

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin